Գյումրին հռչակվել է ԱՊՀ երկրների 2024 թվականի սպորտային մայրաքաղաք
ՄԻՆՍԿ, 7 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գյումրին ճանաչվել է ԱՊՀ երկրների 2024 թվականի սպորտային մայրաքաղաք, որտեղ կանցկացվի նաև ԱՊՀ երկրների ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի խորհրդի համաժողովը:
«Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` նման որոշում կայացավել է Մինսկում կայացած ԱՊՀ ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի խորհրդի հերթական նիստում:
Բացի այդ՝ Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի խորհրդի նախագահ է ընտրվել Հայաստանի Հանրապետության լիազոր ներկայացուցիչ,  ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
«ԱՊՀ երկրների համագործակցության շրջանակներում մեծ տեղ է տրվում սպորտին: Կամաց-կամաց շատ ավելի սերտ են դառնում հարաբերությունները, միջոցառումներն էլ՝ շատ ավելի հեղինակավոր: Կարևոր էր նաև սպորտային մայրաքաղաք ճանաչելու հարցը: 2024 թվականին սպորտային մայրաքաղաք կլինի Գյումրին»,- «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ասաց  ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը:
Վերջինիս խոսքով` սպորտային մայրաքաղաք լինելուց զատ, Գյումրիում կանցկացվեն նաև համաժողովներ:
«Սպորտային մայրաքաղաքի ընտրության մի քանի տարբերակ կար, բայց ներկայացրեցինք Գյումրին, ներկայացրել ենք, թե ինչ հաջողությունների են հասել գյումրեցի մարզիկները։ Քանի որ այժմ Գյումրիում կառավարության աջակցությամբ կառուցվում է մեծ սպորտային համալիր` Արթուր Ալեքսանյանի անվան համալիրը, ցանկացանք, որ նրանք էլ իրենց աչքերով տեսնեն, որ սպորտը Հայաստանի կառավարության կողմից լուրջ ուշադրության է արժանանում»,-ասաց նա:
ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարի տեղակալ Կարեն Գիլոյանը ԱՊՀ երկրների ֆիզիկական կուլտուրայի և սպորտի խորհրդի ղեկավարումը կընդունի 2023 թվականի սեպտեմբերի 1-ից:

Гюмри объявлен спортивной столицей СНГ 2024 года
Гюмри объявлен спортивной столицей стран СНГ 2024 года. Здесь также пройдет конференция Совета по физической культуре и спорту стран СНГ.
Как сообщает корреспондент «Арменпресс», это решение было принято на состоявшемся в Минске очередном заседании Совета СНГ по физкультуре и спорту.
Кроме того, полномочный представитель Республики Армения, заместитель министра Республики Армения Карен Гилоян был избран председателем Совета по физической культуре и спорту государств СНГ.
«В рамках сотрудничества стран СНГ большое место отводится спорту. Отношения постепенно становятся  ближе, а мероприятия становятся намного престижнее. Немаловажным был и вопрос объявления Гюмри спортивной столицей 2024 года», - рассказал «Арменпресс» заместитель министра ОНКС РА Карен Гилоян.
«Было несколько предложений по выбору спортивной столицы, мы представили Гюмри, успехи гюмрийских спортсменов. Сейчас в Гюмри при поддержке правительства строится крупный спортивный комплекс им. Артура Алексаняна, и мы хотели, чтобы они убедились, что правительство Армении уделяет спорту большое внимание», - сказал он.
Заместитель министра ОНКС РА Карен Гилоян с 1 сентября 2023 года возглавит Совет по физической культуре и спорту стран СНГ.