Գազայի հատվածում մարտական գործողությունները կշարունակվեն ամբողջ 2024 թվականի ընթացքում. Իսրայելի ՊԲ գլխավոր շտաբի պետ
Գազայի հատվածում մարտական գործողությունները կշարունակվեն ամբողջ 2024
թվականի ընթացքում. Իսրայելի ՊԲ գլխավոր շտաբի պետ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Գազայի հատվածում մարտական գործողությունները կշարունակվեն ամբողջ 2024 թվականի ընթացքում։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին հայտարարել է Իսրայելի բանակի գլխավոր շտաբի պետ Հերցի Հալևին Հորդանան գետի Արևմտյան ափ իսրայելական զորքեր այցելելու ժամանակ:
«Մենք, անշուշտ, կկռվենք Գազայում ամբողջ տարվա ընթացքում», - նրա խոսքը մեջբերել է Ynet հարթակը:
Հալևին նշել է, որ Իսրայելի բանակը կպահպանի իր «զգոնությունը» Հորդանան գետի Արևմտյան ափին, ինչպես նաև հյուսիսում կդիմակայի «Հեզբոլլահ»-ի զինված կազմավորումներին։
Մերձավոր Արևելքում իրադրությունը կտրուկ սրվել է անցյալ տարվա հոկտեմբերի 7-ին Գազայի հատվածից Իսրայելի տարածք ՀԱՄԱՍ-ի զինյալների ներթափանցումից հետո, որն ուղեկցվել է սահմանամերձ բնակավայրերի բնակիչների սպանությամբ և ավելի քան 240 պատանդների, այդ թվում՝ երեխաների, կանանց և ծերերի գերեվարմամբ։ ՀԱՄԱՍ-ն այս հարձակումը համարել է պատասխան Իսրայելի իշխանությունների գործողություններին Երուսաղեմում Ալ Աքսա մզկիթի դեմ: Իսրայելը հայտարարել է  Գազայի հատվածի ամբողջական շրջափակման մասին և սկսել է պատասխան հարվածներ հասցնել Գազայի հատվածին և Լիբանանի ու Սիրիայի առանձին շրջանների, ինչից հետո հայտարարել է  անկլավում ցամաքային գործողություն սկսելու մասին։ Բախումներ են տեղի ունենում նաև Հորդանան գետի Արևմտյան ափին:

Боевые действия в секторе Газа продолжатся в течение всего 2024 года: начальник Генерального штаба Армии обороны Израиля
Боевые действия в секторе Газа продолжатся в течение всего 2024 года: начальник
Генерального штаба Армии обороны Израиля
Боевые действия в секторе Газа продолжатся в течение всего 2024 года.
Как передает «Арменпресс», об этом заявил начальник Генерального штаба израильской армии Герци Халеви во время посещения израильских войск на Западном берегу реки Иордан.
«Мы будем сражаться в Газе весь год», - цитирует его слова платформа Ynet.
Халеви отметил, что израильская армия сохранит бдительность на Западном берегу реки Иордан, также будет противостоять вооруженным формированиям «Хезболлы» на севере.
Ситуация на Ближнем Востоке резко обострилась после нападения боевиков ХАМАС из сектора Газа на Израиль 7 октября прошлого года, сопровождавшегося убийствами жителей приграничных поселений и захватом более 240 заложников, в том числе детей, женщин и пожилых людей. ХАМАС посчитал это нападение ответом на действия израильских властей против мечети Аль-Акса в Иерусалиме. Израиль объявил о полной блокаде сектора Газа и начал ответные меры против сектора Газа и некоторых регионов Ливана и Сирии, после чего объявил о начале в анклаве наземной операции. Столкновения происходят и на Западном Берегу.