Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը հույս ունի, որ Հռոմի պապի այցելությունը կոգեշնչի ԱՄՆ-ին ընդունելու Հայոց ցեղասպանությունը
Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը հույս ունի, որ Հռոմի պապի այցելությունը կոգեշնչի
ԱՄՆ-ին ընդունելու Հայոց ցեղասպանությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը Հռոմի պապի հայաստանյան այցելությունը համարում է բաց մարտահրավեր Թուրքիայի ժխտողական քարոզարշավին: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նման տեսակետ է արտահայտել Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախումբը` ընդգծելով, որ ամերիկահայերը ուշի ուշով հետեւելու են Հռոմի Ֆրանցիսկոս պապի պատմական այցելությանը Հայաստան:
«Հռոմի պապի աղոթքները Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիրում կտարածվեն ամբողջ աշխարհով մեկ: Նրա ներկայությունը այդ հուշահամալիրում Թուրքիայի առաջնորդների սուր առարկությունների դեպքում հզոր բարոյական ապացույց է Անկարայի`  արդարության հաստատմանը խոչընդոտող գործողությունների դեմ: Հռոմի պապը բացահայտ մարտահրավեր է նետում Թուրքիային, որը ջանում է ջնջել պատմության այդ հատվածը` միլիոնավոր հայերի, հույների, ասորիների եւ այլ քրիստոնյա ազգերի տեղահանություններն ու սպանդը»,- նշել է հանձնախմբի գործադիր տնօրեն Արամ Համբարյանը:
Նա հույս ունի, որ Հռոմի պապի այս այցելությունը կոգեշնչի ԱՄՆ առաջնորդներին դադարեցնել աջակցել Թուրքիայի` արդեն մեկ դար շարունակվող ժխտողական արշավին եւ ազնվորեն խոսել Թուրքիայի կողմից քրիստոնյա հայերի սպանդի մասին:
Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապի այցը Հայաստանի Հանրապետություն կմեկնարկի հունիսի 24-ին: Այցի շրջանակում Երևանի «Զվարթնոց» միջազգային օդանավակայանում տեղի կունենա պաշտոնական դիմավորման արարողություն, որից հետո Սրբազան Քահանայապետը կմեկնի Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածին: Նույն օրը երեկոյան Սրբազան Քահանայապետը ՀՀ նախագահի նստավայրում հանդիպում կունենա Նախագահ Սերժ Սարգսյանի, ապա ՀՀ իշխանությունների, հասարակության և դիվանագիտական կորպուսի ներկայացուցիչների հետ: Հունիսի 25-ի առավոտյան Սրբազան Քահանայապետը կայցելի Ծիծեռնակաբերդ՝ Հայոց ցեղասպանության զոհերի հուշահամալիր և թանգարան: Հռոմի Պապ Ֆրանցիսկոսն այնուհետև Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի հետ կմեկնի Գյումրի, որտեղ սուրբ և անմահ պատարագ կմատուցվի Վարդանանց հրապարակում: Նույն օրը երեկոյան Երևանում՝ Հանրապետության հրապարակում, տեղի կունենա էկումենիկ արարողություն և խաղաղության աղոթք: Հունիսի 26-ին, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում Հռոմի Սրբազան Քահանայապետը հանդիպում կունենա Հայ կաթողիկե եպիսկոպոսների հետ: Նույն օրը Հռոմի Սրբազան Քահանայապետ Ֆրանցիսկոս Պապը Երևանից կմեկնի Հռոմ:

ANCA hopes Pope’s visit to Armenia will inspire US to recognize Armenian Genocide
YEREVAN, JUNE 23, ARMENPRESS. ANCA Executive Director Aram Hamparian offers this comment in anticipation of His Holiness Pope Francis’ historic June 24-26, 2016, visit to Armenia.
“The Pope’s prayers at the Armenian Genocide Memorial will surely echo around the world.
The presence of Pope Francis at the Armenian Genocide Memorial – over the strident objects of Turkey’s leaders – stands as a powerful moral testament against Ankara’s ongoing obstruction of justice for this crime.
In bearing witness – before all the world – at this most sacred site, Pope Francis is openly challenging Turkey’s efforts to erase from history its massacre and exile of millions of Armenians, Assyrians, Greeks, and other ancient Christian nations from their biblical era homelands.
President Obama, Speaker Ryan and all our Congressional leaders would do well to follow the courageous moral leadership of Pope Francis in rejecting Ankara’s gag-rule and speaking honestly about Turkey’s near genocidal annihilation of the Christian Armenian nation.
This visit by Pope Francis to the first Christian state both reflects and reinforces the Christian world’s solidarity with the Armenian people,” Hamparian said.
Pope Francis will arrive in Armenia on June 24.
On June 24 Pope Francis will meet President of Armenia Serzh Sargsyan, followed by meetings with representatives of the leadership, society and diplomatic corps.
In the morning of June 25, Pope Francis will visit the Tsitsernakaberd Armenian Genocide Memorial.
Accompanied by His Holiness Catholicos of All Armenians Garegin II, Pope Francis will then depart for Gyumri, where he will deliver a holy mass in the Vardanants square.
Later in the evening, an ecumenical ceremony and peace prayer will be held in Yerevan’s Republic Square.