Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատար, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է վերջինիս այցը Հայաստան և գոհունակություն հայտնել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության մակարդակից:
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման կարևորությունն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ կյանքի կոչումը: Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարությունն այսօր ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային հասանելիության պետական աջակցության ծրագիրը և դրա իրականացման գործում ընդգծել ԵՄ օժանդակության անհրաժեշտությունը:
ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատարը նշել է, որ Բրյուսելի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ԵՄ-ն շարունակելու է նպաստել ՀՀ տնտեսական զարգացմանը, այդ թվում՝ էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, շուկաների դիվերսիֆիկացման, ստանդարտների ներդրման, բիզնես միջավայրի բարելավման և այլ ուղղություններով: Վալդիս Դոմբրովսկիսը հավելել է, որ այժմ հայաստանյան գործընկերների հետ մշակվում են տնտեսական և ներդրումային ծրագրերի առաջնահերթությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին, տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա սկզբունքներին, որոնք համաձայնեցվել են 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ վարչապետի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հանդիպմանը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովման շուրջ: Այդ համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը:

YEREVAN, MAY 16, ARMENPRESS. The Prime Minister of Armenia Nikol Pashinyan on May 16 received the EU Trade Commissioner and European Commission Executive Vice-President Valdis Dombrovskis, the PM’s office said.
It is noted that the Prime Minister welcomed the officials' visit to Armenia and expressed satisfaction with the level of Armenia-EU cooperation. Pashinyan emphasized the significance of the Armenia-EU-US high-level meeting held in Brussels on April 5 and the effective implementation of the agreements reached. The PM noted that on that day, the Armenian government adopted a program of state assistance for providing housing access to Armenians forcibly displaced from Nagorno-Karabakh, stressing the need for EU assistance in its implementation.
According to the source, the EU Trade Commissioner, for his part, emphasized that following the outcomes of the tripartite meeting in Brussels, the EU remains committed to supporting Armenia's economic development, including in energy, infrastructure, market diversification, introduction of standards, improvement of the business climate, and some other sectors. Dombrovskis added that the priorities of economic and investment programs are being developed with Armenian partners.
The interlocutors also discussed the ongoing border delimitation process between Armenia and Azerbaijan, as well as the Armenia’s Crossroads of Peace project to unblock regional transport infrastructures and its principles, which were agreed upon on July 15, 2023 at the tripartite meeting between the Prime Minister of Armenia, the President of the European Council, and the President of Azerbaijan in Brussels.
Views were exchanged also on ensuring regional security and stability. In that context, the activities of the EU civilian monitoring mission in Armenia was highlighted.