Ուկրաինան հայտնել է էներգետիկ օբյեկտներին ուղղված ռուսական զանգվածային հարվածների մասին
ԵՐԵՎԱՆ, 29 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ուկրաինայի զինված ուժերը հայտնել են, որ Ռուսաստանն անօդաչու թռչող սարքերով և թևավոր ու բալիստիկ հրթիռներով զանգվածային հարվածներ է հասցրել երկրի տարածքին։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ Ուկրաինայի ԶՈւ հաղորդագրության մեջ նշված է, որ երկրի հակաօդային պաշտպանության համակարգերը ոչնչացրել են արձակված 99 օդային թիրախներից 84-ը՝ 58 ԱԹՍ և 26 հրթիռ։
Հիմնականում թիրախավորվել են Ուկրաինայի վառելիքաէներգետիկ ոլորտի օբյեկտները։
Դնեպրոպետրովսկի մարզում վնասվել է մի քանի էներգետիկ օբյեկտ, վիրավորվել է 6 մարդ։
Վիննիցայի մարզում ԱԹՍ-ն հարվածել է մասնավոր տան, իսկ Չերկասիի մարզում խոցվել է էներգետիկ ենթակառուցվածքի օբյեկտ։
«Ուկրէներգո» ընկերությունը հայտարարել է, որ ռուսական հարվածների հետևանքով Դնեպրոպետրովսկի մարզում տեղի են ունեցել էլեկտրական հոսանքի վթարային անջատումներ, Խարկովի մարզում էլեկտրամատակարարումն իրականացվում է գրաֆիկով։

Украина сообщает о массированных российских ударах по энергетическим объектам
Вооруженные силы Украины сообщили, что Россия беспилотниками, крылатыми и баллистическими ракетами вновь нанесла массированные удары по территории страны.
Как передает «Арменпресс», в сообщении ВС Украины отмечается, что системы противовоздушной обороны страны уничтожили 84 из 99 запущенных воздушных целей - 58 беспилотников и 26 ракет.
В основном мишенью были объекты топливно-энергетического комплекса Украины.
В Днепропетровской области повреждены несколько энергообъектов, 6 человек ранены.
В Винницкой области беспилотник поразил частный дом, в Черкасской области был поражен объект энергетической инфраструктуры.
Компания «Укрэнерго» заявила, что в результате российских ударов в Днепропетровской области произошли аварийные отключения электроэнергии, в Харьковской области электроснабжение осуществляется по графику.