Սպասվող լրահոս. 02.03.2016
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՄԱՐՏԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Արմենպրես» լրատվական գործակալությունը Լրատվական ռադիոյի եթերում ներկայացնում է այն ամենն, ինչի մասին կկարդաք, կլսեք ու կտեսնեք այսօրվա լրահոսում:
Հայաստանում են ժամանակին տարբեր ճնշումների ներքո իսլամացած, իսկ այսօր սեփական արմատներին ձգտող մի խումբ հայեր: Նրանց մեջ կան մարդիկ, ովքեր եկել են Հայաստան մկրտվելու նպատակով: Այսօր` մարտի 2-ին, նրանք հանդիպեու են լրատվամիջոցների հետ և խոսելու են Թուրքիայում նկարահանված «Հոգու անարատ վիճակը» ֆիլմի, հայկական ինքնությանը վերադառնալու իրենց նպատակների մասին:
Ընտրական օրենսգրքի փոփոխությունների նախագիծը շրջանառության մեջ կդրվի հինգշաբթի: Քննարկելուց հետո, կառավարությունը կներկայացնի Ազգային Ժողովին: Մինչ այդ քաղաքական դաշտն արձագանքում է այդ գործընթացին: Այս անգամ «Ընտրական օրենսգրքի» փոփոխություններին ընդառաջ «Ազատ դեմոկրատներ» կուսակցության փոխնախագահ Անուշ Սեդրակյանը, ԱԺ պատգամավոր Լյուդմիլա Սարգսյանն են ներկայացնելու իրենց դիտարկումները:
Հայաստանում անցկացվում է էկոտուրիզմի առաջին փառատոնը: Ի՞նչ նպատակ ունի փառատոնը և ի՞նչ միջոցառումներ են նախատեսվում իրականացնել: «Ջերմուկի զարգացման կենտրոն» ՀԿ նախագահ Վազգեն Գալստյանը և «Երիտասարդ կենսաբանների ասոցիացիա» ՀԿ փոխնախագահ Սարգիս Աղայանը կներկայացնեն մանրամասները:
ՀՀ կառավարության որոշման համաձայն` մարտի 2-ը սահմանվել է որպես Հայաստանի Հանրապետության Դիվանագետի օր։ Օրվա առթիվ Արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արման Նավասարդյանը կխոսի  դիվանագետի դերի ու նշանակության մասին:
Տաքսի ծառայությունների ոլորտի ներկայացուցիչները բարձրաձայնում են ոլորտին առնչվող խնդիրները: Հայաստանի տաքսի ծառայությունների գործատուների ճյուղային միության նախագահ Վահագն Սահակյանը և «Բրավո պլուս» տաքսի պարկի սեփականատեր Լևոն Ավետիսյանն անդրադառնալու են ԱՊՊԱ համակարգի փոփոխություններին և տաքսի ծառայությունների լիցենզավորմանը:
Մարտի 7-11-ը Երևանում անցկացվելու է «Իտալական կինոյի շաբաթ»: Այդ կապակցությամբ Իտալիայի դեսպանությունը կհանդիպի լրատվամիջոցների հետ և կներկայացնի միջոցառման մանրամասները: Ֆիլմերի ցուցադրությունը իրականացվում է «Ֆըրսթ Օութսորսինգ Քոմփանի» կազմակերպության հովանավորությամբ:
Մարտի 2-ը Մեծ պահքի միջինքն է կամ Մեծ պահքը կիսող օրն է: Սուրբ Սարգիս եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Պետրոս ավագ քահանա Մալյանը և Արարատյան Հայրապետական թեմի տեղեկատվական բաժնի թեմական ծրագրերի համակարգող Հասմիկ Միրզոյանը խոսելու են Միջինքի նշանակության, տոնական միջոցառումների, ավանդական ուտեստների պատրաստման մասին:
Մարտի 3-ը Գրողների միջազգային օրն է: Տոնին ընդառաջ գրող, հրապարակախոս, թարգմանիչ Ֆելիքս Բախչինյանը, բանաստեղծ Արևշատ Ավագյանը, արձակագիր Սեյրանուհի Գեղամյանը  կանդրադառնան ժամանակակից հայ գրականությանն ու գրողներին հուզող խնդիրներին:

Предстоящие новости: 02.03.2016
Сегодня, 2-го марта, состоится пресс-конференция с участием исламизированных дерсимских армян, которые вернулись к своей религии в зрелом возрасте, будет обсужден также фильм на эту тему «Чистое состояние души».
Проект нового Избирательного кодекса будет представлен публике в четверг. Пресс-конференция вице-председателя партии «Свободные демократы» Ануш Седракян будет посвящена обсуждению  избирательного законодательства; о том же будет говорить депутат НС Армении Людмила Саргсян.
В Армении будет проведен первый эко-фестиваль: каковы его цели, какие меропроятия будут проведены в его рамках? Пресс-конференция председателя ОО «Центр развития Джермука» Вазгена Галстяна и вице-председателя ОО «Ассоциация молодых биологов» Саркиса Агаяна будет посвящена именно этим темам.
2-е марта принято отмечать как День дипломата Армении, выступление чрезвычайного и полномочного посла Армана Навасардяна будет посвящено этому дню.
Сегодня, 2-го марта, состоится пресс-конференция председателя Отраслевого союза работодателей такси сервисов Армении Ваагна Саакяна и руководителя такси-парка «Браво плюс» Левона Аветисяна. Будут обсуждены вопросы лицензитования и страхования службы такси.
Сегодня, 2-го марта, состоится пресс-конференция представителей посольства Италии по случаю Недели итальянского кино в Ереване, которая пройдет 7-11 марта.  Неделя итальянского кино пройдет при ;покровительстве компании «First outsourcing company».
2-е марта – середина великого поста. Разъяснения иерея Петроса Маляна и координатора программ информационного отдела Араратской епархии ААЦ Асмик Мирзоян буудут посвящены совету этого дня, традициям и обычаям.
3-е марта – День писателя. Сегодня, 2-го марта, состоится пресс-конференция публициста, переводчика Феликса Бахчиняна, поэта Аревшата Авагяна и прозаика Сейрануи Гегамян, которые представят волнующие их вопросы.