Ամստերդամում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ տեղի է ունեցել ոգեկոչման արարողություն
Ամստերդամում Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող
խաչքարի մոտ տեղի է ունեցել ոգեկոչման արարողություն
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Ամստերդամում Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ տեղի է ունեցել ոգեկոչման արարողություն։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում է Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպանությունը։
Արարողությանը ելույթներով հանդես են եկել Նիդերլանդներում ՀՀ դեսպան Վիկտոր Բիյագովը, Ամստերդամի քաղաքապետ Ֆեմկե Հալսեման, Նիդերլանդների խորհրդարանի պատգամավորներ Դոն Սեդերը, Կարոլին ֆան դեր Պլասը և Ամստերդամի հայ համայնքի ներկայացուցիչներ։
Դեսպան Բիյագովն իր ելույթում վերստին ընդգծել է Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման և դատապարտման հրամայականը՝ երախտագիտությամբ նշելով Նիդերլանանդերի խորհրդարանի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման կարևորությունը։
Դեսպանն ընդգծել է, որ մարդկության դեմ հանցագործությունների կանխարգելման և դատապարտման ճանապարհին անհրաժեշտ է համախմբել մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների առաջամարտիկ բոլոր պետությունների ջանքերը՝ բացառելու համար նման ոճրագործությունների կրկնությունը։

В Амстердаме у хачкара, установленного в память Геноцида армян, состоялась церемония поминовения невинных жертв
В Амстердаме у хачкара, установленного в память Геноцида армян, состоялась
церемония поминовения невинных жертв
В Амстердаме у Мемориала-хачкара, установленного в память Геноцида армян, состоялась церемония поминовения невинных жертв. Как передает «Арменпресс», об этом сообщает посольство Республики Армения в Нидерландах.
На церемонии выступили посол Армении в Нидерландах Виктор Биягов, мэр Амстердама Фемке Халсема, члены Парламента Нидерландов Дон Седер, Керолайн ван дер Плас и представители армянской общины Амстердама.
Посол Биягов еще раз подчеркнул необходимость признания и осуждения Геноцида армян, с благодарностью отметив значение признания Геноцида армян Парламентом Нидерландов.
Посол подчеркнул, что на пути предотвращения и осуждения преступлений против человечности необходимо консолидировать усилия всех государств, являющихся лидерами в области прав человека и основных свобод, чтобы исключить повторение подобных преступлений.