ԵՄ դեսպան Մարագոսը ցավակցություն է հայտնել Սումգայիթի ջարդերի 36-րդ տարելիցի կապակցությամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 27 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում Եվրամիության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Վասիլիս Մարագոսը ցավակցել է 36 տարի առաջ Սումգայիթում ադրբեջանական վայրագությունների հետևանքով հարազատների և ընկերների կորցրած անձանց:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ դեսպան Մարագոսը «X» սոցիալական ցանցի իր միկրոբլոգում գրել է. «Խորին ցավակցություն եմ հայտնում բոլոր նրանց, ովքեր 36 տարի առաջ Սումգայիթում կորցրել են հարազատներին ու ընկերներին։ Մենք բոլորս պետք է շարունակենք հաշտեցման և կայուն, տևական խաղաղության հասնելու լավագույն ջանքերը, որպեսզի համոզվենք, որ նման ողբերգությունները երբեք չեն կրկնվի»:
1988թ. փետրվարի 27-ին Խորհրդային Ադրբեջանի ղեկավարության նախաձեռնությամբ և բացարձակ թողտվության պայմաններում մեկնարկեցին Սումգայիթի հայ բնակչության ջարդերը, որոնք ուղեկցվեցին բռնությունների, դաժանությունների, բռնի անհետացումների, ունեզրկման, մարդու իրավունքների զանգվածային ոտնահարումների դեպքերով: Սպանվեցին հարյուրավոր հայեր, այդ թվում՝ կանայք, երեխաներ և ծերեր, իսկ հազարավոր հայեր բռնի տեղահանվեցին:

EU Ambassador Maragos expresses condolences on the occasion of the 36th anniversary of the Sumgait massacre
EU Ambassador Maragos expresses condolences on the occasion of the 36th anniversary
of the Sumgait massacre
YEREVAN, FEBRUARY 27, ARMENPRESS. Head of the Delegation of the European Union to Armenia Ambassador Vassilis Maragos has expressed his condolences to those who lost their relatives and friends as a result of Azerbaijani atrocities in Sumgait 36 years ago.
“I express my deep condolences to all those who lost relatives and friends 36 years ago in Sumgait. We all need to continue with strongest efforts to achieve reconciliation and a sustainable, lasting peace in order to make sure that such tragedies never happen again ," Ambassador Maragos said in a post on X.
Today marks the 36th anniversary of the Sumgait pogroms, which have become one of the most tragic and hideous pages in the recent history of the Armenian people. From February 27 to 29, 1988, in the city of Sumgait, located just 40 kilometers from Baku, with the criminal connivance and even at the direction of the Azerbaijani authorities, mass pogroms against the Armenian population took place, accompanied by murders, torture and other atrocities.