ԼՂ-ից Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները կունենան այդ հնարավորությունը. Տեղեկատվական շտաբ
ԼՂ-ից Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները
կունենան այդ հնարավորությունը. Տեղեկատվական շտաբ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախից Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները կունենան այդ հնարավորությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի տեղեկատվական շտաբի տարածած հաղորդագրությունից, ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ տեղափոխվելու համար սահմանված ժամկետներ չկան:
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ առաջնահերթորեն ՀՀ են տեղափոխվում ռազմական գործողությունների հետևանքով տարհանված, անօթևան մնացած և ծանր կացության մեջ հայտնված ու ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող քաղաքացիները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նաև նշվում է, որ Արցախի իշխանությունները շարունակելու են մնալ տեղերում և պետական կառավարում իրականացնել այնքան ժամանակ, մինչև ամբողջությամբ չապահովեն ՀՀ ուղևորվելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիների տեղափոխման գործընթացը:
«Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու ծանրաբեռնված վիճակի ու խցանումների պատճառով ներկայում հնարավոր չէ կազմակերպել ծանր ու ծայրահեղ ծանր վիրավորների տեղափոխում, անհրաժեշտ բժշկական պարագաների և հումանիտար բեռների ներմուծում:
Դրան զուգահեռ՝ վառելիքի ստացման նպատակով քաղաքացիները մեծ խցանումներ են առաջացնում բենզալցակայանների մերձակա տարածքներում՝ կաթվածահար անելով քաղաքի երթևեկն ու բնականոն կենսագործունեությունը:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ խնդրում ենք առայժմ զերծ մնալ տեղափոխվելուց՝ դժբախտ պատահարներից խուսափելու և վիրավորների կյանքը փրկելու նպատակով:
Ստեղծված ծանր իրավիճակում կոչ ենք անում հատկապես պետական կառավարման համակարգի, առողջապահության ոլորտի և ուժային կառույցների աշխատակիցներին շարունակել կատարել մասնագիտական պարտքը՝ հանուն մեր հայրենակիցների անվտանգության ու առողջության»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող քաղաքացիներին այսօր ժամը 14:00-ից Ստեփանակերտի թվով 5 բենզալցակայանում անվճար վառելիք կտրամադրվի:

Все граждане, желающие переехать из Арцаха в Армению, получат эту возможность: Информационный штаб НК
Все граждане, желающие переехать из Арцаха в Армению, получат эту возможность:
Информационный штаб НК
Все граждане, желающие переехать из Арцаха в Армению, получат такую возможность.
Как сообщает «Арменпресс», со ссылкой на пресс-службу Информационного штаба Нагорного Карабаха, согласно достигнутой договоренности, срок переезда не ограничен.
«Как мы уже сообщали, в первую очередь в Армению перемещаются граждане, эвакуированные в результате военных действий, оставшиеся без крова, оказавшиеся в тяжелом положении и желающие переехать в Армению», - говорится в сообщении.
Также отмечается, что власти Нагорного Карабаха остаются на местах и продолжат государственное управление до тех пор, пока полностью не обеспечат процесс переезда граждан, желающих отправиться в Армению.
«Из-за загруженности и пробок на трассе Степанакерт-Горис на данный момент невозможно организовать перевозку тяжелых и крайне тяжелых раненых, ввоз необходимых медицинских принадлежностей и гуманитарных грузов.
Параллельно с этим граждане для получения топлива создают большие пробки на прилегающих к бензозаправочным станциям территориях, парализуя движение и нормальную жизнедеятельность города.
Учитывая все это, просим пока воздерживаться от переезда, чтобы избежать несчастных случаев и спасти жизни раненых.
В сложившейся сложной ситуации мы призываем сотрудников системы государственного управления, сферы здравоохранения и силовых структур продолжать выполнять свой профессиональный долг во имя безопасности и здоровья наших соотечественников», - говорится в сообщении.
Гражданам, желающим переехать в Армению, сегодня с 14:00 на 5 бензозаправочных станциях Степанакерта будет предоставлено бесплатное топливо.