ԱՄՆ-ի համալսարաններում պաղեստինամետ ցույցերի ընթացքում հարյուրավոր մարդիկ են ձերբակալվել
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ ԱՄՆ-ի տարբեր համալսարաններում շարունակվում են ցույցերը Գազայի հատվածում ընթացող պատերազմի դեմ։ Վերջին 24 ժամվա ընթացքում հարյուրավոր ցուցարարներ են ձերբակալվել։ «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հաղորդում է CNN-ը։
Ցուցարարները պահանջում են, որ համալսարանները հրաժարվեն այնպիսի ընկերությունների հետ համագործակցությունից, որոնք աջակցում են Իսրայելին և Գազայի հատվածում այդ երկրի ծավալած ռազմական գործողություններին։
Լոս Անջելեսի Կալիֆորնիայի համալսարանում ոստիկանական ուժերի մեծ ներկայություն կա։ Լոս Անջելեսի ոստիկանությունը համալսարանում տեղակայված վրանային ճամբարի հետ կապված «մարտավարական ահազանգ» է հայտարարել, իսկ ցուցարարները նախազգուշացվել են, որ նրանց դեմ կարող են վարչական գործողություններ կիրառվել։
Իր հերթին Reuters գործակալությունը հաղորդում է, որ ոստիկանների մեծ ներկայությունը պայմանավորված է նրանով, որ ապրիլի 30-ի գիշերը և մայիսի 1-ի առավոտյան վրանային ճամբարում գտնվող ցուցարարների վրա հարձակվել են մի խումբ դիմակավորված իսրայելամետ ցուցարարներ։
Արիզոնայի համալսարանում, ըստ CNN-ի, մայիսի 1-ին իրավապահները ցուցարարների դեմ կիրառել են պղպեղի գնդակներ և ռետինե փամփուշտներ:
Նյու Յորքի Կոլումբիայի համալսարանում և Նյու Յորքի քաղաքային քոլեջում ապրիլի 30-ի գիշերը մոտ 300 ցուցարար է ձերբակալվել։ Ըստ Նյու Յորքի քաղաքային քոլեջի հայտարարության՝ ցուցարարները կոտրել են ապակե դռները, նկարել են պատերին և վնասել հանրային սեփականությունը։
Դարթմութի քոլեջում ցույցի ժամանակ 90 մարդ է ձերբակալվել։ Ցույցեր են տեղի ունեցել նաև Ֆորդհամի համալսարանում, Բուֆալոյի համալսարանում, Նյու Հեմփշիրի համալսարանում, Տեխասի համալսարանում և այլուր։ Կատարվել են տասնյակ ձերբակալություններ։

Large police presence at UCLA as protests continue at universities across the U.S.
YEREVAN, MAY 2, ARMENPRESS. Hundreds of demonstratorshave been arrestedin the last 24 hours as protests decrying Israel's bombardment of Gaza continue atuniversity campuses across the U.S., CNN reports.
The majority of demonstrations have called for thedivestmentfrom companies that support Israel and the war in Gaza.
According to Reuters, law enforcement officers massed by the hundreds on the campus of the University of California at Los Angeles after darkness fell on Wednesday in preparation to clear out a pro-Palestinian protest camp attacked the night before by pro-Israel supporters. UCLA had canceled classes for the day following a violent clash late Tuesday night and early Wednesday morning between the encampment's occupants and a group of masked counter-demonstrators who mounted an assault on the tent city with sticks and poles.
Police have warned those in the UCLA encampment they may be "in violation of the law and subject to administrative actions." The Los Angeles Police Department has also issued a city-wide“tactical alert”related to a pro-Palestinian encampment at UCLA, a law enforcement source told CNN.
At the University of Arizona, law enforcement usedpepper balls and rubber bulletsagainst protesters Wednesday, the university said in a statement.
In New York, after about 300 protesters were arrested overnight Tuesday at Columbia University and City College. City College of New York said in a statement that it is surveying damage from several buildings and grounds after demonstrators smashed glass doors, graffitied walls and ransacked public property Tuesday night.
Ninety people were arrested at Wednesday’s pro-Palestinian protest at Dartmouth Collegeon suspicion of committing offenses including criminal trespass and resisting arrest, CNN reports citing the police.
Demonstrations were held and dozens were arrested in Fordham University, University at Buffalo, University of New Hampshire, University of Texas at Austin, University of Texas at Dallas and elsewhere.