ԱՄԷ-ն չի համաձայնել իր տարածքը տրամադրել Իրաքին և Եմենին հարվածելու համար
ԵՐԵՎԱՆ, 4 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Արաբական Միացյալ Էմիրությունները մերժել է Եմենում և Իրաքում գտնվող թիրախներին հարվածելու համար Աբու Դաբիի «Ալ Դաֆրա» ավիաբազան օգտագործելու՝ ԱՄՆ-ի խնդրանքը։ «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ մասին հայտնում է իրանական IRNA գործակալությունը՝ հղում կատարելով The Wall Street Journal-ին։
Ամերիկյան հանդեսը, վկայակոչելով էմիրաթցի պաշտոնյային, նշել է, որ ԱՄԷ-ն սահմանափակումներ է կիրառել Իրաքում և Եմենում գտնվող թիրախների դեմ ԱՄՆ կործանիչների գործողությունների համար։ Նշված պաշտոնյան, ում անունը չի հրապարակվում, ասել է, որ որոշումը կայացվել է ինքնապաշտպանության նպատակով։
Նա հայտարարել է, որ Ալ Դաֆրայում տեղակայված ամերիկյան կործանիչների հարձակումները Իրաքի և Եմենի վրա կանխվել են, քանի որ 2022 թվականին ամերիկացիները չէին շտապում պաշտպանել ԱՄԷ-ին այդ երկրների զինյալների հարձակումներից։

ОАЭ не согласились предоставить свою территорию для нападения на Ирак и Йемен
Власти ОАЭ заявили, что больше не разрешат наносить авиаудары по целям в Йемене и Ираке с применением техники, размещенной на базе Аль-Дафра под Абу-Даби.
Как передает Арменпресс,об этом сообщает агентство IRNA со ссылкой на The Wall Street Journal.
Правительство ОАЭ опасается атак на свои объекты со стороны сил, поддерживаемых Ираном, поскольку Абу-Даби поддерживает военные операции США в регионе. Указанный чиновник, имя которого не разглашается, заявил, что такое решение было принято в целях самообороны.
Он заявил, что атаки американских истребителей, дислоцированных в Аль-Дафре, на Ирак и Йемен были предотвращены, поскольку в 2022 году американцы не спешили защищать ОАЭ от атак боевиков этих стран.