ԼՂ-ից Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները կունենան այդ հնարավորությունը. Տեղեկատվական շտաբ
ԼՂ-ից Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները
կունենան այդ հնարավորությունը. Տեղեկատվական շտաբ
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արցախից Հայաստան տեղափոխվելու ցանկություն ունեցող բոլոր քաղաքացիները կունենան այդ հնարավորությունը:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է Արցախի տեղեկատվական շտաբի տարածած հաղորդագրությունից, ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն՝ տեղափոխվելու համար սահմանված ժամկետներ չկան:
«Ինչպես արդեն տեղեկացրել ենք՝ առաջնահերթորեն ՀՀ են տեղափոխվում ռազմական գործողությունների հետևանքով տարհանված, անօթևան մնացած և ծանր կացության մեջ հայտնված ու ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող քաղաքացիները»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:
Նաև նշվում է, որ Արցախի իշխանությունները շարունակելու են մնալ տեղերում և պետական կառավարում իրականացնել այնքան ժամանակ, մինչև ամբողջությամբ չապահովեն ՀՀ ուղևորվելու ցանկություն ունեցող քաղաքացիների տեղափոխման գործընթացը:
«Ստեփանակերտ-Գորիս մայրուղու ծանրաբեռնված վիճակի ու խցանումների պատճառով ներկայում հնարավոր չէ կազմակերպել ծանր ու ծայրահեղ ծանր վիրավորների տեղափոխում, անհրաժեշտ բժշկական պարագաների և հումանիտար բեռների ներմուծում:
Դրան զուգահեռ՝ վառելիքի ստացման նպատակով քաղաքացիները մեծ խցանումներ են առաջացնում բենզալցակայանների մերձակա տարածքներում՝ կաթվածահար անելով քաղաքի երթևեկն ու բնականոն կենսագործունեությունը:
Հաշվի առնելով այս ամենը՝ խնդրում ենք առայժմ զերծ մնալ տեղափոխվելուց՝ դժբախտ պատահարներից խուսափելու և վիրավորների կյանքը փրկելու նպատակով:
Ստեղծված ծանր իրավիճակում կոչ ենք անում հատկապես պետական կառավարման համակարգի, առողջապահության ոլորտի և ուժային կառույցների աշխատակիցներին շարունակել կատարել մասնագիտական պարտքը՝ հանուն մեր հայրենակիցների անվտանգության ու առողջության»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:
ՀՀ տեղափոխվել ցանկացող քաղաքացիներին այսօր ժամը 14:00-ից Ստեփանակերտի թվով 5 բենզալցակայանում անվճար վառելիք կտրամադրվի:

Everyone willing to move to Armenia will have the opportunity to do so, Nagorno- Karabakh authorities say
Everyone willing to move to Armenia will have the opportunity to do so, Nagorno-
Karabakh authorities say
YEREVAN, SEPTEMBER 25, ARMENPRESS. Everyone willing to move from Nagorno-Karabakh (Artsakh) to Armenia will have the opportunity to do so, the Nagorno-Karabakh official InfoCenter said in a statement on Monday.
It said that the agreement doesn’t envisage a deadline for the transfer of persons.
Priority for transporting to Armenia is given to those who were evacuated from their homes during the military operations and those who are in a difficult situation after being left homeless and who want to move to Armenia.
According to the statement, the authorities of Artsakh will continue to conduct state administration for as long as the process of transporting those who want to leave to Armenia isn’t completed.
“Due to the overloaded state and traffic congestion in the Stepanakert-Goris highway, currently it is impossible to organize the transfer of the seriously and critically wounded, and imports of necessary medical supplies and humanitarian goods. At the same time, for receiving petrol, citizens are causing major congestions near gas stations, paralyzing the traffic and normal functioning in the city. Taking this into consideration, we ask you to refrain from transferring for now, in order to avoid accidents and to save the lives of those wounded. In this grave situation, we call on especially the employees of the state administration system, healthcare sector and law enforcement agencies to continue fulfilling their duties for the safety and health of our compatriots,” the InfoCenter said.
Those willing to leave for Armenia will be given gasoline for free at five various gas stations in Stepanakert from 14:00, September 25.