ԱՄՆ-ն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում արգելափակել է Պաղեստինի ընդունումը որպես կազմակերպության լիիրավ անդամ
ԱՄՆ-ն ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում արգելափակել է Պաղեստինի
ընդունումը որպես կազմակերպության լիիրավ անդամ
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Միացյալ Նահանգները   ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդում (ԱԽ) կիրառել է վետոյի իրավունքը և արգելափակել ալժիրյան բանաձևի նախագիծը Պաղեստինին համաշխարհային կազմակերպության լիիրավ անդամ ընդունելու մասին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այդ մասին հաղորդել է ՏԱՍՍ-ի թղթակիցը։
Պաղեստինին ՄԱԿ-ում որպես կազմակերպության լիիրավ անդամ ընդունելու փաստաթղթի օգտին կողմ են քվեարկել Անվտանգության խորհրդի 12 անդամներ: Շվեյցարիան և Մեծ Բրիտանիան ձեռնպահ են մնացել, իսկ ԱՄՆ-ն դեմ է հանդես եկել բանաձևի նախագծին։
2024 թվականի ապրիլի 4-ին Մալթան բավարարել է Պաղեստինի խնդրանքը՝ ՄԱԿ-ին երկրի անդամակցության հայտի քննարկումը վերսկսելու մասին։ Պաղեստինի իշխանությունները իրենց խնդրանքին կցել էին նամակներ, որոնցում Պաղեստինի անդամակցությանը ՄԱԿ-ին հավանություն են տալիս մի խումբ արաբական պետություններ, Իսլամական համագործակցության կազմակերպությունը և Չմիավորման շարժումը։ Ներկայում Պաղեստինը ՄԱԿ-ում մշտական ​​դիտորդի կարգավիճակ ունի։
2011 թվականի սեպտեմբերին Պաղեստինը ներկայացրել էր կազմակերպությանը որպես լիիրավ անդամ միանալու հայտ։ Սակայն այդ ժամանակ այն չէր կարողացել ստանալ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի հավանությունը։ ԱՄՆ-ն հայտարարել էր, որ վետո կդնի բանաձևի վրա, եթե մյուս մշտական ​​անդամները հավանություն տան դրան։ Վաշինգտոնում կարծում են, որ Պաղեստինի անդամակցությունը ՄԱԿ-ին լիիրավ հիմունքներով հնարավոր է միայն պաղեստինաիսրայելական հակամարտությունը երկու պետությունների ստեղծման սկզբունքով լուծելուց հետո: Այդ իրավիճակում Պաղեստինի իշխանությունները նախընտրել էին դադարեցնել այդ հարցի քննարկումը և համաշխարհային կազմակերպությունում մնալ որպես մշտական ​​դիտորդ։
ՄԱԿ-ի անդամ երկրի ընդունման գործընթացը կատարվում է Անվտանգության խորհրդի հանձնարարականով՝ Գլխավոր ասամբլեայի որոշմամբ։ Երկրի հայտի շուրջ հանձնարարական ստանալու համար պետք է կողմ քվեարկի Անվտանգության խորհրդի 15 անդամներից ինը՝ պայմանով, որ կառույցի մշտական ​​անդամներից (Մեծ Բրիտանիա, Չինաստան, Ռուսաստան, ԱՄՆ և Ֆրանսիա) ոչ մեկը դեմ չքվեարկի: Դրանից հետո հարցը ներկայացվում է Գլխավոր ասամբլեայի քննարկմանը, որտեղ հայտը պետք է հավաքի ձայների երկու երրորդը:

Соединенные Штаты заблокировали в СБ ООН резолюцию по принятию Палестины в качестве полноправного члена
Соединенные Штаты заблокировали в СБ ООН резолюцию по принятию Палестины в
качестве полноправного члена
Соединенные Штаты, применив право вето в Совете безопасности СБ ООН, заблокировали проект аалжирской резолюции по принятию Палестины в качестве полноправного члена ООН.
За резолюцию о принятии Палестины в ООН в качестве полноправного члена организации проголосовали 12 членов Совета Безопасности.
4 апреля 2024 года Мальта удовлетворила просьбу Палестины о возобновлении рассмотрения заявки на членство в Организации Объединенных Наций. Палестинские власти приложили к своему запросу письма, в которых группа арабских государств, Организация исламского сотрудничества и Движение неприсоединения одобряют членство Палестины в Организации Объединенных Наций. В настоящее время Палестина имеет статус постоянного наблюдателя при ООН.
В сентябре 2011 года Палестина подала заявку на вступление в организацию в качестве полноправного члена. Однако, не смогла получить одобрение Совета Безопасности ООН. Соединенные Штаты заявили, что наложат вето на резолюцию, если даже другие постоянные члены одобрят ее. В Вашингтоне считают, что членство Палестины в ООН на полноправной основе возможно только после урегулирования палестино-израильского конфликта по принципу создания двух государств. В этой ситуации палестинские власти предпочли прекратить обсуждение этого вопроса и остаться в качестве постоянного наблюдателя.
Процесс принятия страны-члена Организации Объединенных Наций осуществляется по рекомендации Совета Безопасности в соответствии с решением Генеральной Ассамблеи. Чтобы получить рекомендацию по заявке страны, за нее должны проголосовать девять из 15 членов Совета безопасности при условии, что ни один из постоянных членов структуры (Великобритания, Китай, Россия, США и Франция) не проголосует против.