ՀՀ ԿԲ-ն հրապարակել է կրիպտոակտիվների թողարկման, շրջանառության կարգավորման և վերահսկողության վերաբերյալ մոտեցումները
ՀՀ ԿԲ-ն հրապարակել է կրիպտոակտիվների թողարկման, շրջանառության
կարգավորման և վերահսկողության վերաբերյալ մոտեցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 6 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ կենտրոնական բանկը հրապարակել է վիրտուալ ակտիվների (կրիպտոակտիվների) թողարկման, շրջանառության կարգավորման և վերահսկողության վերաբերյալ մոտեցումները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ՀՀ ԿԲ հրապարակման մեջ. Մասնավորապես, նշված է. «Վիրտուալ ակտիվների ի հայտ գալուն զուգընթաց առաջացող ռիսկերին համարժեք արձագանքելու նպատակով Կենտրոնական բանկը մշտադիտարկում է վիրտուալ ակտիվների ոլորտի զարգացումները թե՛ Հայաստանում, և թե՛ աշխարհում:
2018 թվականին Կենտրոնական բանկը հանդես է եկել վիրտուալ ակտիվների վերաբերյալ հայտարարությամբ, որով հասարակությանը տեղեկացրել է վիրտուալ ակտիվներով կատարվող գործարքների բարձր ռիսկայնության և վտանգավորության մասին:
Վերջին տարիներին վիրտուալ ակտիվների շրջանառության ծավալների աճի պարագայում ակնհայտ են դարձել դրանց հետ կապված մի շարք խնդիրներ, այդ թվում՝
• վիրտուալ ակտիվներում անհատների ներդրումների աճը տեղի է ունենում վերջիններիս շահերի ոչ բավարար պաշտպանվածությամբ, միջոցների ոչ բարեխիղճ պահպանության գործընթացներով և տեղեկատվության, իրացվելիության և գնագոյացման անբավարար թափանցիկությամբ,
• վիրտուալ ակտիվների ոլորտը բնորոշվում է տարբեր կրիպտոհամակարգերի փոխկապվածության մեծ աստիճանով, մեկ կազմակերպությունում կամ խմբում կուտակված գործառույթների ուղղահայաց ինտեգրված խոցելի կառուցվածքներով, կառավարման ոչ պատշաճ համակարգերով, պարտավորությունների էական բարձր մակարդակով՝ պարունակելով, ի թիվս այլոց, շահերի բախումների և ֆինանսական կայունության ռիսկեր,
• վիրտուալ ակտիվներով կատարվող գործարքների անանունությունը և անդրսահմանային գործարքների ծավալները բարձրացնում են դրանց հետ կապված փողերի լվացման և ահաբեկչության ֆինանսավորման ռիսկերը,
• վիրտուալ ակտիվներով մատուցվող մի շարք ծառայություններ իրենց բովանդակությամբ նման են ավանդական ֆինանսական ծառայություններին, հետևաբար, պետք է կարգավորվեն նույն օրենսդրությամբ, սակայն փաստացի գործող օրենսդրությունից դուրս են գործում, ինչն ավանդական ֆինանսական ծառայություններ մատուցողների համար ստեղծում է անհավասար մրցակցային պայմաններ»,- ասվում է հայտարարության մեջ:
ՀՀ ԿԲ տեղեկացմամբ՝ ստանդարտներ սահմանող միջազգային կազմակերպությունները (IOSCO, FSB, IMF, BIS, FATF) հստակ դիրքորոշում են հայտնել՝ կարևորելով բոլոր երկրների կողմից վիրտուալ ակտիվների միասնական և համապարփակ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ պայմանավորված վիրտուալ ակտիվների շուկայի չտեղայնացված (վիրտուալ) բնույթով և անդրսահմանային շրջանառությամբ։
Հաշվի առնելով վերոնշյալը, ինչպես նաև այս ոլորտի հետ կապված համաշխարհային զարգացումները, Կենտրոնական բանկը նախաձեռնել է վիրտուալ ակտիվների համապարփակ կարգավորման ու վերահսկողության արդյունավետ մոդելի մշակման և ներդրման միջոցառումներ:
Նշվում է, որ արդյունավետ կարգավորման համար Կենտրոնական բանկը հիմք է ընդունելու «նույն գործունեություն, նույն ռիսկ, նույն կարգավորում» սկզբունքը, համաձայն որի՝ այն վիրտուալ ակտիվներով ծառայություններ մատուցողները, որոնք առաջարկում են ավանդական ֆինանսական գործունեությանը նմանատիպ ծառայություններ, պետք է կարգավորվեն նույն ձևով:
ՀՀ ԿԲ գնահատմամբ՝ կարգավորումը հնարավորություն է տալու համարժեք արձագանքել վիրտուալ ակտիվների ոլորտում առկա և հնարավոր ռիսկերին՝ միաժամանակ հստակ իրավական դաշտ ստեղծելով վիրտուալ ակտիվների ոլորտում նորարարությունների և տեխնոլոգիաների զարգացման համար։

ЦБ Армении опубликовал подходы относительно выпуска, регулирования и контроля обращения криптоактивов
ЦБ Армении опубликовал подходы относительно выпуска, регулирования и контроля
обращения криптоактивов
С целью адекватного реагирования на риски, возникающие вместе с появлением виртуальных активов, Центральный банк Армении отслеживает развитие сферы виртуальных активов как в Армении, так и в мире.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе ЦБ Армении, в 2018 году Центробанк опубликовал заявление о виртуальных активах, информировав общественность о высоком риске и опасности операций с виртуальными активами.
В последние годы стал очевидным ряд проблем, связанных с виртуальными активами, в том числе:
• рост инвестиций физических лиц в виртуальные активы происходит из-за недостаточной защиты их интересов, недобросовестной сохранности средств и недостаточной прозрачности информации, ликвидности и ценообразования,
• сфера виртуальных активов характеризуется высокой степенью взаимосвязи различных криптосистем, вертикально интегрированными уязвимыми структурами функций, аккумулированными в одной организации или группе, неадекватными системами управления, значительным высоким уровнем обязательств, содержащим, в том числе, риски конфликтов процентной ставки и финансовой стабильности,
• анонимность транзакций с виртуальными активами и объем трансграничных транзакций увеличивают связанные с ними риски отмывания денег и финансирования терроризма,
• ряд услуг, предоставляемых виртуальными активами, по своему содержанию аналогичны традиционным финансовым услугам, поэтому должны регулироваться тем же законодательством, но фактически действуют вне действующего законодательства, что создает неравную конкурентную среду для традиционных поставщиков финансовых услуг.
Международные организации по стандартизации (IOSCO, FSB, МВФ, BIS, FATF) выразили четкую позицию, подчеркнув необходимость единого и комплексного регулирования виртуальных активов всеми странами в связи с нелокализованным (виртуальным) характером рынка виртуальных активов и трансграничного обращения.
Принимая во внимание вышеизложенное, а также глобальные события, связанные с этим сектором, Центральный банк инициировал меры по разработке и внедрению эффективной модели комплексного регулирования и контроля виртуальных активов.
Для эффективного регулирования Центральный банк примет принцип «та же деятельность, тот же риск, то же регулирование», согласно которому поставщики услуг виртуальных активов, предлагающие услуги, аналогичные традиционной финансовой деятельности, должны регулироваться таким же образом.
Регламент позволит адекватно реагировать на существующие и возможные риски в сфере виртуальных активов, создавая при этом четкую правовую основу для развития инноваций и технологий в сфере виртуальных активов.