ՀՀ և Կորեայի Հանրապետության ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման ջանքերին
ՀՀ և Կորեայի Հանրապետության ԱԳ նախարարներն անդրադարձել են
տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման ջանքերին
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը նոյեմբերի 10-ին հանդիպել է Կորեայի Հանրապետության ԱԳ նախարար Պակ Չինի հետ։
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունից, զրուցակիցները քննարկել են հայ-կորեական համագործակցության օրակարգային հարցեր: Մտքեր են փոխանակվել երկկողմ քաղաքական երկխոսության խորացման, առևտրատնտեսական, գիտակրթական, նորարարությունների և բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտներում փոխշահավետ համագործակցության հեռանկարներին:
Վերոնշյալ ուղղություններով առկա ներուժի առավել արդյունավետ իրացման համատեքստում Հայաստանի և Կորեայի ԱԳ նախարարները վերահաստատել են երկու երկրներում փոխադարձաբար դիվանագիտական ներկայացուցչություններ բացելու մտադրությունները: Անդրադարձ է կատարվել նաև Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության հետ փոխգործակցության հարցերի:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման օրակարգում են եղել նաև միջազգային հարթակներում երկու երկրների համագործակցությանն առնչվող հարցեր:
Անդրադառնալով տարածաշրջանային անվտանգության հարցերին՝ նախարար Միրզոյանն իր կորեացի գործընկերոջն է ներկայացրել Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի էթնիկ զտման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը և 100 հազարից ավել բռնի տեղահանված հայության առջև ծառացած խնդիրների հասցեագրման ուղղությամբ իրականցվող միջոցառումները: Այս համատեքստում կարևորել է նաև միջազգային գորրծընկերների և կառույցների հետ արդյունավետ փոխգործակցությունը: Անդրադարձ է կատարվել տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատմանն ուղղված ջանքերին:

Foreign Ministers of Armenia and Korea discuss efforts to establish stability and peace in the region
Foreign Ministers of Armenia and Korea discuss efforts to establish stability and peace in
the region
YEREVAN, NOVEMBER 10, ARMENPRESS.  On November 10, Armenian Foreign Minister Ararat Mirzoyan, who is in Paris on a working visit, had a meeting with Park Jin, the Foreign Minister of the Republic of Korea, the foreign ministry said in a statement.
''The interlocutors discussed agenda issues of Armenian-Korean cooperation. Thoughts were exchanged on issues related to the deepening of bilateral political dialogue, the prospects of mutually beneficial cooperation in the fields of trade, economy, science and education, innovations and high technologies.
In the context of the most effective realization of the existing potential in the above directions, the Foreign Ministers of Armenia and Korea reaffirmed their intentions to mutually open diplomatic missions in both countries. Issues of interaction with the Korea International Cooperation Agency were also addressed.
Collaboration between the two countries within international platforms was also on the agenda of the meeting.
Reflecting on the regional security issues, Minister Mirzoyan presented to his Korean counterpart the situation created as a result of the ethnic cleansing of Nagorno-Karabakh by Azerbaijan and the measures implemented to address the problems faced by more than 100,000 forcibly displaced Armenians.
In this context, the Minister of Foreign Affairs emphasized effective cooperation with international partners and institutions.
The interlocuters touched upon the efforts aimed at establishing stability and peace in the region,'' reads the statement.