Պուտինը հաստատել է ՌԴ կառավարության նոր կազմը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պաշտոնների է նշանակել նոր նախարարների և փոխվարչապետների։ Հրապարակվել են պետության ղեկավարի համապատասխան հրամանագրերը։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
Առաջին անգամ Ռուսաստանի կառավարությունը ձևավորվել է նոր ընթացակարգով՝ համաձայն 2020 թվականի սահմանադրական փոփոխությունների։ Բոլոր թեկնածուներին նախապես քննարկել և հաստատել են խորհրդարանում: Պուտինը պաշտոնների է նշանակել բոլոր հավակնորդներին, որոնց հաստատել են Պետդուման կամ Դաշնության խորհուրդը։
Կառավարությունը, բացի նրա ղեկավարից, ներառում է 10 փոխվարչապետ և 21 նախարար։ Նախարարությունների քանակը և անվանումը չեն փոխվել նախորդ կազմի համեմատ: Հինգ նախարարներ անմիջականորեն ենթարկվում են նախագահին. նրանք են Ներքին գործերի նախարարության, Արտաքին գործերի նախարարության, Պաշտպանության նախարարության, Արտակարգ իրավիճակների նախարարության և Արդարադատության նախարարության ղեկավարները։ Մնացածների գործունեությունը ղեկավարում է կառավարության նախագահը։
Պուտինը նաև վերանշանակել է դաշնային ծառայությունների տնօրեններին, որոնց վերաբերյալ նախկինում նույնպես  խորհրդակցություններ են անցկացվել Դաշնային խորհրդում։
Կառավարության կազմը փոխվում է մոտավորապես 13 %-ով, եթե հաշվի առնենք ոչ թե ըստ պաշտոնների, այլ անուններով։ Նախարարների կաբինետը լքել են Վիկտորյա Աբրամչենկոն, որը փոխվարչապետի կարգավիճակում համակարգում էր բնապահպանությունը և ագրոարդյունաբերական համալիրը, ինչպես նաև Սերգեյ Շոյգուն, որը Պաշտպանության նախարարությունից անցել է Անվտանգության խորհուրդ։
Եվս մի քանի հոգի մնացել են կառավարությունում, բայց այլ պաշտոններում։ Դմիտրի Պատրուշևը և Վիտալի Սավելևը փոխել են  նախարարի կարգավիճակը՝ դառնալով փոխվարչապետ։ Անդրեյ Բելոուսովը, որն աշխատել է որպես վարչապետի առաջին տեղակալ, դարձել է պաշտպանության նախարար։
Նախկին պաշտոնները պահպանել են Արտաքին գործերի, Ֆինանսների և Տնտեսական զարգացման նախարարությունների ղեկավարները՝ Սերգեյ Լավրովը, Անտոն Սիլուանովը, Մաքսիմ Ռեշետնիկովը:

Путин утвердил новый состав правительства РФ
Президент России Владимир Путин назначил новых министров и вице-премьеров. Уже опубликованы  соответствующие указы главы государства. “Арменпресс” передает об этом,  со ссылкой на ТАСС.
Впервые правительство России было сформировано по новому порядку, согласно поправкам в Конституцию 2020 года. Все кандидатуры предварительно были обсуждены и одобрены в парламенте. Путин назначил всех кандидатов, одобренных Госдумой или Советом Федерации.
Помимо главы, в составе правительства 10 вице-премьеров и 21 министр. Количество и названия министерств не изменились. Пять министров подчиняются непосредственно президенту. Это главы МВД, МИД, Минобороны, МЧС и Минюста. Деятельность остальных курирует председатель правительства.
Путин также переназначил руководителей федеральных служб, что ранее обсуждалось в Совете Федерации.
Состав правительства поменялся примерно на 13%, если рассматривать не по должностям, а по именам. Кабмин покинули Виктория Абрамченко, курировавшая охрану окружающей среды и агропромышленный комплекс на посту вице-премьера, и Сергей Шойгу, перешедший из Минобороны в Совет безопасности.
В правительстве осталось еще несколько человек, но на других должностях. Дмитрий Патрушев и Виталий Савельев статус министра поменяли на должности вице-премьеров. Министром обороны стал Андрей Белоусов, занимавший пост первого вице-премьера.
Главы министерств иностранных дел, финансов и экономического развития сохранили свои прежние должности, это - Сергей Лавров, Антон Силуанов и Максим Решетников.