Հայկական ՏՏ արտադրանքը Հայաստանը մրցունակ է դարձնում համաշխարհային շուկայում. վարչապետ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «ԴիջիԹեք» ամենամյա բիզնես ֆորումը կարևոր հարթակ է տեխնոլոգիական ոլորտի ձեռքբերումների ներկայացման, նոր ներդրումային ու գործարար հնարավորությունների հայտնագործման, համագործակցության խթանման ու փորձի փոխանակման համար:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` 9-րդ «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումի բացմանն այս մասին հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը: Նա հիշեցրեց, որ ՏՏ ոլորտը Հայաստանում ամենաարագ զարգացող ոլորտներից է, և վերջին տարիներին ոլորտի տարեկան միջինը աճը կազմել է 20-25 տոկոս: Նրա խոսքով` այս ոլորտի մասնագետները տնտեսության մեջ ստեղծում են բարձր ավելացված արժեք, և Հայաստանը մրցունակ դարձնում համաշխարհային շուկայում: «ՀՀ կառավարությունը ոլորտի մասնավոր հատվածի հետ համատեղ իրականացնում է Հայաստանում ՏՏ էկոհամակարգի զարգացմանն ուղղված մի շարք նախաձեռնություններ, որոնք ուղղված են օտարերկրյա ներդրումների ներգրավմանը, որակյալ կադրերի պատրաստմանն ու կարողությունների հզորացմանը, ձեռներեցության խթանմանը, աշխատատեղերի ստեղծմանը»,-ասաց վարչապետը:
Խոսելով 2015 թվականին ընդունված օրենսդրական փաթեթի մասին, որով ոլորտի նորաստեղծ ընկերություններին տրամադրվում են հարկային արտոնություններ` Հովիկ Աբրահամյանն ուրախությամբ փաստեց, որ մեկ տարվա ընթացքում ոլորտում ստեղծվել է 111 ընկերություն, որոնցից 88-ը ստացել են հարկային արտոնությունների հավաստագրեր` ստեղծելով ավելի քան 470 աշխատատեղ: «Կարևրում ենք, որ այս ոլորտում գործող հայկական ընկերությունները նախկին արտապատկերումով զբաղվողից վերածվել են հետազոտություններ ու մաշկումներ իրականացնող և բարձր ինժեներական բարդ լուծումներ արտադրող կազմակերպությունների, որոնց թողարկած մրցունակ արտադրանքն իրացվում է ինչպես արտաքին, այնպես էլ ներքին շուկաներում»,-հավելեց ՀՀ գործադիրի ղեկավարը:
Նա շեշտեց, որ կառավարությունը ամեն պահ հետամուտ է լինելու ոլորտի զարգացմանը, ինչը կտանի ՀՀ-ի ու Արցախի բարգավաճմանը:
Ինֆորմացիոն տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության նախագահ Ալեքսանդր Եսայանը կարևորեց տարեցտարի ՏՏ ոլորտի կայուն տնտեսական աճը` հույս հայտնելով, որ ոլորտի լուծումները կկիրառվեն ոչ միայն Հայաստանում, այլև Հայաստանի` որպես արտահանող երկրի ուրույն տեղը կվաստակեն համաշխարհային ՏՏ քարտեզի վրա: «Այլ ոլորտների համար շատ լուծումներ ունենք, պետք է գնալով մեր լուծումները շատանան, և դա նպաստի այլ ոլորտների զարգացմանը: «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումը մեր ընկերություններին հնարավորություն է ընձեռում ցույց տալ ու քննարկել այդ լուծումները այլ ոլորտների ներկայացուցիչների հետ»,-ասաց Ալեքսանդր Եսայանը:
Իններորդ ամենամյա «ԴիջիԹեք» բիզնես ֆորումի  օրակարագում տնտեսության տեխնոլոգիական զարգացման և անվտանգության հիմնախնդիրներն են: Այն անցկացվում է հունիսի 17-18-ին:

Armenian IT products make Armenia competitive in world market, says Armenian PM
YEREVAN, JUNE 17, ARMENPRESS. Prime Minister of Armenia Hovik Abrahamyan says the annual DigiTech business forum is an important platform to present the technology achievements, to find new investment and business opportunities, to promote cooperation and exchange of practice.
He stated that the IT sector is one of the fastest growing industries in Armenia, and in recent years the average growth of it comprises 20-25%. According to him, the IT specialists create high added value, and make Armenia competitive in the world market.
“In cooperation with the IT private sector, the Armenian Government implements a number of initiatives towards the development of the IT ecosystem in Armenia which are aimed for bringing foreign investments, high quality training and capacity building, promoting entrepreneurship, creating jobs”, "Armenpress" reports, the Prime Minister said.
The Prime Minister, speaking about the legislative package adopted in 2015 which provided tax benefits to the newly established companies in the IT sector, said with satisfaction 111 IT companies were created within a year 88 of which received tax benefit certificates creating more than 470 jobs.
“We appreciate the fact that the Armenian IT companies are engaged in research and provide high engineering difficult solutions the competitive products of which are being sold both in foreign and domestic markets”, he stated.
He emphasized that the Government will be consistent with the IT sector development which will contribute to the prosperity of Armenia and Nagorno Karabakh.
President of the Union of Information Technology Enterprises Alexandr Yesayan appreciated the sustainable economic growth of the IT sector year by year and expressed hope the IT solutions will be used not only in Armenia, but rather, Armenia as an export country will have its unique place in the world IT map. “We have many solutions for other sectors, our solutions must gradually become more and more, and this will contribute to the development of other sectors. DigiTech business forum enables our companies to show and discuss these solutions with the representatives of other sectors”, Yesayan said.
The 9th annual DigiTech business forum is focused on the issues related to the technology development and security. It is being held on June 17-18.