Շվեյցարիան կմասնակցի ՆԱՏՕ-ի կիբեռանվտանգության զորավարժություններին
ԵՐԵՎԱՆ, 19 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Շվեյցարիան, որը ՆԱՏՕ-ի անդամ չէ, ապրիլի 23-ից մինչև 25-ը կմասնակցի դաշինքի «Locked Shields 2024» (Միացված վահաններ) կիբեռանվտանգության զորավարժություններին: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդել է Շվեյցարիայի դաշնային խորհուրդը:
«Շվեյցարական բանակի կիբեռհրամանատարությունը կմասնակցի «Locked Shields 2024» զորավարժություններին՝ աշխարհում կիբեռպաշտպանության ամենամեծ զորավարժություններին, տարբեր ազգային և միջազգային գործընկերների հետ համագործակցությամբ», - ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Զորավարժությունների թեման «լինելու է կրիտիկական ենթակառուցվածքների պաշտպանությունը»։
Շվեյցարիայի կողմից մասնակցի շուրջ 70 մարդ, այդ թվում՝ զինծառայողներ, դաշնային վարչակազմի աշխատակիցներ և խիստ կարևոր ենթակառուցվածքի օպերատորներ։
Ինչպես պարզաբանել են Բեռնում, զորավարժությունների պլանի համաձայն՝ «հակառակորդն իրական ժամանակի ռեժիմով  կիբեռհարձակումներ կիրականացնի մոդելավորված համակարգչային ցանցերի և չափազանց կարևոր ենթակառուցվածքների վրա». թիմերի խնդիրը դառնալու է այդ գրոհների հայտնաբերումը և դրանցից պաշտպանությունը»:
Ըստ հաղորդագրության՝ խոսքը «իրական ժամանակի ռեժիմով իրական կիբեռհարձակումներին արձագանքելու և լուծումներ գտնելու մասին է»:
Ամենամյա զորավարժություններն անցկացվում են ՆԱՏՕ-ի համատեղ կիբեռպաշտպանության կենտրոնի (CCDCOE) կողմից, որը գտնվում է Տալլինում։ Այս տարի դրանց կմասնակցի ավելի քան 40 երկրներից շուրջ 4000 հազար փորձագետ: Շվեյցարիան զորավարժություններին մասնակցում է 2010 թվականից։

Швейцария примет участие в учениях НАТО по кибербезопасности
Швейцария, не входящая в НАТО, примет участие в проводимых альянсом с 23 по 25 апреля учениях по кибербезопасности Locked Shields 2024. Как передает Арменпресс со ссылкой на ТАСС, об этом сообщил Федеральный совет (швейцарское правительство).
"Киберкомандование швейцарской армии примет участие в учениях Locked Shields 2024, являющихся крупнейшими учениями по киберзащите в мире, в сотрудничестве с различными национальными и международными партнерами", - говорится в сообщении. Темой учений "станет защита критической инфраструктуры", отмечается в тексте. От Швейцарии примут участие около 70 человек, включая военнослужащих, сотрудников федеральной администрации и операторов критически важной инфраструктуры.
Как пояснили в Берне, по плану учений "противник будет осуществлять кибератаки в режиме реального времени на моделируемые компьютерные сети и критически важную инфраструктуру", тогда как "задача команд будет заключаться в обнаружении этих атак и защите от них". Речь идет о "реагировании и поиске решений в режиме реального времени в отношении реальных кибератак", говорится в сообщении. "Поскольку участие в учениях ограничено многонациональными командами, киберкомандование швейцарской армии объединило силы с другими федеральными ведомствами, военнослужащими австрийских вооруженных сил, национальными гвардиями двух американских штатов и представителями критически важных инфраструктур в Швейцарии", - отметило правительство.
Ежегодные учения проводятся Центром НАТО по совместной киберзащите (CCDCOE), расположенным в Таллине. В этом году около 4 тыс. экспертов из более чем 40 стран объединят усилия в симулированной среде во время Locked Shields, чтобы защитить инфраструктуру "вымышленной нации и ее страны", отметили ранее в координационном центре.