«Մամուլի ազատության ինդեքս» 2024-ում Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը՝ հայտնվելով 43-րդ հորիզոնականում
«Մամուլի ազատության ինդեքս» 2024-ում Հայաստանը բարելավել է իր դիրքերը՝
հայտնվելով 43-րդ հորիզոնականում
ԵՐԵՎԱՆ, 3 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Մամուլի եւ լրագրողական գործունեության ազատությունը ժողովրդավարության հիմնասյուներից է: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք» սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է ՀՀ վարչապետի մամուլի քարտուղար Նազելի Բաղդասարյանն՝ ընդգծելով, որ Կառավարության որդեգրած քաղաքականությունն է՝ անել առավելագույնը ոլորտի զարգացման եւ ամրապնդման համար։
438100276_1032034805588395_3350418387278217498_n.jpg (55 KB)
«Շնորհավորում եմ ազատ մամուլի բոլոր ջատագովներին։
Ուրախ եմ տեղեկացնել՝ «Մամուլի ազատության ինդեքս» 2024-ում ՀՀ-ն բարելավել է իր դիրքերն ու հայտնվել 43-րդ հորիզոնականում։
Նախորդ տարի Հայաստանը զբաղեցնում էր 49-րդ հորիզոնականը։
Ինդեքս, որը գնահատում է լրագրողների աշխատանքային պայմանները աշխարհի շուրջ 180 երկրներում։
«Մամուլի ազատության ինդեքսում» հարևան Վրաստանը՝ 103-րդ, Ադրբեջանը՝ 164-րդ, Թուրքիան՝ 158–րդ, իսկ Իրանը՝ 176-րդ հորիզոնականում են»,- նշված է գրառման մեջ:

В Индексе свободы прессы 2024 года Армения улучшила свои позиции, заняв 43-е место
Свобода прессы и журналистской деятельности является одним из столпов демократии. Как передает «Арменпресс», об этом на своей странице в социальной сети Facebook написала пресс-секретарь премьер-министра Армении Назели Багдасарян, подчеркнув, что политика правительства заключается в том, чтобы сделать все возможное для развития и укрепления сектора.
«Поздравляю всех сторонников свободы прессы.
Рада сообщить, что в Индексе свободы прессы за 2024 год Армения улучшила свои позиции и заняла 43-е место.
В прошлом году Армения занимала 49-е место.
Индекс свободы прессы оценивает условия труда журналистов примерно в 180 странах мира.
В Индексе свободы прессы соседняя Грузия занимает 103-е место, Азербайджан - 164-е, Турция - 158 -е, Иран - 176-е место», - добавила Назели Багдасарян.