Սպասվող լրահոս. 02.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Հայաստանում են ժամանակին տարբեր ճնշումների ներքո իսլամացած, իսկ այսօր սեփական արմատներին ձգտող մի խումբ հայեր: Նրանց մեջ կան մարդիկ, ովքեր եկել են Հայաստան մկրտվելու նպատակով: Այսօր` մարտի 2-ին, նրանք հանդիպեու են լրատվամիջոցների հետ և խոսելու են Թուրքիայում նկարահանված «Հոգու անարատ վիճակը» ֆիլմի, հայկական ինքնությանը վերադառնալու իրենց նպատակների մասին:
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը շրջանառության մեջ կդրվի հինգշաբթի: Քննարկելուց հետո, կառավարությունը կներկայացնի Ազգային Ժողովին: Մինչ այդ քաղաքական դաշտն արձագանքում է այդ գործընթացին: Այս անգամ «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխություններին ընդառաջ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության փոխնախագահ Անուշ Սեդրակյանը, ԱԺ պատգամավոր Լյուդմիլա Սարգսյանն են ներկայացնելու իրենց դիտարկումները:
Հայաստանում անցկացվում է էկոտուրիզմի առաջին փառատոնը: Ի՞նչ նպատակ ունի փառատոնը և ի՞նչ միջոցառումներ են նախատեսվում իրականացնել: «Ջերմուկի զարգացման կենտրոն» ՀԿ նախագահ Վազգեն Գալստյանը և «Երիտասարդ կենսաբանների ասոցիացիա» ՀԿ փոխնախագահ Սարգիս Աղայանը կներկայացնեն մանրամասները:
ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն` մարտի 2-ը սահմանվել է որպես Հայաստանի Հանրապետության Դիվանագետի օր։ Օրվա առթիվ Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը կխոսի  դիվանագետի դերի ու նշանակության մասին:
Տաքսի ծառայությունների ոլորտի ներկայացուցիչները բարձրաձայնում են ոլորտին առնչվող խնդիրները: Հայաստանի տաքսի ծառայությունների գործատուների ճյուղային միության նախագահ Վահագն Սահակյանը և «Բրավո պլուս» տաքսի պարկի սեփականատեր Լևոն Ավետիսյանն անդրադառնալու են ԱՊՊԱ համակարգի փոփոխություններին և տաքսի ծառայությունների լիցենզավորմանը:
Մարտի 7-11-ը Երևանում անցկացվելու է «Իտալական կինոյի շաբաթ»: Այդ կապակցությամբ Իտալիայի դեսպանությունը կհանդիպի լրատվամիջոցների հետ և կներկայացնի միջոցառման մանրամասները: Ֆիլմերի ցուցադրությունը իրականացվում է «Ֆըրսթ Օութսորսինգ Քոմփանի» կազմակերպության հովանավորությամբ:
Մարտի 2-ը Մեծ պահքի միջինքն է կամ Մեծ պահքը կիսող օրն է: Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Պետրոս ավագ քահանա Մալյանը և Արարատյան Հայրապետական թեմի տեղեկատվական բաժնի թեմական ծրագրերի համակարգող Հասմիկ Միրզոյանը խոսելու են Միջինքի նշանակության, տոնական միջոցառումների, ավանդական ուտեստների պատրաստման մասին:
Մարտի 3-ը Գրողների միջազգային օրն է: Տոնին ընդառաջ գրող, հրապարակախոս, թարգմանիչ Ֆելիքս Բախչինյանը, բանաստեղծ Արևշատ Ավագյանը, արձակագիր Սեյրանուհի Գեղամյանը  կանդրադառնան ժամանակակից հայ գրականությանն ու գրողներին հուզող խնդիրներին:

Upcoming news for 02.03.2016
YEREVAN, MARCH 2, ARMENPRESS. “Armenpress” state news agency introduces on the air of Lratvakan.am all that you will read, hear and see on today’s news.
A group of Armenians who were forcefully converted into Islam but today on their way to their real roots have arrived in Armenia. Some of them have come to Armenia to be baptized. Today, on March 2, they will meet with media representatives and tell about the film” Pure State of the Soul” made in Turkey which is about their aspiration to return to their roots.
Draft Electoral code will be publicized on Thursday. After discussion the Government will submit it to the National Assembly. Parallel to that the political sector reacts to this process. Anush Sedrakyan, the deputy chairman of the Free Democrats Party and MP Lyudmila Sargsyan will present their remarks.
First eco-tourism festival is conducted in Armenia. What is the aim of the festival and what events are planned within the framework of the festival? President of “Jermuk Development Center” NGO Vazgen Galstyan and vice president of “Young Biologists Association” NGO Sargis Aghayan will introduce details.
According to Government decision, March 2 is declared the Day of Diplomats of the Republic of Armenia. Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary Armen Navasardyan will speak about the role and importance of diplomats.
Representatives of taxi service voice about problems of the sphere. Vahagn Sahakyan, head of the Branch Union of Taxi Services Employers in Armenia and owner of “Bravo plus” taxi park Levon Avetisyan will touch upon changes in APPA (car insurance) system and licensing of taxi services.
“Week of Italian films” will be conducted in Yerevan from March 7-11. On this occasion the Embassy staff of Italy will meet with media representatives and will detail on the event. The film exhibition is conducted by the support of “First Outsourcing Company”.
March 2 is the Mid-Lent. Fr. Petros Malyan of St. Sargis Church and coordinator of thematic projects of information department of Ararat Patriarchal Diocese Hasmik Mirzoyan will speak about the importance of Mid-Lent, festive events and traditional dishes.
March 3 is the international day of writers.  Publicist, translator and writer Felix Bakhchinyan, poet Arevshat Avagyan, writer Seyranuhi Geghamyan will refer to the issues of concern of contemporary Armenian writers and literature.