Դանիան 1 միլիոն կրոն է հատկացրել Հայաստանին՝ ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց օգնելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Դանիան 1 միլիոն կրոն է հատկացրել Հայաստանին՝ Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց մարդասիրական օգնություն տրամադրելու համար։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին հաղորդագրություն է տարածել Դանիայի արտաքին գործերի նախարարությունը։
Նշվում է, որ օգնությունը կտրամադրվի Դանիայի Կարմիր Խաչի ընկերության միջոցով, որն աջակցում է Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությանը և Կարմիր խաչի շարժման գործընկերներին՝ օգնություն տրամադրելու Լեռնային Ղարաբաղի շրջաններից հակամարտությունից տուժած, իրենց տներից տեղահանված հայ բնակչությանը: Անհապաղ արձագանքը կկենտրոնանա ապաստան տրամադրելու, պարենային անվտանգության, առողջության և խնամքի վրա:
«Հակամարտության պատճառով հազարավոր մարդիկ այս օրերին լքում են Լեռնային Ղարաբաղը և հետևաբար, օգնության կարիքը զգալիորեն մեծանում է: Անհրաժեշտ է ինչպես անհապաղ օգնություն՝ ապաստանի և շտապ օգնության տեսքով, այնպես էլ հոգեսոցիալական աջակցություն: Այդ իսկ պատճառով Դանիայի արտաքին գործերի նախարարության աջակցությունը կարևոր է»,- աս
ել է Դանիայի Կարմիր Խաչի գլխավոր քարտուղար Անդերս Լադեկարլը։
Հայաստանում Դանիայի դեսպան Աննե Թոֆթ Սորենսենը իր հերթին հայտարարել է, որ Հայաստանում և կովկասյան տարածաշրջանում բոլորն ազդված են այս օրերին և ժամերին Լեռնային Ղարաբաղից Հայաստան մուտք գործող բազմաթիվ հայերի իրավիճակից և անորոշ ապագայից:
«Իրավիճակը շատ բարդ է, և այդ իսկ պատճառով Դանիայի Կարմիր Խաչի ընկերության միջոցով աջակցելու Դանիայի որոշումը կարևոր է։ Հուսով եմ, օգնությունը կօգնի մեղմել բազմաթիվ տուժած ընտանիքների անմիջական կարիքները
Դանիան լիովին աջակցում է ԵՄ-ի կողմից Ադրբեջանի ռազմական գործողության և դրա պատճառած մարդկային կորուստների խստիվ դատապարտմանը։ Առաջին հերթին կարևոր է խուսափել նոր սրացումներից։ ԵՄ-ում մենք ակտիվորեն աշխատում ենք հակամարտության դեէսկալացիայի և միջնորդության միջոցով երկարաժամկետ լուծման ուղղությամբ:
ԵՄ-ում այլ գործողությունների տարբերակները շարունակաբար դիտարկվում են զարգացող իրավիճակի լույսի ներքո»,- նշել է Հայաստանում Դանիայի դեսպան Աննե Թոֆթ Սորենսենը:

Дания выделила Армении 1 млн крон для оказания гуманитарной помощи вынужденным переселенцам из НК
Дания выделила Армении 1 млн крон для оказания гуманитарной помощи вынужденным переселенцам из Нагорного Карабаха. Как сообщает Арменпресс, об этом заявило министерство иностранных дел Дании.
Отмечается, что помощь будет оказана через Датское общество Красного Креста, которое поддерживает Армянское общество Красного Креста и партнеров Движения Красного Креста в оказании помощи пострадавшему от конфликта армянскому населению, вынужденному покинуть свои дома в регионе Нагорного Карабаха. Срочные меры будут сосредоточены на предоставлении жилья, продовольственной безопасности, здравоохранения и ухода.
“Тысячи людей покидают Нагорный Карабах в эти дни из-за конфликта, и поэтому потребность в помощи значительно возрастает. Необходима как немедленная помощь в виде убежища и экстренной помощи, так и психосоциальная поддержка. Вот почему важна поддержка министерства иностранных дел Дании”, — сказал генеральный секретарь Датского Красного Креста Андерс Ладекарл.
Посол Дании в Армении Анне Тофт Соренсен, в свою очередь, заявила, что все в Армении и Кавказском регионе потрясены ситуацией и неопределенным будущим многих армян, прибывающих в Армению из Нагорного Карабаха в эти дни и часы.
“Ситуация очень сложная, и именно поэтому решение Дании оказать поддержку через Датское общество Красного Креста важно. Я надеюсь, что помощь поможет облегчить насущные потребности многих пострадавших семей.
Дания полностью поддерживает строгое осуждение ЕС военной операции Азербайджана и вызванных ею человеческих жертв. Прежде всего, важно избегать новых обострений. В ЕС мы активно работаем над долгосрочным решением конфликта посредством деэскалации и посредничества.
В свете развивающейся ситуации в ЕС постоянно рассматриваются варианты других действий”, - отметила посол Дании в Армении Анне Тофт Соренсен.