Էթնիկ զտումներ Լեռնային Ղարաբաղում՝ ԵՄ-ի հավանությամբ. «Եվրոպացիներն հանուն Արցախի» նախաձեռնության նամակը Շառլ Միշելին
Էթնիկ զտումներ Լեռնային Ղարաբաղում՝ ԵՄ-ի հավանությամբ. «Եվրոպացիներն
հանուն Արցախի» նախաձեռնության նամակը Շառլ Միշելին
ԲՐՅՈՒՍԵԼ, 22 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Եվրոպացիներն հանուն Արցախի» նախաձեռնությունը նամակ է հղել Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելին։ «Արմենպրես»-ի Բրյուսելի թղթակցի փոխանցմամբ, նախաձեռնությունը հիասթափություն եւ ցավ է հայտնել, որ Ադրբեջանի սանձազերծած ագրեսիան եւ էթնիկ զտումների ակնհայտ միտումը կյանքի են կոչվում ԵՄ-ի լուռ հավանությամբ։
«Անշուշտ պետք է ասել, որ առաջնային պատասխանատվությունը կրում են ռուս խաղաղապահները, սակայն ԵՄ-ն ակնհայտորեն ուներ բավական լծակներ՝ կանխելու այս աղետը։ Մենք բարձր ենք գնահատել ձեր ջանքերը՝ որպես գլխավոր միջնորդ այս խիստ բարդ իրավիճակում: Որպես ԵՄ քաղաքացիներ՝ մենք հավատում էինք, որ այնպիսի քաղաքական միությունը, ինչպիսին ԵՄ-ն է եւ որը հավակնում է պաշտպանել մարդու իրավունքները, արդյունավետ միջոցներ կձեռնարկեր՝ Ադրբեջանին զսպելու համար․ գոնե թիրախային պատժամիջոցներ կկիրառեր», - ասված է նամակում։
Նախաձեռնությունը շեշտադրել է փաստը, որ բանակցությունները որեւէ լավ տեղ չեն տարել եւ Ադրբեջանին ավելի կառուցողական չեն դարձրել։ Նամակի հեղինակները վստահ են, որ ԵՄ ղեկավարությունը ոչ անգրագետ է, ոչ էլ միամիտ՝ չհասկանալու համար, որ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության քարոզչությունը և, այսպես կոչված, ադրբեջանական տիրապետության տակ գտնվող Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայ բնակչության վերաինտեգրումը նշանակում է էթնիկ զտում և ցեղասպանություն։
Նամակի վերջում, Եվրոպական մեկ տասնյակից ավելի երկրների հայ համայնքի ներկայացուցիչները, որոնք ստորագրել են նամակը, ափսոսանք են հայտնել, որ հերթական անգամ աշխարհաքաղաքական հաշվարկները և մի քանի խորանարդ մետր գազը Ադրբեջանի պես ավտորիտար ռեժիմից, որն, ի դեպ, անուղղակիորեն ներառում է նաև ռուսական գազն ադրբեջանական խողովակաշարերով, գերադասվում են մարդու իրավունքներին և մարդկային կյանքին։
Նախաձեռնությունը Շառլ Միշելին հիշեցրել է, որ մարդու իրավունքներն ավելին են, քան գործիք, որն օգտագործվում է ըստ հարմարության կամ աշխարհաքաղաքական շահերի ամրապնդման համար։
«Եվրոպացիները հանուն Արցախի» նախաձեռնությունը ստեղծվել է ամիսներ առաջ եվրոպական մի շարք երկրների հայկական համայնքների ներկայացուցիչների կողմից՝ արցախահայության ձայնը լսելի դարձնելու եւ նրանց ապրած անարդարությունների դեմ պայքարելու համար։

Этническая чистка в Нагорном Карабахе с одобрения ЕС: письмо инициативы «Европейцы за Арцах» Шарлю Мишелю
Этническая чистка в Нагорном Карабахе с одобрения ЕС: письмо инициативы
«Европейцы за Арцах» Шарлю Мишелю
БРЮССЕЛЬ, 22 СЕНТЯБРЯ, АРМЕНПРЕСС. Инициатива «Европейцы за Арцах» направила письмо президенту Европейского совета Шарлю Мишелю. По сообщению брюссельского корреспондента «Арменпресс», в инициативе выражается разочарование и боль тем, что развязанная Азербайджаном агрессия и очевидная тенденция этнических чисток осуществляются при молчаливом одобрении ЕС.
«Конечно, следует сказать, что основная ответственность лежит на российских миротворцах, но у ЕС явно было достаточно рычагов, чтобы предотвратить эту катастрофу. Мы ценим ваши усилия как ведущего посредника в этой очень сложной ситуации. Как граждане ЕС, мы верили, что такой политический союз, как ЕС, который утверждает, что защищает права человека, примет эффективные меры по сдерживанию Азербайджана: по крайней мере, он применил бы целевые санкции", - говорится в письме.
В инициативе подчеркивался тот факт, что переговоры не привели ни к чему хорошему и не сделали Азербайджан более конструктивным. Авторы письма уверены, что руководство ЕС не является ни невежественным, ни наивным, чтобы не понимать, что продвижение территориальной целостности Азербайджана и так называемая реинтеграция коренного армянского населения Нагорного Карабаха под властью Азербайджана означает этническую чистку и геноцид.
В конце письма представители армянской общины более десятка европейских стран, подписавшие письмо, выразили сожаление по поводу того, что в очередной раз геополитические расчеты и несколько кубометров газа от такого авторитарного режима, как Азербайджан, также косвенно включающий российский газ по азербайджанским трубопроводам, предпочтительнее прав человека и человеческой жизни.
Эта инициатива напомнила Шарлю Мишелю, что права человека — это больше, чем просто инструмент, используемый для удобства или продвижения геополитических интересов.
Инициатива «Европейцы за Арцах» была создана несколько месяцев назад представителями армянских общин ряда европейских стран с целью сделать так, чтобы голос армян Арцаха был услышан, и бороться с несправедливостью, с которой они столкнулись.