Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատարին
ԵՐԵՎԱՆ, 16 ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատար, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Վալդիս Դոմբրովսկիսին:
Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է վարչապետի աշխատակազմի տարածած հաղորդագրությունից, Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է վերջինիս այցը Հայաստան և գոհունակություն հայտնել Հայաստան-ԵՄ համագործակցության մակարդակից:
ՀՀ վարչապետն ընդգծել է ապրիլի 5-ին Բրյուսելում կայացած Հայաստան-ԵՄ-ԱՄՆ բարձր մակարդակի հանդիպման կարևորությունն ու ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունավետ կյանքի կոչումը: Փաշինյանը տեղեկացրել է, որ ՀՀ կառավարությունն այսօր ընդունել է Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված անձանց բնակարանային հասանելիության պետական աջակցության ծրագիրը և դրա իրականացման գործում ընդգծել ԵՄ օժանդակության անհրաժեշտությունը:
ԵՄ առևտրի գծով հանձնակատարը նշել է, որ Բրյուսելի եռակողմ հանդիպման արդյունքներով ԵՄ-ն շարունակելու է նպաստել ՀՀ տնտեսական զարգացմանը, այդ թվում՝ էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների, շուկաների դիվերսիֆիկացման, ստանդարտների ներդրման, բիզնես միջավայրի բարելավման և այլ ուղղություններով: Վալդիս Դոմբրովսկիսը հավելել է, որ այժմ հայաստանյան գործընկերների հետ մշակվում են տնտեսական և ներդրումային ծրագրերի առաջնահերթությունները:
Զրուցակիցներն անդրադարձ են կատարել նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման գործընթացին, տարածաշրջանային տրանսպորտային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին ու դրա սկզբունքներին, որոնք համաձայնեցվել են 2023 թվականի հուլիսի 15-ին Բրյուսելում ՀՀ վարչապետի, Եվրոպական խորհրդի նախագահի և Ադրբեջանի նախագահի եռակողմ հանդիպմանը:
Մտքեր են փոխանակվել նաև տարածաշրջանային անվտանգության և կայունության ապահովման շուրջ: Այդ համատեքստում կարևորվել է Հայաստանում ԵՄ քաղաքացիական առաքելության գործունեությունը:

Никол Пашинян принял комиссара ЕС по торговле
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял комиссара ЕС по торговле, вице-председателя Европейской комиссии Валдиса Домбровскиса.
Как передает “Арменпресс”, со ссылкой на пресс-релиз Аппарата премьер-министра, Никол Пашинян приветствовал визит Валдиса Домбровскиса в Армению и выразил удовлетворение уровнем сотрудничества Армения-ЕС.
Премьер-министр РА подчеркнул важность состоявшейся 5 апреля в Брюсселе встречи высокого уровня Армения-ЕС-США и эффективной реализации достигнутых договоренностей. Пашинян сообщил, что правительство РА сегодня приняло программу государственного содействия доступности жилья для вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха, и подчеркнул необходимость помощи ЕС в ее реализации.
Комиссар ЕС по торговле отметил, что по итогам трехсторонней встречи в Брюсселе ЕС продолжит способствовать экономическому развитию Армении, включая сферы энергетики, инфраструктур, диверсификации рынка, внедрение стандартов, улучшение бизнес-среды и другим направлениям. Валдис Домбровскис добавил, что приоритеты экономических и инвестиционных программ разрабатываются с армянскими партнерами.
Стороны коснулись и процесса демаркации границы между Арменией и Азербайджаном, проекта правительства РА “Перекресток мира”, разблокирования региональных транспортных инфраструктур и его принципов.
Также были обсуждены вопросы обеспечения региональной безопасности и стабильности. В этом контексте особо была отмечена деятельность гражданской миссии ЕС в Армении.