ԵՄ-ում ապրիլի 16-ին հնարավոր է քննարկեն Իրանի դեմ պատժամիջոցների հարցը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ԵՄ երկրների ԱԳ նախարարությունների ղեկավարները կարող են Իրանի դեմ պատժամիջոցների հարցը քննարկել ապրիլի 16-ին կայանալիք տեսակոնֆերանսի ընթացքում, սակայն Եվրահանձնաժողովը չի մեկնաբանում պատժամիջոցների պատրաստման գործընթացը, քանի որ այն գաղտնի է:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՌԻԱ Նովոստի գործակալությունից, այդ մասին Բրյուսելում կայացած ճեպազրույցում հայտնել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ծառայության պաշտոնական ներկայացուցիչ Փեթեր Ստանոն։
«ԱԳ նախարարությունների ղեկավարների խորհրդակցությանը կքննարկվեն Իրանի կողմից էսկալացիային ուղղված հետագա քայլերը»,- ասել է ԵՄ արտաքին քաղաքականության ներկայացուցիչ Պիտեր Ստանոն՝ պատասխանելով հարցին, թե երբ կարող են նոր սահմանափակումներ մտցնել Իրանի դեմ։
Միևնույն ժամանակ նա հավելել է, որ Իրանի ներկայացուցիչները (ֆիզիկական անձինք և կազմակերպություններ) արդեն իսկ պատժամիջոցների ցուցակներում են ներառված Եվրամիության մի քանի պատժամիջոցների ռեժիմներին համապատասխան, սակայն պատժամիջոցների մշակման և ընդունման համար պատասխանատու են ԵՄ երկրները: Եվրահանձնաժողովում նման գործընթացները չեն մեկնաբանում՝ դրանց գաղտնիության պատճառով։
«Իրանի ներկայացուցիչներն արդեն եվրոպական պատժամիջոցների տակ են գտնվում տարբեր ռեժիմների շրջանակներում... Ցանկացած պատժամիջոցի մշակումն ու ընդունումը կատարվում է անդամ պետությունների տնօրինությամբ, մենք նման գործընթաց չենք կանխատեսում, քանի որ այն գաղտնի է», - պարզաբանել է Ստանոն։
Ավելի վաղ Եվրահանձնաժողովի ղեկավարը հայտարարել էր, որ ԵՄ-ում կարող են Իրանի դեմ պատժամիջոցների ընդլայնման հարցը դիտարկել Իսրայելի վրա հարձակումից հետո։

В ЕС 16 апреля могут обсудить вопрос санкций против Ирана
Главы МИД ЕС могут обсудить вопрос санкций против Ирана в ходе видеоконференции во вторник, однако Еврокомиссия процесс подготовки санкций не комментирует, так как он является конфиденциальным. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом сообщил на брифинге в Брюсселе официальный представитель внешнеполитической службы союза Петер Стано.
"На совещании глав МИД будет обсуждаться вопрос будущих шагов, которые станут реакцией Евросоюза и государств-членов на эскалацию со стороны Ирана", - сказал Стано, отвечая на вопрос о том, когда могут быть введены новые ограничения против Ирана.
При этом он добавил, что представители Ирана (физлица и организации) уже находятся в санкционных списках в соответствии с несколькими санкционными режимами Евросоюза, но за разработку и принятие санкций отвечают страны Евросоюза, и в Еврокомиссии такие процессы не комментируют из-за их конфиденциальности.
"Представители Ирана уже находятся под европейскими санкциями в рамках различных режимов… разработка и принятие любых санкций находится в ведении государств-членов, мы такой процесс не предвосхищаем, поскольку он конфиденциален", - пояснил Стано.
Ранее глава Еврокомиссии заявила, что в ЕС могут рассмотреть расширение санкций против Ирана после атаки на Израиль.