Հայկական կողմը նախատեսում է Հայաստանի մշակութային օրեր անցկացնել Եգիպտոսում
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Եգիպտոսում Հայաստանի դեսպան Հրաչյա Փոլադյանը սեպտեմբերի 4-ին հանդիպում է ունեցել Եգիպտոսի մշակույթի նախարար Նեվին Յուսեֆ ալ-Քիլանիի հետ։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Բարձր գնահատելով երկու բարեկամ երկրների միջև մշակութային ոլորտում համագործակցության լավ ավանդույթները՝ զրուցակիցները պատրաստակամություն են հայտնել համատեղ ջանքեր գործադրել փոխգործակցության հետագա զարգացման համար։ Այս կապակցությամբ ՀՀ դեսպանը առանձնահատուկ կարևորել է երկու երկրների միջև համապատասխան իրավապայմանագրային դաշտի թարմացումն ու լրամշակումը։ Միաժամանակ, դեսպան  Փոլադյանը նշել է, որ հայկական կողմը նախատեսում է աշխատանքներ իրականացնել՝ գալիք տարում Եգիպտոսում Հայաստանի մշակութային օրեր անցկացնելու ուղղությամբ։ Համագործակցության առավել ընդլայնման համար կողմերը կարևորել են նաև պաշտոնական պատվիրակությունների և մշակութային խմբերի փոխայցելությունների աշխուժացումը։
Հանդիպման ընթացքում դեսպան Փոլադյանը նախարար Նեվին ալ-Քիլանիին է փոխանցել ընթացիկ տարվա հոկտեմբերին Հայաստանում կայանալիք «Կին քաղաքական առաջնորդների Ժողովրդավարության, խաղաղության և անվտանգության հարցերով գագաթնաժողովի» մասնակցության հրավերը։ Շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար՝ նախարարը հետաքրքրություն է հայտնել գագաթնաժողովին մասնակցության առնչությամբ։

Egypt’s Culture Minister invited to Women Political Leaders (WPL) Democracy, Peace and Security Summit in Yerevan
Egypt’s Culture Minister invited to Women Political Leaders (WPL) Democracy, Peace and
Security Summit in Yerevan
YEREVAN, SEPTEMBER 5, ARMENPRESS. Armenia plans to organize Armenian Culture Days in Egypt in 2024, the Armenian Ambassador to Egypt Hrachya Poladyan told Egypt’s Minister of Culture Neveen Youssef Al-Kilany during a meeting on September 4.
During the meeting Poladyan conveyed to the Egyptian culture minister the invitation to attend the Women Political Leaders (WPL) Democracy, Peace and Security Summit in Yerevan in October 2023. Al-Kilany expressed interest to participate in the event.
Poladyan and Al-Kilany praised the good traditions of cooperation in culture between the two friendly countries and expressed readiness to make joint efforts to further develop partnership, the foreign ministry said in a readout. In this regard, Ambassador Poladyan attached importance to updating and amending the legal-contractual framework between the two countries. The Armenian Ambassador and the Egyptian culture minister attached importance to intensifying mutual visits of official delegations and cultural groups for further enhancing cooperation.