Գերմանիան պատրաստվում է օժանդակել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների խնդիրների լուծմանը. Նիլս Անենը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
Գերմանիան պատրաստվում է օժանդակել ԼՂ-ից բռնի տեղահանվածների
խնդիրների լուծմանը. Նիլս Անենը՝ Նիկոլ Փաշինյանին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղար Նիլս Անենին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից, վարչապետը գոհունակություն է հայտնել հայ-գերմանական զարգացման համագործակցության բանակցությունների վերսկսման առիթով, ինչը 2014 թվականից ի վեր տեղի չի ունեցել: Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Գերմանիայի կառավարության կողմից Հայաստանին «BMZ-2030» բարեփոխումների ռազմավարության շրջանակներում ընդգրկելը: Վարչապետի խոսքով` վերջին շրջանում երկու երկրների հարաբերություններում արձանագրվել է նոր դինամիկա, առկա է համագործակցությունն ընդլայնելու մեծ ներուժ և ՀՀ կառավարությունը շահագրգիռ է այն լիարժեք իրացնելու հարցում:
«Նիլս Անենը նշել է, որ հայ-գերմանական միջկառավարական բանակցությունների վերսկսումը Գերմանիայի կառավարության գիտակցված որոշումն է` հաշվի առնելով Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացմանն ու ամրապնդմանն ուղղված քայլերն ու բարեփոխումները: Պարոն Անենը հավելել է, որ «BMZ-2030» բարեփոխումների ռազմավարության շրջանակում նախատեսվում է Հայաստանի հետ ծրագրեր իրականացնել տնտեսության խթանման, էներգետիկայի, մասնագիտական կրթության, զբոսաշրջության և այլ ուղղություններով: Գերմանիայի տնտեսական համագործակցության և զարգացման նախարարության խորհրդարանական պետքարտուղարի համոզմամբ` վերոնշյալ ծրագրերը կնպաստեն գերմանական ընկերությունների` ՀՀ-ում գործունեություն ծավալելու հետաքրքրվածության մեծացմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ քննարկվել են Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման քաղաքականության հետևանքով 100 հազարից ավելի բռնի տեղահանված անձանց հումանիտար խնդիրներին, ինչպես նաև դրանց հաղթահարման ուղղությամբ Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող քայլերին:
«Նիլս Անենը նշել է, որ Արարատի մարզում հանդիպում է ունեցել ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց հետ և հավելել, որ Գերմանիայի կառավարությունը պատրաստվում է անհրաժեշտ օժանդակություն ցուցաբերել առկա խնդիրների լուծմանը նպաստելու համար»,- հայտնում են ՀՀ վարչապետի աշխատակազմից:

Germany to provide necessary assistance to forcibly displaced persons from Karabakh, says German official
Germany to provide necessary assistance to forcibly displaced persons from Karabakh,
says German official
YEREVAN, NOVEMBER 22, ARMENPRESS. Prime Minister Nikol Pashinyan received Niels Annen, Parliamentary State Secretary at the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of Germany.
The Prime Minister expressed satisfaction with the resumption of the negotiations on Armenian-German development cooperation, which had not happened since 2014. Nikol Pashinyan highlighted the inclusion of Armenia in the framework of the "BMZ-2030" reform strategy by the German government. According to the Prime Minister, recently a new dynamic has been recorded in the relations between the two countries, there is a great potential to expand cooperation and the Armenian government is interested in fully realizing it, the Prime Minister’s Office said in a readout.
Niels Annen noted that the resumption of the Armenian-German intergovernmental negotiations is a conscious decision of the German government, taking into account the steps and reforms aimed at the development and strengthening of democracy in Armenia.
Mr. Annen added that within the framework of the "BMZ-2030" reform strategy, it is planned to implement projects with Armenia in the areas of economic promotion, energy, vocational education, tourism and other directions. According to the Parliamentary State Secretary at the Federal Ministry for Economic Cooperation and Development of Germany, the above-mentioned programs will contribute to increasing the interest of German companies to operate in Armenia.
The humanitarian problems of more than 100,000 forcibly displaced people from Nagorno-Karabakh as a result of Azerbaijan's ethnic cleansing policy, as well as the steps taken by the Armenian government to overcome them were discussed.
Niels Annen noted that he had a meeting with people forcibly displaced from Nagorno-Karabakh in Ararat region and added that the German government is preparing to provide the necessary assistance to contribute to the solution of existing problems.