«Նոր գիրք»-6/24. Պետրոսյան, Աթվուդ, Կարապետյան
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը ներկայացնում է իր հեղինակային «Նոր գիրք» նախագիծը: Այն ամեն երկուշաբթի ընթերցողի դատին է հանձնում հայաստանյան հրատարակչությունների լույս ընծայած գրքերը: Գործակալության էջերում ընթերցասերները հնարավորություն ունեն տեղեկատվություն ստանալ նոր գրքերի մասին, ծանոթանալ դասական գործերին և արդի գրականության զարգացման միտումներին:
Հայ գրականություն. Վարդգես Պետրոսյան, «Նամակներ մանկության կայարաններից»
418269406_1541563246579220_4494384828928251059_n.jpg (135 KB)
«Նամակներ մանկության կայարաններից»-ը վիպակ է պատմվածքներով: Հեղինակի` Վարդգես Պետրոսյանի խոսքով այս պատմվածքները «իրար մոտիկ են ասելիքով, նաև գրողական հայացքի ուղղությամբ և, այդ տրամաբանությամբ էլ, կարող էին հավաքվել մի գրքի «կտուրի տակ»: Բոլոր վիպակների ասելիքը, կենսական նյութը տվյալ ժամանակի պատանեկությունն է, երիտասարդությունը, որ փորձում է, հաճախ` տանջալիորեն, սեփական պատասխանները գտնել անհուսալիորեն հին, բայց և ամեն ժամանակի հետ նորից նոր ծնվող հարցին. ինչի՞ համար է մարդ ապրում...»: Գիրքը լույս է ընծայել «Դարակ»-ը:
Թարգմանական գրականություն. Մարգարեթ Աթվուդ, «Արթնացում»
426458928_2343352969206106_8834118818789614022_n.jpg (308 KB)
«Արթնացում» հոգեբանական թրիլլերի հերոսուհին ճամփա է ընկնում հայրենի գյուղակ՝ անհետ կորած հորը գտնելու: Անդադրում որոնումների ընթացքում նա վերադառնում է անցյալ, խորամուխ լինում վաղուց մոռացված գաղտնիքների, հիշողությունների մեջ և օտարանալով բոլորից՝ «արթնանում» ու գտնում ինքն իրեն: Թարգմանությունն անգլերենից՝ Լիլիթ Քալաշյանի: Խմբագիր՝ Գոհար Քալաշյան: Գիրքը լույս է ընծայել «Անտարես»-ը:
Փաստավավերագրական գրականություն. Գոռ Կարապետյան, «Proակտիվ առաջնորդը»
423063118_362057046719514_5466812576007256123_n.jpg (87 KB)
Այս գիրքը պրոակտիվ առաջնորդության մասին է։ Առաջնորդություն, որտեղ փոքր դերը ծառայեցվում է մեծ նպատակին՝ լինի բիզնես, կրթություն, թե որևէ այլ ոլորտ։ Գիրքը նաև կոչ է անում համատեղ փնտրել լուծումներ, հաղթահարել ֆունկցիոնալ անգրագիտությունը, բարձրացնել սոցիալական պատասխանատվության և կրթության ցածր մակարդակը։ Հեղինակն ընդգծում է ֆունկցիոնալ առաջնորդության, մենթորության և հոգատարության միջոցով դրական փոփոխություններ առաջ բերելու կարևորությունը։
Հիմնվելով միջազգային, տեղական ու անձնական փորձի վրա՝ հեղինակը մշակել և առաջարկում է գործուն մեթոդներ ու պրակտիկ խորհուրդներ, որոնք օգտակար կլինեն հետաքրքրասեր և ուսումնասիրող պատանիներին ու երիտասարդներին։ Գիրքը նաև օգնում է բացահայտել դրական փոփոխությունների ունիվերսալ ալգորիթմը։ Գրքում նկարագրված են բիզնեսի, կրթության և այլ ոլորտների գլոբալ ու լոկալ ազդեցիկ օրինակներ, որոնց շնորհիվ պրոակտիվ առաջնորդությունը զգալի փոխակերպումներ է առաջ բերել մեծ ու փոքր համայնքներում և էկոհամակարգերում:
Գիրքը ևս մեկ ապացույց է, որ արդյունավետ ու պրոակտիվ առաջնորդ չեն ծնվում, այլ դառնում են։ Մոտիվացիայի մասին խոսելն ավելորդ է դառնում, երբ իսկապես գիտես «ի՞նչ», «ինչպե՞ս» և հատկապես «ինչո՞ւ» հարցերի պատասխանները։ Այս գրքում կգտնես նաև այդ հարցերի պատասխանները։ Գիրքը լույս է ընծայել Newmag-ը։

“Новая книга” - 6/24: Вардкес Петросян, Маргарет Этвуд, Гор Карапетян
Информационное агентство «Арменпресс» представляет свой авторский проект “Новая книга”. Каждый понедельник  «Арменпресс» знакомит читателей с новинками армянских издательств. Читатели узнают о новых книгах, встречают уже известные классические произведения и знакомятся с тенденциями современной литературы. На этой неделе «Арменпресс» выделил три примечательных произведения по 3 категориям, изданных разными издательствами в конце 2023 и в начале 2024 года, и уже переданных на суд читателей.
Вардкес Петросян: Письма со станций детства
“Письма со станций детства” - повесть, составленная из рассказов. Эти рассказы «близки друг другу тем, что в них говорится, также направлением взгляда писателя, и, по этой логике, их можно было бы собрать под крышей одной книги». Материалом всех рассказов является молодость данного времени, молодежь, которая пытается, часто мучительно, найти свои собственные ответы на вопрос, который безнадежно стар, но который рождается заново с каждым приходящим временем - для чего живет человек… ». Издательство “Дарак”.
Маргарет Этвуд: Пробуждение
Героиня психологического триллера “Пробуждение” отправляется в родную деревню, чтобы найти пропавшего отца. В ходе неустанных поисков она возвращается в прошлое, погружается в давно забытые тайны, воспоминания и, отдаляясь от всех, “просыпается” и заново находит себя. Перевод с английского: Лилит Калашян; Редактор: Гоар Калашян. Издательство: “Антарес”
Гор Карапетян: Активный лидер
Эта книга о проактивном лидерстве. Лидерство, при котором небольшая роль используется для большой цели, будь то в бизнесе, образовании или в любой другой области. Книга также призывает к совместному поиску решений, преодолению функциональной неграмотности, повышению низкого уровня социальной ответственности и образования. Автор подчеркивает важность достижения позитивных изменений посредством функционального лидерства, наставничества и заботы.
На основе международного, местного и личного опыта автор разработал и предлагает работоспособные методы и практические советы, которые будут полезны и любознательным подросткам и молодым людям. Книга также помогает раскрыть универсальный алгоритм позитивных изменений. В книге описаны глобальные и местные примеры из бизнеса, образования и других областей, где активное лидерство привело к значительным преобразованиям в больших и малых сообществах и экосистемах.
Эта книга - еще одно доказательство того, что эффективными и инициативными лидерами не рождаются, а становятся. Разговоры о мотивации становятся излишними, когда вы действительно знаете ответы на вопросы “что”, “как” и особенно “почему”. Издательство: “Newmag”.