Իրանի և Պակիստանի դեսպաններն իրենց պարտականությունների կատարմանը կվերադառնան հունվարի 26-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իսլամաբադում Իրանի դեսպանը, ինչպես նաև Թեհրանում Պակիստանի դեսպանն իրենց պարտականությունների կատարմանը կվերադառնան հունվարի 26-ից։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից, այդ մասին ասված է երկու երկրների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների համատեղ հայտարարության մեջ։
«Պակիստանի և Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարների հեռախոսազրույցի արդյունքներով համաձայնություն է ձեռք բերվել, որ երկու երկրների դեսպանները կարող են վերադառնալ իրենց պաշտոններին 2024 թվականի հունվարի 26-ին», - նշված է Պակիստանի ԱԳՆ կայքում հրապարակված տեքստում։
Բացի այդ, հայտարարության համաձայն` «արտաքին գործերի  նախարար Ջալիլ Աբաս Ջիլանիի հրավերով Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Հոսեյն Ամիր Աբդոլլահիանը 2024 թվականի հունվարի 29-ին այց կկատարի Պակիստան»։
Հունվարի 16-ին Իրանը հարվածներ էր հասցրել Պակիստանի տարածքին՝ նշելով, որ թիրախավորել է «Ջաիշ ալ Ադլ» ահաբեկչական խմբավորման երկու հենակետ։ Պակիստանը հայտնել էր, որ այդ հարվածների հետևանքով 2 երեխա է զոհվել, և Իրանին նախազգուշացրել էր հնարավոր հետևանքների մասին։
Իսկ հունվարի 18-ին Պակիստանն էր հարվածել Իրանի Սիստան և Բելուջիստանի նահանգին՝ դա պատճառաբանելով նրանով, որ թիրախավորում է անջատողական զինյալների թաքստոցները։ Այս հարվածների հետևանքով զոհվել էր 10 մարդ, այդ թվում՝ 4 երեխա:

Послы Ирана и Пакистана вернутся к исполнению своих обязанностей 26 января
Посол Ирана в Исламабаде, а также посол Пакистана в Тегеране вернутся к исполнению своих обязанностей 26 января. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на ТАСС, об этом говорится в совместном заявлении внешнеполитических ведомств двух стран.
«По итогам телефонного разговора между министрами иностранных дел Пакистана и Исламской Республики Иран была достигнута договоренность о том, что послы обеих стран могут вернуться на свои посты к 26 января 2024 года», - заявление опубликовано на сайте Министерства иностранных дел Пакистана.
Согласно сообщению, «по приглашению министра иностранных дел Джалиля Аббаса Джилани министр иностранных дел Исламской Республики Иран Хосейн Амир Абдоллахиян 29 января 2024 года совершит визит в Пакистан».
16 января Иран нанес удары по территории Пакистана, заявив, что нанес удар по двум опорным пунктам террористической группировки «Джейш аль-Адль». Пакистан сообщил, что в результате этих ударов погибли двое детей, и предупредил Иран о возможных последствиях.
18 января Пакистан атаковал иранские провинции Систан и Белуджистан, мотивируя это тем, что он целился на укрытия боевиков-сепаратистов. В результате этих ударов погибли 10 человек, в том числе 4 ребенка.