Ֆինլանդիան Նարիշկինին թույլ չի տվել ժամանել երկիր՝ մասնակցելու ԵԱՀԿ-ի վեհաժողովի նստաշրջանին
ԵՐԵՎԱՆ, 1 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ֆինլանդիան Ռուսաստանի Պետդումայի խոսնակ Սերգեյ Նարիշկինին թույլ չի տվել ժամանել երկիր՝ մասնակցելու ԵԱՀԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Ֆինլանդիայի արտաքին գործերի նախարարությունում ՏԱՍՍ-ին պարզաբանել են, որ այդ որոշումն ընդունվել Է Նարիշկինին Եվրամիութ5ան պատժիչ ցուցակում ներառելու կապակցությամբ:
Գերատեսչությունում հավելել են, որ, Նարիշկինից բացի, արգելված Է Ռուսաստանի պատվիրակության եւս մի քանի անդամների մուտքը: ԱԳՆ-ում չեն ճշտել նրանց անունները եւ միայն ասել են, որ խոսքը Ռուսաստանի վեց քաղաքացիների մասին Է: ԵԱՀԿ-ի խորհրդարանական վեհաժողովի նստաշրջանը հուլիսի 5-ից մինչեւ 9-ը պետք Է տեղի ունենա Հելսինկիում: Նստաշրջանում ընտրելու են վեհաժողովի նոր նախագահին, որը կփոխարինի ֆինն Իլկա Կաներվային: Նարիշկինը պետք Է գլխավորեր Ռուսաստանի պատվիրակությունը:
Եվրամիության կողմից Նարիշկինի նկատմամբ պատժամիջոցներ են սահմանվել 2014 թվականին՝ Ղրիմը ՌԴ-ի կազմ ընդունելու Ռուսաստանի իշխանությունների որոշման կապակցությամբ: Քաղաքական գործչին արգելել են մտնել ԵՄ-ի տարածք, իսկ նրա բոլոր եվրոպական ակտիվները դրանց առկայության դեպքում պետք Է սառեցվեն:

Финляндия не пустила Нарышкина на сессию ассамблеи ОБСЕ
Финляндия не разрешила спикеру российской Госдумы Сергею Нарышкину въезд в страну для участия в сессии парламентской ассамблеи ОБСЕ.
Как передает Арменпресс, в финском министерстве иностранных дел агентству ТАСС пояснили, что такое решение принято в связи с включением Нарышкина в санкционный список Евросоюза.
В ведомстве добавили, что наряду с Нарышкиным въезд запрещен еще нескольким членам российской делегации. В ведомстве не стали уточнять их имена, сказав только, что речь идет о шести россиянах.
Сессия парламентской ассамблеи ОБСЕ должна пройти с 5 по 9 июля в Хельсинки. На ней выберут нового президента ассамблеи, который сменит финна Илкку Канерву. Нарышкин должен был возглавить российскую делегацию.
Санкции в отношении Нарышкина были введены Евросоюзом в прошлом году в связи с решением российских властей принять в состав страны Крым. Политику запретили въезд на территорию ЕС, а все его еворопейские активы в случае их наличия должны быть заморожены.