Բելգորոդի երկնքում ոչնչացվել է 25 արկ, վնասվել են բազմաբնակարան շենքեր․ կա վիրավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 14 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՌԴ Բելգորոդի մարզի իշխանությունները հաղորդել են, որ առավոտյան Բելգորոդ քաղաքը հայտնվել է Ուկրաինայի զինված ուժերի կրակի տակ։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նահանգապետ Վյաչեսլավ Գլադկովը հատնել է, որ բեկորային վնասվածքով հոսպիտալացվել է մեկ կին, որը ստացել է ողնաշարի վնասվածք։
cdc0da4b-4119-44e5-b893-3654f921f5c1.jpg (23 KB)
Նա հավելել է, որ կոտրվել են 9 բազմաբնակարան շենքերի 21 բնակարանների պատուհանների ապակիները, վնասվել են երեք մասնավոր բնակելի տների տանիքները, տուժել է դպրոցը և մեկ կոմերցիոն օբյեկտ, ինչպես նաև 6 ավտոմեքենա:
5b461e09-e179-45eb-a8d6-c8cfedaa7a66.jpg (59 KB)
Ըստ Գլադկովի տվյալների՝ Բելգորոդի և Բելգորոդի շրջանի օդային տարածությունում խոցվել են մի քանի օդային թիրախներ։
ՌԴ պաշտպանության նախարարությունն իր ամփոփագրում նշել է, որ գիշերը Բելգորոդի մարզի օդային տարածությունում ոչնչացվել է RM-70 Vampire համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգի 25 արկ։
Մայիսի 12-ին Բելգորոդում տեղի ունեցած պայթյունի հետևանքով փլուզվել է 10-հարկանի շենքի ամբողջ մուտքը, զոհվել է 15 մարդ։ ՌԴ ՊՆ-ն հայտարարել է, որ պայթյունի պատճառ է դարձել ուկրաինական «Տոչկա-Ու» հրթիռի հարվածը:

В небе над Белгородом сбито 25 снарядов, повреждены многоквартирные дома, есть раненые
Власти Белгородской области России сообщают, что утром Белгород подвергся обстрелу со стороны Вооруженных сил Украины.
Как передает “Арменпресс”, губернатор Вячеслав Гладков сообщил, что ранение получила одна женщина. Она была госпитализирована
cdc0da4b-4119-44e5-b893-3654f921f5c1.jpg (23 KB)
Он добавил, что разбиты оконные стекла в 21 квартире 9 многоквартирных домов, повреждены крыши трех частных жилых домов, пострадали школа, один коммерческий объект и 6 автомобилей.
5b461e09-e179-45eb-a8d6-c8cfedaa7a66.jpg (59 KB)
По данным Гладкова, в воздушном пространстве Белгорода и Белгородской области было поражено несколько воздушных целей.
Министерство обороны России отметило в своей сводке, что ночью в воздушном пространстве Белгородской области было уничтожено 25 снарядов реактивной системы залпового огня RM-70 Vampire.
12 мая в Белгороде в результате взрыва обрушился один подъезд 10-этажного здания, погибли 15 человек. Министерство обороны России заявило, что причиной взрыва стал удар украинской ракеты “Точка-У”.