Գազայի հատվածում մարտական գործողությունները կշարունակվեն ամբողջ 2024 թվականի ընթացքում. Իսրայելի ՊԲ գլխավոր շտաբի պետ
Գազայի հատվածում մարտական գործողությունները կշարունակվեն ամբողջ 2024
թվականի ընթացքում. Իսրայելի ՊԲ գլխավոր շտաբի պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածում մարտական գործողությունները կշարունակվեն ամբողջ 2024 թվականի ընթացքում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտարարել է Իսրայելի բանակի գլխավոր շտաբի պետ Հերցի Հալևին Հորդանան գետի Արևմտյան ափ իսրայելական զորքեր այցելելու ժամանակ:
«Մենք, անշուշտ, կկռվենք Գազայում ամբողջ տարվա ընթացքում», - նրա խոսքը մեջբերել է Ynet հարթակը:
Հալևին նշել է, որ Իսրայելի բանակը կպահպանի իր «զգոնությունը» Հորդանան գետի Արևմտյան ափին, ինչպես նաև հյուսիսում կդիմակայի «Հեզբոլլահ»-ի զինված կազմավորումներին։
Մերձավոր Արևելքում իրադրությունը կտրուկ սրվել է անցյալ տարվա հոկտեմբերի 7-ին Գազայի հատվածից Իսրայելի տարածք ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներթափանցումից հետո, որն ուղեկցվել է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների սպանությամբ և ավելի քան 240 պատանդների, այդ թվում՝ երեխաների, կանանց և ծերերի գերեվարմամբ։ ՀԱՄԱՍ-ն այս հարձակումը համարել է պատասխան Իսրայելի իշխանությունների գործողություններին Երուսաղեմում Ալ Աքսա մզկիթի դեմ: Իսրայելը հայտարարել է  Գազայի հատվածի ամբողջական շրջափակման մասին և սկսել է պատասխան հարվածներ հասցնել Գազայի հատվածին և Լիբանանի ու Սիրիայի առանձին շրջանների, ինչից հետո հայտարարել է  անկլավում ցամաքային գործողություն սկսելու մասին։ Բախումներ են տեղի ունենում նաև Հորդանան գետի Արևմտյան ափին:

YEREVAN, JANUARY 8, ARMENPRESS. Israel's military chief said on Sunday that the conflict in Gaza would likely last throughout 2024 and spill over to other fronts, Xinhua reports.
Herzi Halevi, the chief of staff of the Israel Defense Forces (IDF), made the remarks during a visit to the West Bank.
Halevi said 2024 would be "challenging" and that Israel would "certainly be involved in fighting in Gaza throughout the year," implying that the current full-scale conflict with Hamas, the Palestinian faction that rules Gaza, could ease but not end.
He also warned of a possible flare-up in violence "on other fronts, especially the West Bank," where tensions have risen since the start of the ongoing conflict in Gaza, which started on Oct. 7, 2023, following a surprise attack from Hamas.
Halevi also said the IDF would increase "the pressure it exerts" on Israel's northern border with Lebanon, where it has traded fire with Hezbollah in recent months.
"Hezbollah has decided to join this war. We are increasingly exacting a toll on them," he said, adding that the army had "a responsibility, a duty, to securely return northern residents to their homes."