ԱՄՆ-ն զգուշացրել է «պատժամիջոցների հնարավոր վտանգի մասին» Իրանի և Պակիստանի միջև համաձայնագրերի կնքման ֆոնին․ ԶԼՄ-ներ
ԱՄՆ-ն զգուշացրել է «պատժամիջոցների հնարավոր վտանգի մասին» Իրանի և
Պակիստանի միջև համաձայնագրերի կնքման ֆոնին․ ԶԼՄ-ներ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակ Մեթյու Միլլերը մտահոգություն է հայտնել Իրանի հետ առևտրի ոլորտում այլ երկրների կնքած պայմանագրերի առնչությամբ այն բանից հետո, երբ Պակիստանը և Իրանը մի շարք համաձայնագրեր են ստորագրել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է պակիստանյան Samaa TV լրատվամիջոցը։
Ի պատասխան Պակիստանի և Իրանի միջև կնքված համաձայնագրերի վերաբերյալ հարցման՝ Միլլերն ընդգծել է, որ ԱՄՆ-ն Պակիստանի խոշորագույն արտահանման շուկաներից մեկն է։ Նա խորհուրդ է տվել զգուշավորություն ցուցաբերել բոլոր նրանց, ովքեր դիտարկում են Իրանի հետ առևտրային համաձայնագրերի կնքումը։
«Մենք խորհուրդ ենք տալիս Իրանի հետ գործարար համաձայնություններ դիտարկող ցանկացածին զգուշանալ պատժամիջոցների հնարավոր վտանգից», - մեջբերում է լրատվամիջոցը Միլլերի խոսքերը։
Ըստ հրապարակման՝ ԱՄՆ պետքարտուղարության խոսնակը հստակ չի նշել Պակիստանի անունը, սակայն հիշեցրել է Իսլամաբադի և Վաշինգտոնի առևտրային և տնտեսական կապերի մասին։
«Մենք նաև եղել ենք վերջին 20 տարիների ընթացքում Պակիստանի առաջատար ներդրողներից մեկը։ Պակիստանի տնտեսական հաջողությունը մեր երկուսի շահերից է բխում, և մենք անհամբերությամբ սպասում ենք մեր գործընկերությունը շարունակելուն», - հավելել է Միլլերը։
Իրանի նախագահ Էբրահիմ Ռայիսին պաշտոնական այցով գտնվում է Պակիստանում։ Երկու երկրները ստորագրել են 8 երկկողմ համաձայնագրեր։ Իսլամաբադում տեղի ունեցած բարձր մակարդակով հանդիպման ժամանակ կողմերը վերահաստատել են իրենց հանձնառությունը՝ ամրապնդելու տարբեր ոլորտներում երկկողմ հարաբերությունները և երկու երկրների միջև առևտրաշրջանառությունը հասցնելու 10 միլիարդ դոլարի։

YEREVAN, APRIL 23, ARMENPRESS. The Spokesperson of the US Department of State recently addressed concerns regarding potential trade agreements between Pakistan and Iran, highlighting the importance of caution due to the risk of sanctions, Samaa TV reports.
In response to inquiries about Pakistan-Iran trade agreements, the spokesperson emphasized that the United States is one of Pakistan's largest export markets. However, he advised caution to those considering trade deals with Iran, citing the potential threat of sanctions, the report adds.
"We advise anyone considering business deals with Iran to be aware of the potential risk of sanctions," Miller is cited as saying.
According to the report, the spokesperson cautioned against doing business with Tehran, which did not specifically mention Pakistan but he also reminded Islamabad of its own trade and economic ties with Washington.
"We have also been a leading investor in Pakistan for the past 20 years. Pakistan’s economic success is in both of our interest, and we look forward to continuing our partnership," he added.
Iran’s president Ebrahim Raisi is in Pakistan on an official visit. Tehran and Islamabad inked 8 cooperation agreements. The two countries reaffirmed their commitment to bolster bilateral relations across various sectors, aiming to elevate their trade volume to a staggering $10 billion. The consensus was reached during high-level delegation talks held in Islamabad.