Օդեսայում հայ-ուկրաինական դպրոցն իր դռներն է բացել աշակերտների առջև
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Օդեսայում սեպտեմբերի 1-ին աշակերտների համար իր դռներն է բացել Գագարինի սարահարթում գտնվող ուկրաինա-հայկական միջազգային դպրոցը: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է AnalitikaUA.net-ը:
Դպրոցում, որտեղ հայերենն ինտեգրված է հիմնական ուսումնական ծրագրում, ուսուցումը սկսվում է առաջին դասարանից ՝ հայաստանցի ուսուցիչների հետ: Լեզվական միջավայրում հարմարավետ ընկղմվելու համար դպրոցում ստեղծվել է նաև «Հայկական մշակույթ և պատմություն» հատուկ դասընթաց: Բացի այդ, հաստատությունում խորացված ուսումնասիրում են ուկրաիներեն, անգլերեն և այլ լեզուներ։
դ1.jpg (47 KB)
Աշակերտները բաշխվում են փոքր դասարանների, ուսուցիչները յուրաքանչյուր երեխայի համար անհատական մոտեցում են ապահովում: Բացի նոր գիտելիքների յուրացումից, դպրոցականները նաև ամրապնդում են առողջությունը, ակտիվորեն զբաղվում սպորտով, ինչին նպաստում է դպրոցի՝ քաղաքի ափամերձ առողջարանային տարածքում  գտնվելը:
Դպրոցը գործում է Ուկրաինայի և Հայաստանի կրթության նախարարությունների աջակցությամբ:
Ինչպես հայտնի է, Ուկրաինայի հայերի միությունը հատուկ ուշադրություն է դարձնում կրթության և մշակույթի ոլորտներին: Կազմակերպության նախագահ Վիլեն Շատվորյանը նույնպես հատուկ ուշադրություն է դարձնում երեխաների և երիտասարդների կրթությանն ուղղված ծրագրերին:

Армяно-украинская школа в Одессе открыла двери для учеников
В Одессе 1 сентября свои двери для учеников распахнула международная украинско-армянская школа, расположенная на Гагаринском плато.
Как передает Арменпресс, об этом сообщает AnalitikaUA.net.
Обучение в школе, где армянский язык интегрирован в основную учебную программу, начинается с первого класса с учителями-носителями языка из Армении. Для комфортного погружения в языковую среду в школе также создан специальный курс «Культура и история Армении». Помимо этого, в данном учреждении углубленно изучают украинский, английский и другие языки.
դ1.jpg (47 KB)
Ученики распределяются по малокомплектным классам, учителя обеспечивают индивидуальный подход к каждому ребенку. Кроме освоения новых знаний, школьники также укрепляют здоровье, активно занимаются спортом, чему способствует расположение школы в прибрежном курортном районе города.
Школа работает при поддержке министерств образования Украины и Армении.
Как известно, Союз армян Украины уделяет особое внимание сфере образования и культуры. Президент организации Вилен Шатворян также уделяет особое внимание программам, направленным на образование детей и молодежи.