Բրազիլիայում ոգևորությամբ են սպասում Օլիմպիական խաղերին
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՍԵՊՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Բրազիլիայում ոգևորությամբ են սպասում Օլիմպիական խաղերի անցկացմանը Ռիո դե Ժանեյրոյում: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց ՀՀ-ում Բրազիլիայի Դաշնային Հանրապետության դեսպան Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտեյրոն:
«Օլիմպիական խաղերի շուրջ գովազդը մեծ է, ինչը կնպաստի նաև ամբողջ Բրազիլիայի տարածքում տուրիզմի ինդուստրիայի զարգացմանը: Բոլորը մասնակցում են Օլիմպիական խաղերի կազմակերպմանը: Մարդիկ շատ հուզված են: Մեզ մոտ  նախկինում անցկացվել են տարբեր միջոցառումներ`Պանամերիկյան խաղերը (Pan American Games), Ռազմական համաշխարհային խաղերը (Military World Games), ՖԻՖԱ կոնֆեդերացիաների գավաթը (FIFA Confederations Cup) և Ֆուտբոլի աշխարհի առաջնությունը (FIFA World Cup): Այս բոլոր իրադարձությունները տանում էին մեզ Օլիմպիական խաղերին»,- նշեց Էդսոն Մարինյո Դուարտե Մոնտեյրոն:
Բրազիլիայի դեսպանը սեպտեմբերի 20-ին Կարապի լճի հարակից տարածքում մասնակցեց «Երկրները մեկ հարկի տակ» խորագրով 6-րդ փառատոն-ցուցահանդեսին: Նա իր ողջույնի խոսքում հույս հայտնեց, որ հաջորդ տարի Բրազիլիայում անցկացվող օլիմպիական խաղերին մասնակցող հայ մարզիկները կվերադառնան ոսկիներով:
Ռիո դե Ժանեյրոն հայտարարվել է 2016 թվականի Ամառային օլիմպիական խաղերի ընդունող քաղաք 2009 թվականի հոկտեմբերի 2-ին Դանիայի մայրաքաղաք Կոպենհագենում ՄՕԿ-ի հերթական 121-րդ հանդիպման ժամանակ։ Ռիոն կդառնա առաջին Հարավ Ամերիկյան քաղաքը, որտեղ կանցկացվեն ամառային օլիմպիական խաղերը։

Brazil is looking forward to Olympic Games
YEREVAN, SEPTEMBER 23, ARMENPRESS. Brazil is looking forward to the Olympic Games in Rio de Janeiro. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Brazil to Armenia H.E. Edson Marinho Duarte Monteiro said the aforementioned during his interview with “Armenpress”.
Brazil Ambassador noted that everybody participated in the organization of the Olympic Games and the people were very excited. Different events like Pan American Games, Military World Games, FIFA Confederations Cup, FIFA World Cup had been organized in Brazil earlier which were leading Brazil to the Olympic Games.
The 2016 Summer Olympics, officially known as the Games of the XXXI Olympiad, are the thirty-first Summer Olympic Games, the world's largest international multi-sport event that is held every four years. The 2016 Summer Olympics are commonly known as Rio 2016, as this competition will be held in Rio de Janeiro, Brazil. The host city of Rio de Janeiro was announced at the 121st IOC Session held in Copenhagen, Denmark, on 2 October 2009.