Այսօր մենք պետք է անենք ավելին, քան պարզապես անցյալի կոտորածները սգալն է․ Նուբար Աֆեյանը դիմել է համաշխարհային հանրությանը
Այսօր մենք պետք է անենք ավելին, քան պարզապես անցյալի կոտորածները սգալն
է․ Նուբար Աֆեյանը դիմել է համաշխարհային հանրությանը
ԵՐԵՎԱՆ, 24 ԱՊՐԻԼԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցին Moderna ընկերության համահիմնադիր, բարերար, «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Նուբար Աֆեյանը համաշխարհային հանրությանն ուղղված կոչ-նամակ է հրապարակել այնպիսի հեղինակավոր պարբերականներում, ինչպիսիք են New York Times-ը, Washington Post-ը և Times of London-ը։ Խոսելով նամակի մասին՝ նա ընդգծել է, որ դեռ Բեյրութում անցկացրած մանկության տարիների  չջնջվող հիշողություններից մեկն ամեն տարի ապրիլի 24-ին անցկացված հիշատակի միջոցառումներն էին, որի ընթացքում իր ընտանիքը հազարավոր այլ հայերի հետ ողջ աշխարհում ոգեկոչում էր օսմանյան թուրքերի կողմից սպանված շուրջ 1,5 մլն հայերի հիշատակը։ «Չեմ կարող լիարժեքորեն նկարագրել, թե ինչ է նշանակում լինել երեխա, ով թվերը կամ տառերը սովորելուց առաջ սովորում է, որ մասն է կազմել մի հանրության, որին մյուսները փորձել են ոչնչացնել։ Այդ գիտակցումն իմ էության առանցքն է, և դա է սնում իմ շարունակական մտահոգությունը, աջակցությունն ու ջանքերը՝ պաշտպանելու Հայաստանն ու հայերին»,- LinkedIn-ի իր էջում գրել է Աֆեյանը։ Նա նկատել է, որ այսօր պատմությունը կրկնվում է և հայերը նորից սպանվում են ու տեղահանվում, իսկ միջազգային հանրությունը պարզապես հետևում է այդ ամենին։ Հենց դա է պատճառը, որ նա որոշել է հրապարակել կոչ-նամակ՝ աշխարհի ուշադրությունը բևեռելով այս հարցի վրա։
«Արմենպրես»-ը ներկայացնում է Աֆեյանի նամակի թարգմանությունն ամբողջությամբ։
«Այսօր Հայոց ցեղասպանության 109-րդ տարելիցն է, հիշատակի օր, երբ ողջ աշխարհում ոգեկոչվում է Օսմանյան կայսրությունում շուրջ 1,5 մլն հայերի դաժան սպանությունը՝ ճակատագիր, որից իմ պապը հազիվ կարողացավ խուսափել։
Սակայն հենց այստեղ է հայկական ողբերգությունը․ մինչ մենք սգում ենք անցյալը, պատմությունը կրկնվում է։ Հայերը կրկին էթնիկ զտման թիրախում են, քաղաքական առաջնորդներն անօրինական կերպով գերի են պահվում, իսկ Հայաստանը կանգնած է իր ինքնիշխանությանն ու ինքնորոշմանն ուղղված գոյութենաբանական սպառնալիքների առաջ:
Զբաղված աշխարհն այլ կողմ է նայում: Այսպիսով, ընդհանուր առմամբ հասկանալի չէ, որ անցած սեպտեմբերից ի վեր Ադրբեջանը 120 հազար հայերի` Արցախի՝ հայկական անկլավի, որը նաեւ հայտնի է որպես Լեռնային Ղարաբաղ, ողջ բնակչությանը բռնի տեղահանել է իրենց նախնիների հայրենիքից։
Ադրբեջանը շարունակում է նաեւ ապօրինի պատանդ պահել հայերին, այդ թվում՝ իմ ընկեր և գործընկեր Ռուբեն Վարդանյանին՝ գործարար և բարերար, որը կարճ ժամանակ զբաղեցրել է Արցախի պետնախարարի պաշտոնը։ Միևնույն ժամանակ, Հայաստանի սահմանին սրացող իրավիճակը խորացնում է մտավախությունը Ադրբեջանի հնարավոր ներխուժման վերաբերյալ:
Երեք տարի առաջ նախագահ Բայդենը դարձավ առաջին ԱՄՆ նախագահը, ով պաշտոնապես ճանաչեց այն, ինչը հաճախ կոչվում է 1915-ի «մոռացված ցեղասպանություն»՝ միանալով տասնյակ այլ երկրների ու համաշխարհային կազմակերպությունների։ Սակայն ի՞նչ արժեք ունի բռնի տեղահանումն ու մահը ճանաչելը, եթե մենք թույլ ենք տալիս, որ այդ նույն դեպքերը նորից կրկնվեն։ «Հայոց ցեղասպանությունը» պարզապես կարգախոս չէ, այն իրական, հուսահատ սպառնալիք է։
ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն ակտիվորեն առաջ են մղում Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու նոր կարգերը։ Ռուսաստանը, Թուրքիան և Իրանը պետք է հետաքրքրված լինեն նույն արդյունքով։ Այդուհանդերձ, ինչպես ներկայիս պատերազմը հիշեցնում է Մերձավոր Արևելքում, դժվար է հասնել խաղաղության կամ պահել այն, եթե այն ամբողջությամբ հիմնված չէ արդարության վրա։ Պարտադրված խաղաղությունն առաջնահերթ համարելը միայն կերկարաձգի հակամարտություններն ու կխոչընդոտի տարածաշրջանի զարգացմանը։
Սա մի մղձավանջ է, որին աշխարհը կարող է վերջ տալ։ Ադրբեջանն այսօր չպետք է հիմքեր գտնի Հայաստանի հետ հակամարտության համար: Անցյալ տարվա ներխուժումից հետո Հայաստանը հրաժարվեց Լեռնային Ղարաբաղում ինքնակառավարման ջանքերից։ Այժմ Ադրբեջանի այն պնդումը,  թե  խաղաղություն կարող է հաստատվել, երբ Հայաստանն իր միջազգայնորեն ճանաչված սահմանի նկատմամբ  ներխուժմամբ Ադրբեջանին միջանցք կտրամադրի դեպի Նախիջեւան ու Թուրքիա, և՛ անօրինական է, և՛ անարդար։
Եթե Ադրբեջանը չդադարեցնի իր թշնամական դիրքորոշումը, միջազգային հանրությունը պետք է գործի անցնի՝ պաշտպանելու հայերի իրավունքներն ու ճանաչելու Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու ինքնորոշման իրավունքը։ Ադրբեջանը նաև պետք է ազատ արձակի բոլոր հայ գերիներին, որոնք անօրինական կերպով պահվում են վերջին տարիներին։
Ադրբեջանը ցանկանում է դառնալ համաշխարհային առաջնորդ, սակայն այդ ամենն իր հետ պատասխանատվություն է ենթադրում։ Հաջորդ տարի Բաքուն հյուրընկալելու է ՄԱԿ-ի կլիմայական հարցերով գագաթնաժողովը՝ COP-26-ը։ Ադրբեջանի ընտրությունը հակասական էր նավթի և գազի վրա հիմնված իր տնտեսության և մարդու իրավունքների հարցում բացասական ցուցանիշների պատճառով։ Ադրբեջանը պետք է ապացուցի, որ արժանի է այս վստահությանը։
Հայոց ցեղասպանությունը 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունն էր․ «Ցեղասպանություն» եզրույթն ինքնին ստեղծվեց հրեական ծագում ունեցող լեհ իրավաբան Ռաֆայել Լեմկինի կողմից, ում մտածելակերպի վրա ազդել էր այն ամենն, ինչ նա, որպես իրավաբանության ուսանող, սովորել էր պատմության այս մութ էջերի մասին։ Այժմ, նոր ցեղասպանության շեմին, շատ քիչ բան է արվում։ Այսօր մենք պետք է անենք ավելին, քան պարզապես անցյալի կոտորածները սգալն է։ Ժամանակն է քայլ անելու՝ կանխելու ապագայի կոտորածները»։

Сегодня мы должны делать больше, чем просто оплакивать резню: обращение Нубара Афеяна к мировому сообществу
Сегодня мы должны делать больше, чем просто оплакивать резню: обращение
Нубара Афеяна к мировому сообществу
К 109-й годовщине Геноцида армян Нубар Афеян, соучредитель компании Moderna, филантроп, соучредитель гуманитарной инициативы «Аврора», опубликовал письмо-обращение к мировому сообществу в New York Times, Washington Post и Times of London. В нем он подчеркнул, что одним из неизгладимых воспоминаний его детских лет в Бейруте были памятные мероприятия, проводимые каждый год 24 апреля, во время которых его семья вместе с тысячами других армян по всему миру чтила память 1,5 миллиона армян, убитых турками-османами. «Я не могу описать, что значит быть ребенком, который, прежде чем выучить цифры или буквы, учится быть частью сообщества, которое другие пытались уничтожить. Это осознание является основой моего существа, и оно подпитывает мою постоянную заботу, поддержку и усилия по защите Армении и армян», - написал Афеян на своей странице в LinkedIn. Он заметил, что сегодня история повторяется, армян снова убивают и изгоняют, а международное сообщество просто наблюдает за всем этим. Именно поэтому он решил опубликовать письмо-обращение, чтобы обратить внимание всего мира к этой проблеме.
«Арменпресс» представляет полный перевод письма-обращения Нубара Афеяна.
«Сегодня 109-я годовщина Геноцида армян, День памяти, когда весь мир вспоминает жестокое убийство около 1,5 миллиона армян в Османской империи, судьбу, которых моему дедушке едва удалось избежать.
Однако именно в этом заключается армянская трагедия. Пока мы оплакиваем прошлое, история повторяется. Армяне снова стали объектом этнических чисток, политические лидеры незаконно удерживаются в плену, а Армения сталкивается с экзистенциальными угрозами своему суверенитету и самоопределению.
Мир занят, он смотрит в другую сторону. Таким образом, никто не понимает, что с сентября прошлого года Азербайджан насильственно изгнал 120 000 армян с их прародины в Арцахе, армянском анклаве, также известном как Нагорный Карабах.
Азербайджан также продолжает незаконно удерживать в заложниках армян, в том числе и моего друга и коллегу Рубена Варданяна, бизнесмена и филантропа, который короткое время занимал пост государственного министра Арцаха. В то же время обостряющаяся ситуация на границе Армении усиливает опасения по поводу возможного вторжения Азербайджана.
Три года назад президент Байден стал первым президентом США, официально признавшим то, что часто называют «забытым геноцидом» 1915 года, присоединившись к десяткам других стран и мировых организаций. Но какова ценность признания принудительного перемещения и смерти, если мы позволяем тем же самым инцидентам повториться? «Геноцид армян» - это не просто слова, это реальная, отчаянная угроза.
США и ЕС активно продвигают мир и новый порядок на Южном Кавказе. Россия, Турция и Иран должны быть заинтересованы в таком же результате. Однако, как напоминает нам нынешняя война на Ближнем Востоке, трудно достичь или сохранить мир, если он не основан полностью на справедливости. Приоритет принудительного мира лишь продлит конфликт и помешает развитию региона.
Это кошмар, которому мир может положить конец. Сегодня Азербайджану не следует искать поводов для конфликта с Арменией. После прошлогоднего вторжения Армения отказалась от усилий по самоуправлению Нагорного Карабаха. Утверждение Азербайджана, что мир может быть установлен тогда, когда Армения предоставит Азербайджану коридор в Нахиджеван и Турцию, является одновременно незаконным и несправедливым.
Если Азербайджан не прекратит свою враждебную политику, международное сообщество должно выступить в защиту прав армян и признать суверенитет Армении и право на самоопределение. Азербайджан должен освободить всех армянских заключенных, незаконно удерживаемых в последние годы.
Азербайджан хочет стать мировым лидером, но это влечет за собой ответственность. В следующем году в Баку примет климатический саммит ООН COP-26. Выбор Азербайджана вызвал споры из-за его экономики, основанной на нефти и газе, и негативной ситуации с правами человека. Азербайджан должен доказать, что он достоин этого доверия.
Геноцид армян был первым геноцидом 20-го века. Сам термин «геноцид» был введён в обращение Рафаэлем Лемкиным, польским юристом еврейского происхождения, на мышление которого повлияло то, что он узнал, будучи студентом юридического факультета, узнал об этих темных страницах истории. Сейчас, на пороге нового геноцида, делается очень мало. Сегодня мы должны делать больше, чем просто оплакивать прошлую резню. Пришло время принять меры для предотвращения будущих массовых убийств».