ԱՄՆ ՄԶԳ-ն կհայտարարի ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների համար լրացուցիչ հումանիտար աջակցության մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԱՄՆ միջազգային զարգացման գորակալությունը սեպտեմբերի 26-ին կհայտարարի Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց լրացուցիչ հումանիտար աջակցություն տրամադրելու մասին, այդ թվում՝ դրամական:
«Արմենպրես»փոխանցմամբ՝ այս մասին Հայաստանում ԱՄՆ դեսպանությունում հրավիրված ասուլիսում հայտարարեց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության տնօրեն Սամանթա Փաուերը:
Փաուերը նշեց, որ 2020 թվականից ԱՄՆ-ն ապահովել է հումանիտար օգնություն՝ սնունդ, բժշկական պարագաներ, երեխաների համար անհրաժեշտ միջոցներ և այլն:
«Վաղը ես կհայտարարեմ լրացուցիչ հումանիտար աջակցություն տրամադրելու մասին: Մենք ապահովելու ենք առաջին անհրաժեշտության պարագաներ, վերմակներ, հիգիենայի պարագաներ՝ օգնելու մարդկանց, որոնք թողել, հեռացել են իրենց տներից, ԼՂ-ից և այժմ օգնության կարիք ունեն: Մենք պատրաստ ենք սննդամթերք, նաև դրամական աջակցություն, իրավական օգնություն, կացարան ապահովել այն անձանց, որոնք դրա անհրաժեշտությունն ունեն»,-ասաց Փաուերը:
ԱՄՆ ՄԶԳ տնօրենը նշեց նաև, որ սերտորեն աշխատում են Հայաստանի իշխանությունների հետ, այն համայնքերի հետ, որոնք իրենց դռները բացել են այդ բռնությունից հեռացող մարդկանց առաջ:  Նա շեշտեց՝ ԼՂ բնակիչներն արժանի են, որ բռնությանը վերջ տրվի, որ կարողանան ապրել ապահով, կարողանան իրենց հայեցողությամբ ազատ տեղաշարժվել:
Փաուերը նաև հավելեց, որ ԱՄՆ-ն շարունակելու է աշխատել Ադրբեջանի և ՀՀ ղեկավարության հետ ամենաբարձր մակարդակում՝ հետամուտ լինելով խաղաղությանը։

USAID объявит о дополнительной гуманитарной помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха
Агентство США по международному развитию 26 сентября объявит о дополнительной гуманитарной помощи, в том числе денежной, людям, насильственно перемещенным из Нагорного Карабаха.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявила глава Агентства США по международному развитию Саманта Пауэр на состоявшейся в посольстве США в Армении пресс-конференции.
Пауэр отметила, что с 2020 года США оказывают гуманитарную помощь: продукты питания, медикаменты, товары для детей и многое другое.
“Завтра я объявлю о предоставлении дополнительной гуманитарной помощи. Мы предоставим предметы первой необходимости, одеяла, предметы гигиены в помощь людям, которые уехали, покинули свои дома, Нагорный Карабах, и теперь нуждаются в помощи. Мы готовы предоставить еду, финансовую поддержку, юридическую помощь и кров тем, кто в этом нуждается”, - заявил Пауэр.
Глава USAID также отметила, что они тесно сотрудничают с властями Армении, с общинами, которые открыли свои двери для людей, спасающихся от насилия. Она подчеркнула, что жители Нагорного Карабаха заслуживают прекращения насилия, возможности жить безопасно, иметь возможность свободно передвигаться по своему усмотрению.
Пауэр также добавила, что США продолжат работать с руководством Азербайджана и Армении на самом высоком уровне в стремлении к миру.