ՀՀ գլխավոր դատախազը և Միջազգային քրեական դատարանի դատախազը քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր
ՀՀ գլխավոր դատախազը և Միջազգային քրեական դատարանի դատախազը
քննարկել են երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր
ԵՐԵՎԱՆ, 5 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում մարտի 5-ին Հաագայում հանդիպել է Միջազգային քրեական դատարանի դատախազ Քարիմ Խանին: Հանդիպմանը մասնակցել է նաև Նիդերլանդների Թագավորությունում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վիկտոր Բիյագովը: «Արմենպրես»-ին այս մասին տեղեկացրին ՀՀ դատախազությունից։
«Հիշեցնենք, որ Հայաստանը 2024 թվականի փետրվարի 1-ից դարձել է Միջազգային քրեական դատարանի անդամ՝ Հռոմի ստատուտին միացած 124-րդ մասնակից պետությունը՝ 19-րդ պետությունը Արևելյան Եվրոպայի խմբից։
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտնել Քարիմ Խանին հանդիպման պատրաստակամության համար և ընդգծել, որ հանդիպումը կնպաստի Միջազգային քրեական դատարանի հետ արդյունավետ համագործակցություն ապահովելուն, ներպետական ընթացակարգերի վերանայմանն ու դրանք Ստատուտի դրույթներին համապատասխանեցնելուն»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Ըստ աղբյուրի՝ հանդիպման ընթացքում քննարկվել է երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցերի շրջանակ:

Генпрокурор Армении и прокурор МУС обсудили представляющие взаимный интерес вопросы
В рамках рабочего визита в Королевство Нидерланды генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в Гааге 5 марта провела встречу с прокурором Международного уголовного суда Каримом Ханом.
Как сообщили Арменпресс в пресс-службе генпрокуратуры Армении, во встрече также принял участие Чрезвычайный и Полномочный посол Республики Армения в Королевстве Нидерланды Виктор Биягов.
Напомним, что Армения стала членом Международного уголовного суда 1 февраля 2024 года, став 124-м государством-участником Римского статута и 19-м государством из восточноевропейской группы.
Анна Вардапетян поблагодарила Карима Хана за готовность встретиться и подчеркнула, что встреча будет способствовать обеспечению эффективного сотрудничества с Международным уголовным судом, пересмотру внутренних процедур и приведению их в соответствие с положениями Статута.