Տպավորված եմ` տեսնելով Հայաստանի տնտեսական աճի բարձր ցուցանիշները. ԱԶԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ասիական զարգացման բանկը կանխատեսում է, որ Հայաստանում միջին գնաճը 2023 թվականին կլինի 2.6 տոկոս՝ դա համարելով ցածր ցուցանիշ՝ 2022-ի 8.6 տոկոսի նկատմամբ: Ասիական զարգացման բանկում Հայաստանի տնտեսական ցուցանիշների առումով հաջողության կարևոր գրավականներից մեկը համարում են համակարգային բարեփոխումների իրականացումը:
«Արմենպրես»-ի հետ հարցազրույցում այս մասին ասաց Ասիական զարգացման բանկի նախագահ Մասացուգու Ասակավան, որը երկօրյա այցով Հայաստանում է նոյեմբերի 27-ից:
-Պարոն Ասակավա, նախ խնդրում եմ ներկայացնել Հայաստան Ձեր այցի նպատակը, ի՞նչ հանդիպումներ և նոր համաձայնագրեր կարելի է ակնկալել:
-Հայաստան մեր այցը բազմակողմանի և համապարփակ օրակարգ ունի: Մեր նպատակն է ամրապնդել համագործակցությունը և սատարել երկրում իրականացվող ընթացիկ ծրագրերին, ուսումնասիրել գործընկերության նոր հնարավորությունները և հանդիպումներ ունենալ բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
Մեր այցի ընթացքում արժանացել ենք բարձրաստիճան պետական այրերի, այդ թվում` Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի և նախագահի հետ հանդիպումների պատվին: Ամենակարևոր իրադարձություններից մեկը Երևանի քաղաքային զարգացման ներդրումային ծրագրի համար վարկային համաձայնագրի ստորագրումն էր, որի շրջանակներում 1.8 կմ ճանապարհ և կամուրջ կկառուցվի Հրազդան գետի վրա: Սա էականորեն կբարելավի միակցվածությունը, կնվազեցնի երթևեկության խցանումները և կընդլայնի կանաչ տարածքները Երևանի բնակիչների համար:
Երևանի քաղաքային զարգացման ներդրումային ծրագիրը (YUDIP) համապատասխանում է Հայաստանի կողմից կլիմայի փոփոխության առումով սահմանած նպատակներին և Փարիզի համաձայնագրին, և մենք ոգևորված ենք այս և միակցվածության բարելավման, արտադրողականության խթանման և, ի վերջո, աղքատության կրճատմանն ուղղված Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) այլ ընթացիկ ծրագրերի հեռանկարների կապակցությամբ: Մենք անհամբերությամբ սպասում ենք սահուն իրականացման ապահովման ուղղությամբ համագործակցությանը:
-Ի՞նչ ծրագրեր է ներկայումս իրականացնում Ասիական զարգացման բանկը Հայաստանում և որքա՞ն է կառավարությանն ու առհասարակ երկրին տրամադրվող ֆինանսական աջակցությունը:
-2005թ. Ասիական զարգացման բանկին միանալուց ի վեր բանկը սատարել է Հայաստանին` տնտեսության բազմազանեցման և տնտեսական աճից օգտվելու միջոցով բոլոր հայերի համար ավելի մեծ հնարավորություններ ստեղծելու գործում:
Մեր գործընկերության սկզբից ի վեր ԱԶԲ-ն 1.8 միլիարդ ԱՄՆ դոլարից ավելի ֆինանսական աջակցություն է տրամադրել` սատարելով տրանսպորտի, էներգետիկայի, ջրամատակարարման և քաղաքային ենթակառուցվածքների ոլորտներում կառավարության սահմանած առաջնահերթություններին:
Ներկայումս ԱԶԲ-ն կառավարության հետ իրականացնում է ընդամենը 525 միլիոն ԱՄՆ դոլար արժեքով վեց ծրագիր` տրանսպորտի և քաղաքային ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտներում: Այս նախաձեռնություններն օգնում են դեպի ծով ելք չունեցող Հայաստանին բարելավել իր տարածաշրջանային և միջազգային միակցվածությունը, ինչը կխթանի աճն ու զարգացումը: Երկրի հետ գործընկերության նոր ռազմավարության ներքո ԱԶԲ-ն կշարունակի սատարել Հայաստանի տարածաշրջանային համագործակցությանն ու ինտեգրմանը:
Մասնավոր հատվածում մեր պորտֆելը կազմում է ավելի քան 230 միլիոն ԱՄՆ դոլար և ներկայանում է էներգետիկայի, ֆինանսների և գյուղատնտեսական ոլորտներում: Հետագայում ԱԶԲ-ն կշարունակի ընդլայնել իր գործառնությունները մասնավոր հատվածում և առավելագույնի կհասցնի պետական և մասնավոր հատվածներում գործունեության սիներգիաները:
-Որո՞նք են Ասիական զարգացման բանկի կանխատեսումները 2023թ. Հայաստանի տնտեսական աճի և գնաճի վերաբերյալ, ինչպե՞ս է ԱԶԲ-ն գնահատում Հայաստանում տնտեսական իրավիճակն առհասարակ: Ո՞ր գործոններն են մեծապես ազդել այդ կանխատեսման վրա: Որո՞նք են 2024թ.-ի համար կանխատեսումները:
-Գովելի է ՀՀ կառավարության կողմից 2022թ. տպավորիչ տնտեսական աճի ապահովումը` չնայած համաշխարհային և տարածաշրջանային մարտահրավերներին: Ես նաև տպավորված եմ` տեսնելով 2023թ. աճի բարձր ցուցանիշները: Այս տարվա աճի մեր ամենավերջին կանխատեսումը 7% է, ինչն, իմ կարծիքով, համապատասխանում է կառավարության թիրախին:
Ինչ վերաբերում է տարեկան միջին գնաճին, այս տարվա համար մեր կանխատեսումը 2.6% է, ինչը բավականին ցածր ցուցանիշ է` 2022թ. համեմատ, երբ գնաճը հասել էր 8.6%-ի: Այս նվազումը մասամբ պայմանավորված է Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից իրականացվող պրոակտիվ դրամավարկային քաղաքականությամբ:
Այս հաջողության կարևոր գրավականներից մեկը համակարգային բարեփոխումների իրականացումն է: Կառավարությունը մի քանի, այդ թվում` հանրային կառավարման, տեղական կառավարման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի, հանրային ֆինանսների կառավարման, հարկային վարչարարության և թվայնացման ոլորտներում բարեփոխումների հավակնոտ օրակարգ ունի:
Մասնավոր հատվածի զարգացումը և երկրի ներսում ռեսուրսների համախմբումը նույնպես առանցքային կարևորություն ունեն տնտեսական աճի և աշխատատեղերի ստեղծման առումով: Ես ուրախ եմ նկատել, որ կառավարությունը շարունակում է կարևորել ենթակառուցվածքների զարգացման ոլորտում ներդրումները, ինչն առանցքային նշանակություն ունի երկարաժամկետ կտրվածքով կայուն աճի և այս աճի` ավելի մեծ ներառականությունն ապահովելու համար:
-Քանի որ Ասիական զարգացման բանկը և ՀՀ կառավարությունը միասնաբար աշխատում են` ձևակերպելու Հայաստանի հետ գործընկերության նոր ռազմավարությունը, ինչպե՞ս է երկրի հետ գործընկերության նոր ռազմավարությունը սատարելու կառավարությանը` զարգացման առաջնահերթությունների ձեռքբերման ուղղությամբ:
Մենք պատրաստ ենք սատարել Հայաստանին` իր երկարաժամկետ զարգացման նպատակների ձեռքբերման գործում: Մեր նպատակն է օգնել Հայաստանին` կառուցել արտահանումներին միտված, գիտալիքահեն և ներառական տնտեսություն:
Այս պահին վերջնականացնում ենք երկրի հետ գործընկերության մեր նոր՝ 2024–2028թթ. ռազմավարությունը (ԵԳՌ), որը պլանավորում ենք ներկայացնել ԱԶԲ Տնօրենների խորհրդին 2024թ. հունվարին: ԵԳՌ-ն համապատասխանում է Հայաստանի երկարաժամկետ ռազմավարությանը և 2021–2026թթ. կառավարության ծրագրին:
Ռազմավարության միջոցով նպատակ ունենք օգնել Հայաստանին` մեծացնել մասնավոր հատվածի գլխավորությամբ նախատեսվող աճը` աղքատության և անհավասարությունների կրճատման և միակցվածության և արտադրողականության բարելավման վերջնանպատակներին հետամուտ: Այս նպատակներին կարելի է հասնել` նոր աշխատատեղեր ստեղծելով, կառավարումը լավարկելով և բարեփոխումների արդյունավետությունը բարձրացնելով: ԱԶԲ-ն կշարունակի սատարել ՀՀ կառավարության` գենդերային հավասարությունը և գենդերային տեսանկյունից ներառական աճը խթանելու ջանքերին` նպաստավոր միջավայրի հետագա բարելավման և կանանց կարողությունների բարձրացման միջոցով: Մենք նաև նպատակ ունենք օգնել բարելավել կրթության և առողջապահության որակը և անդրադառնալ կլիմայական և աղետների ռիսկերին:
-Ի՞նչ նոր ծրագրեր է պատրաստվում Հայաստանում իրականացնել Ասիական զարգացման բանկը, ո՞ր ոլորտներում և ի՞նչ արժողությամբ:
-Վերջերս Ասիական զարգացման բանկը Սեյսմիկ անվտանգության բարելավման ծրագրի համար հաստատել է լրացուցիչ 72.3 միլիոն ԱՄՆ դոլարի լրացուցիչ ֆինանսավորումը, որը սատարում է Հայաստանում 46 դպրոցների սեյսմիկ անվտանգությանն ու դիմակայունությանը: Ծրագիրն առանցքային կարևորություն ունի երկրի` Դպրոցների հզորացման և արդիականացման ծրագրի և Աղետների ռիսկերի նվազեցման ազգային ռազմավարության համար: Այս աջակցությունը ՀՀ կառավարության և ԱԶԲ-ի` Հայաստանի երեխաների համար ապահով և դիմակայուն ապագա երաշխավորելու հանձնառության հավաստիքն է:
Որպես Ասիական և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի կլիմայական խնդիրների արձագանքման գործողություններին սատարող բանկ` մենք օգնում ենք Հայաստանին նաև մեղմել և հարմարվել կլիմայի փոփոխությանը: Այսօր բարձրաստիճան ղեկավարության անդամների հետ միասին ես ներկա եմ գտնվել ԱԶԲ-ի նոր զեկույցի ներկայացման միջոցառմանը, որն ուսումնասիրել է Հայաստանի` կլիմային հարմարվողականությունը հարկաբյուջետային պլանավորման մեջ ներառելու հնարավորությունները: Մենք նաև առաջարկ են պատրաստում, որը կօգնի բարելավել պարենային անվտանգությունը խոցելի համայնքների համար` նրանց տրամադրելով կլիմայազգայուն էներգետիկ լուծումներ, որոնք կօգնեն նվազեցնել կախվածությունը ազգային էլցանցից: Տեխնիկական աջակցության միջոցով մենք օգնում ենք Հայաստանին ինստիտուցիոնալ գիտելիք ձևավորել, որն անհրաժեշտ է Փարիզի համաձայնագրի ներքո ազգային մակարդակով սահմանված գործողությունների իրականացման համար:
ԱԶԲ-ն ակտիվորեն համագործակցում է հայաստանյան իր գործընկերների հետ` կայուն զարգացման ենթակառուցվածքներում ներդրումներ կատարելու, թվային օրակարգն առաջ մղելու, հարկաբյուջետային կարիքները բավարարելու և մասնավոր հատվածի գործընկերությունները խթանելու գործում: Սա վերահաստատում է այս պետությունում զգալի աճի և մեր խոստումնալից գործընկերության ներուժը:

I am impressed to see high growth rates in 2023 in Armenia – ADB President
YEREVAN, NOVEMBER 27, ARMENPRESS. The Asian Development Bank (ADB) forecasts 2,6% average annual inflation for 2023 in Armenia, which is quite low compared to 2022 when inflation reached 8.6%, Masatsugu Asakawa, the President of the Asian Development Bank , said in an interview with Armenpress.
In terms of Armenia’s economic indicators, one of the key factors contributing to this success is the implementation of structural reforms, Masatsugu Asakawa said. The ADB President arrived to Armenia on a two-day visit on November 27.
First of all, I would like to ask You to present the purpose of Your visit to Armenia, what meetings and new agreements are expected?
Our visit to Armenia is multifaceted and has a comprehensive agenda. We aim to strengthen our collaboration and support for ongoing projects in the country, explore new partnership opportunities, and meet high-level officials.
During our visit, we have had the privilege to meet esteemed leaders, including the Prime Minister and the President of Armenia. One of the most significant highlights is the loan signing for the Yerevan Urban Development Investment Project, or YUDIP, which will construct a 1.8 km road and bridge over the Hrazdan River. This will greatly improve connectivity, reduce traffic congestion, and enhance green spaces for people living in Yerevan.
YUDIP is aligned with Armenia's climate goals and the Paris Agreement, and we’re excited about the prospects for this and other ongoing ADB projects to improve connectivity, boost productivity, and ultimately reduce poverty. We look forward to working together to ensure smooth implementation.
What programs is the Asian Development Bank currently implementing in Armenia and how much financial support has it provided to the government and the country?
Since Armenia joined the ADB in 2005, the bank has supported the country to diversify its economy and increase opportunities for all Armenians to benefit from economic growth.
Since the beginning of our partnership, ADB has provided financial assistance worth more than $1.8 billion, supporting government priorities in the transport, energy, water, and urban infrastructure sectors.
ADB is currently implementing six projects with the government totaling $525 million in transport and urban infrastructure development. These initiatives are helping land-locked Armenia improve its regional and international connectivity to boost growth and development. Under the new country partnership strategy, ADB will continue supporting Armenia’s regional cooperation and integration.
Our private sector portfolio comprises six projects totaling more than $230 million in the energy, finance, and agriculture sectors. Going forward, ADB will continue to expand its private sector operations and maximize the synergies between sovereign and private sector operations.
What are the forecasts of the Asian Development Bank for the economic growth and inflation of Armenia for 2023, how does the Bank assess the economic situation in Armenia in general? What factors greatly influenced that prediction? What are the predictions for 2024?
I commend the government for achieving impressive economic growth in 2022, despite facing various global and regional challenges. I am also impressed to see high growth rates in 2023. Our latest forecast for this year's growth is 7%, which I believe is in line with the government's target.
In terms of average annual inflation, our forecast for this year is 2.6%, which is quite low compared to 2022 when inflation reached 8.6%. This reduction is partly due to proactive monetary policy being implemented by the Central Bank of Armenia.
One of the key factors contributing to this success is the implementation of structural reforms. The government has an ambitious reform agenda in several areas, including public administration, governance, anti-corruption, public financial management, tax administration, and digitalization.
Private sector development and domestic resource mobilization are also critical for economic growth and job creation. I am happy to note that the government continues to prioritize investments in infrastructure development – which is crucial for sustaining growth over the long term and ensuring that this growth is more inclusive.
As ADB and the Government of Armenia are working together on the new Country Partnership Strategy for the country, how will the new CPS support the government's development priorities?
We are committed to supporting Armenia in achieving its long-term development goals. We aim to help Armenia build an export-driven, knowledge-based, and inclusive economy.
We are currently finalizing our new Country Partnership Strategy (CPS) for 2024–2028, which we plan to submit to ADB's Board of Directors in January 2024. The CPS is in line with Armenia's long-term strategy and the government's program for 2021–2026.
Through the CPS, we aim to help Armenia strengthen private sector-led growth with the ultimate goals of reducing poverty and inequalities and improving connectivity and productivity. These will be achieved by creating job opportunities, improving governance, and enhancing the effectiveness of reforms. ADB will continue supporting the government’s efforts to promote gender equality and gender-inclusive growth by improving the enabling environment and capacity of women. We also aim to help improve the quality of education and healthcare, and address climate and disaster risks.
What new projects is the Asian Development Bank preparing to implement in Armenia, in which areas, and at what cost?
ADB recently approved an additional financing of $72.3 million for the Seismic Safety Improvement Program which supports the seismic safety and resilience of 46 schools in Armenia. The program is crucial to the country's School Strengthening and Renovation Program and National Strategy for Disaster Risk Reduction. This support is testament to the government’s and ADB’s commitment to securing a safe and resilient future for Armenia's children.
As Asia and the Pacific’s climate bank, we are also helping Armenia mitigate and adapt to climate change. Today, I joined senior government members at the launch event of a new ADB report that explores opportunities for Armenia to incorporate climate adaptation into its fiscal planning. We’re also preparing a proposal to help improve food security for vulnerable communities by providing them with climate-sensitive energy solutions which will help to reduce their dependence on the national grid. Through technical assistance, we are helping Armenia build the institutional knowledge needed to meet its Nationally Determined Contributions under the Paris Agreement.
ADB actively collaborates with counterparts in Armenia to invest in sustainable infrastructure, advance the digital agenda, address fiscal needs, and foster private sector partnerships. This underscores the potential for remarkable growth in this nation and the promise of our partnership.