Կառավարությունը հաստատեց ԼՂ-ից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ։ Կառավարությունը հաստատեց Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային ապահովման ծրագիրը։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ համապատասխան նախագիծը ներկայացրեց աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարար Նարեկ Մկրտչյանը։
Ներկայացնելով նախագիծը՝ նախարարը նշեց, որ ծրագիրն ունի երեք բաղադրիչ։
«Առաջինը՝ բնակարանի կամ անհատական բնակելի տան ձեռքբերումն է հավաստագրի տրամադրման միջոցով, երկրորդը՝ անհատական բնակելի տան կառուցման հավաստագրի տրամադրումը և երրորդ՝ գործող հիփոթեքային վարկի մարման աջակցություն»,- ասաց Մկրտչյանը։
Նախարարի խոսքով՝ հավաստագրերն ունեն տարբեր արժեքներ ընտանիքի մեկ անդամի հաշվով և տարբեր բնակավայրերում։
«Առաջինը՝ 5 միլիոն դրամ 242 քաղաքային և գյուղական բնակավայրերում իրացնելու դեպքում է տրամադրվելու, երկրորդը՝ 4 միլիոն դրամ 148 քաղաքային և գյուղական բնակավայրերում իրացնելու դեպքում, 3 միլիոն դրամ մնացած բնակավայրերում, բացի Երևանի առաջին և երկրորդ գոտիներից։ Եվ 2 միլիոն դրամ կտրվի այն քաղաքացիներին, ովքեր արդեն ունեն հիփոթեքային վարկ, կրկին բացառությամբ Երևանի առաջին և երկրորդ գոտում գտնվող գույքից»,- նշեց Մկրտչյանը։
Նախարարը նաև ներկայացրեց ծրագրի հիմնական պայմանները և թե ովքեր կարող են դառնալ ծրագրի շահառու։
«2020 թվականի սեպտեմբերի 27-ից հետո Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ընտանիքը համարվում է շահառու, եթե ընտանիքի բոլորդ անդամները, այդ թվում՝ անչափահասները ունեն կամ ստացել են Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն։
Ձեռք բերվող տան մակերեսը չպետք է լինի պակաս 12 քմ-ից ընտանիքի մեկ անդամի հաշվով, ձեռք բերվող տան արժեքը չի կարող գերազանցել 55 միլիոն դրամը»,- նշեց Մկրտչյանը։

YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. The government approved the housing provision program for forcibly displaced persons from Nagorno Karabakh, Minister of Labor and Social Affairs Narek Mkrtchyan presented the relevant project.
Presenting the project, the minister noted that the project has three components.
"The first option involves getting a certificate to buy an apartment or a house. The second option is getting a certificate to build a house. The third option is receiving support to pay off an existing mortgage loan," Mkrtchyan said.
The amount of certificates varies depending on the number of family members and the location. “For instance, families can receive up to 5 million AMD for projects in 242 urban and rural areas, up to 4 million AMD in 148 other areas, and 3 million AMD in remaining areas, excluding specific zones in Yerevan. Additionally, those with existing mortgage loans can receive 2 million AMD, except for properties in certain zones of Yerevan”, noted Mkrtchyan.
The minister also presented the main conditions of the program and who can become beneficiaries of the program.
"After September 27, 2020, a family forcibly displaced from Nagorno-Karabakh is considered a beneficiary if all family members, including minors, have or have received the citizenship of the Republic of Armenia.
The area of ​​the house to be purchased should not be less than 12 square meters per family member, the price of the house to be purchased cannot exceed 55 million AMD," Mkrtchyan said.