«Ոսկե ծիրան»-ը կազմակերպելու է բացօթյա ցուցադրություններ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային 13-րդ կինոփառատոնը տարվա մշակութային խոշորագույն իրադարձություններից մեկն է, որի ընթացքում՝ հուլիսի 10-17-ը, լինելու են նաև բացօթյա ցուցադրություններ Երևանի տարբեր հարթակներում, մասնավորապես՝ Ազատության հրապարակում, Կարապի լճում: Մայրաքաղաքի բացօթյա էկրաններին կցուցադրվեն ինչպես ֆիլմեր, այնպես էլ ուղիղ եթերով փակման արարողությունը:
Երևանի քաղաքապետի տեղակալ Արամ Սուքիասյանը տեղեկացրեց, որ փառատոնի օրերին Շ. Ազնավուրի անվան հրապարակում անվանի ջազ կատարողների մանսկացությամբ լինենլու են նաև համերգներ, որ կղեկավարի հայտնի ջազմեն Լևոն Մալխասյանը:
«Այս տարի ապրիլյան դեպքերով պայմանավորված՝ մի շարք միջոցառումներ կրճատվեցին, գումարը նվազեցվեց, սակայն կարևորելով «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի նշանակությունը ՝ տարեսկզբի պլանավորվածը չի փոխվել»,- «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ նշեց Սուքիասյանը՝ ավելացնելով, որ նախորդ տարվա բյուջեն պահպանվել է:
«Ոսկե ծիրան» միջազգային կինոփառատոնի հիմնադիր տնօրեն Հարություն Խաչատրյանն ընդգծեց, որ ՀՀ անկախության 25-ամյակի առթիվ այս տսրի կինոփառատոնում առանձնահատուկ ուշադրություն է հատկացվելու հայկական ֆիլմերին. կքննարկվեն այս վերջին 25 տարում ստեղծված հայկական ֆիլմերը, կինոարտադրության ձեռքբերումները և թերացումները: Կարծիք հայտնեց, որ պատերազմական դժվարին իրավիճակում մշակութային հարցերը հաճախ մարդկանց համար երկրորդական են դառնում, սակայն հանրությունն ուրախությամբ սպասում է«Ոսկե ծիրան»-ին, որն էլ աջակցություն է ստանում քաղաքապետարանից:
«Փառատոնին ֆիլմերն այնքան շատ են լինելու, որ մարդիկ չեն էլ հասցնի բոլորը նայել: Քաղաքն ապրելու է «Ոսկե ծիրան»-ով»,- եզրափակեց Խաչատրյանը:
Հիշեցնենք, որ «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնն այս տարի նվիրվում է Հայաստանի անկախության 25-ամյակին: Փառատոնին ներկայացվել է ավելի քան 900 հայտ՝ 91 երկրից. մրցութային և արտամրցութային ծրագրերում ընդգրկվել է շուրջ 135 ֆիլմ:

«Золотой абрикос» организует показы на открытом воздухе
XIII МКФ «Золотой абрикос» является одним из крупнейших культурных событий года, во время которого с 10-го по 17-е июля состоятся и кинопоказы на открытом воздухе – на площади Свободы, на Лебедином озере. В кинотеатрах Еревана пройдут показы фестивальных фильмов, церемония закрытия будет показана в прямом эфире.
Сегодня, 17-го июня, состоялась пресс-конференция вице-мэра Еревана  Арама Сукиасяна и директора XIII МКФ «Золотой абрикос» Арутюна Хачатряна, во время которой они рассказали о планах и программах мероприятий в рамках фестиваля.
Вице-мэр Еревана  Арам Сукиасян рассказал, что в эти дни на площади Азнавура состоятся джазовые концерты под руководством Левона Малхасяна.
Как передает «Арменпресс» с его слов,  в связи с апрельскими событиями будут сокращены некоторые мероприятия, были сокращены выделенные под это средства, однако важные программы сохранены в соответствии с первоначальным замыслом.
Директор XIII МКФ «Золотой абрикос» Арутюн Хачатрян сообщил, что в связи с 25-летием независимости Армении особое внимание будет уделено армянским фильмам.
«Фестивальных фильмов будет так много, что люди не успеют их посмотреть. Город будет жить фестивалем»,- сказал Арутюн Хачатрян.
На участие в фестивале было представлено более 900 заявок из 91 страны, в конкурсные показы включено 135 фильмов.