Սեւանա լճի մակարդակը նոր բարձր նիշի է հասել
ԳԱՎԱՌ, 31  ՄԱՅԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Սեւանա լճի մակարդակը մայիսի 30-ի դրությամբ հասել է նոր բարձր նիշի, որը չի արձանագրվել 1963 թվականից ի վեր:
Ինչպես «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին Գավառի «Օրհուս» բնապահպանական  տեղեկատվական կենտրոնից, 2016 թվականի մայիսի 30-ին Սեւանա լճի մակարդակը ծովի մակերեւույթից գտնվել է 1900 մետր 66 սանտիմետր բարձրության վրա, ինչը 14 սանտիմետրով բարձր է նախորդ տարվա նույն օրվա նիշից:»1962 թվականին Սեւանա լիճը, ըստ պաշտոնական տվյալների, ծովի մակերեւույթից գտնվել է 1900 մետր 80 սանտիմետր բարձրության վրա: Մեկ տարվա ընթացքում այն անկում է ապրել մոտ 80 սանտիմետրով: Անկումը շարունակվել է նաեւ հետագա տարիների ընթացքում: Սեւանի մակարդակի բարձրացման շրջանի սկզբից՝ 2003 թվակաինց ի վեր այժմ ունենք առավելագույն նիշը՝ 1900 մետր 66 սանտիմետրը: 2014 թվականին, մինչեւ ջրբացթողումները, Սեւանի մակարդակը հունիս ամսին հասել էր մինչեւ 1900 մետր 61 սանտիմետրի, ապա, ջրբացթողումների հետ կապված, սկսել նվազել: Վերջին մեկ շաբաթում  Սեւանը բարձրացել է ավելի քան 5 սանտիմետրով, և բարձրացման դինամիկան շարունակվում է: Այնպես որ, առաջիկա օրերին կունենանք Սեւանի մակարդակի բարձրացման նոր ռեկորդային նիշ»,-հավաստեց Գավառի «Օրհուս» կենտրոնի համակարգող Լիանա Ասոյանը:
Այս տարվա ընթացքում Արփա-Սեւան թունելային ջրատարով Սեւանա լիճ է տեղափոխվել 65 միլիոն խորանարդ մետր ջուր:

Уровень воды в озере Севан достиг новой высокой отметки
По положению на 30-е мая, уровень воды в озере Севан находится на новой высокой отметке, каковой не наблюдалось с 1963 года.
Как сообщили «Арменпресс» в природоохранном центре Гавара «Орхус», по положению на 30-е мая, уровень воды в озере Севан  находится на отметке 1900 м 66 см, что на 14 см выше уровня на тот же день прошлого года. Уровень воды в озере Севан приближается к отметке 1962 года, когда oн находился на отметке 1900 м 80 см над уровнем моря. В  1961 году уровень воды в озере Севан находился на отметке 1902 м над уровнем моря, а в последующий год он был спущен на 1 м 20 см. После этого спуск уровня воды в озере Севан продолжался до 1980-х, когда был введен в эксплуатацию туннель Арпа-Севан.
Очередной спад уровня воды в озере Севан состоялся в 1990-х, в связи с энергетической блокадой Армении, и продолжался до 2003 года.
«За последнюю неделю уровень воды в Севане повысился на 5 см, динамика роста продолжается, так что, в ближайшие дни мы будем наблюдать новые рекордные цифры»,- сказала  координатор природоохранного центра Гавара «Орхус» Лиана Асоян.
Сейчас через туннель Арпа-Севан в озеро впадает 1 млн 115 тысяч кубометров воды в день, увеличился приток воды в речках, впадающих в Севан, к этому прибавились обильные осадки.