ՀՀ-ն հանցավորության ցածր մակարդակ ունեցող երկրների շարքում տարածաշրջանում զբաղեցնում է 1-ին տեղը․ ՆԳ նախարար
ՀՀ-ն հանցավորության ցածր մակարդակ ունեցող երկրների շարքում
տարածաշրջանում զբաղեցնում է 1-ին տեղը․ ՆԳ նախարար
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Աշխարհում հանցավորության մակարդակի վերաբերյալ վերլուծության համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հանցավորության ցածր մակարդակ ունեցող 137 երկրների շարքում զբաղեցնում է 9-րդ հորիզոնականը, իսկ տարածաշրջանի երկրների շարքում՝ 1-ին հորիզոնականը։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, ՀՀ ԱԺ պաշտպանության եւ անվտանգության հարցերի մշտական հանձնաժողովի հերթական նիստում այս մասին ասաց Ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանը՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության կառավարության ծրագրի (2021-2026 թթ.) 2023 թվականի կատարման ընթացքի եւ արդյունքների մասին զեկույցը։
«Աշխարհում հանցավորության մակարդակի վերաբերյալ վերլուծության համաձայն՝ Հայաստանի Հանրապետությունը հանցավորության ցածր մակարդակ ունեցող 137 երկրների շարքում զբաղեցնում է 9-րդ հորիզոնականը, իսկ տարածաշրջանի երկրների շարքում 1-ին հորիզոնականը։ Առաջատարների հնգյակում են՝ Կատարը, Արաբական Միացյալ Էմիրությունը, Թայվանը, Օմանը և Նոր Զելանդիան։ Հոնկոնգից, Ճապոնիայից, Սլովենիայից հետո ցածր հանցավորություն ունեցող երկիր համարվում է Հայաստանի Հանրապետությունը, իսկ տասնյակը եզրափակում է Վրաստանը»,- ընդգծեց Ղազարյանը։

Армения занимает 1-е место в регионе среди стран с низким уровнем преступности: министр внутренних дел РА
Армения занимает 1-е место в регионе среди стран с низким уровнем преступности:
министр внутренних дел РА
Согласно анализу уровня преступности в мире Республика Армения занимает 9-е место среди 137 стран с низким уровнем преступности и 1-е место среди стран региона. Как передает «Арменпресс», об этом на очередном заседании постоянной комиссии НС РА по вопросам обороны и безопасности сообщил министр внутренних дел Ваге Казарян, представляя отчет о ходе и результатах выполнения постановлений правительства РА на 2021-2026 гг. в 2023 году.
«Согласно анализу уровня преступности в мире Республика Армения занимает 9-е место среди 137 стран с низким уровнем преступности и 1-е место среди стран региона. В пятерку лидеров входят: Катар, Объединенные Арабские Эмираты, Тайвань, Оман и Новая Зеландия. Республика Армения считается страной с самым низким уровнем преступности после Гонконга, Японии и Словении, Грузия завершает первую десятку», - подчеркнул Казарян.