Ադրբեջանը Թուրքիային ռազմաբազաներ է հատկացրել, սակայն ՊՆ-ն չի ցանկանում սա բացահայտ հայտարարել
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիեւը հուլիսի 20-ին հրամանագիր է ստորագրել «Գըզըլ Շյարգ» ռազմական ավանում շենքերի եւ շինությունների եւ Զեյնալաբդին Թաղիեւ ավանում ռազմական օդանավակայանի տերմինալներից մեկը Թուրքիայի զինված ուժերի անձակազմի օգտագործմանը փոխանցելու գծով 2016 թվականի հունիսի 3-ին Բաքվում ստորագրված արձանագրությունը հաստատելու մասին:
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը` վկայակոչելով «Ազադլըգ» թերթը, հրամանագրով Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարվել է արձանագրությունով նախատեսված հոդվածների իրականացումն ապահովելու, արտգործնախարարությանը` արձանագրության ուժի մեջ մտնելու համար անհրաժեշտ ներպետական գործառույթները կատարվելու մասին ծանուցել Թուրքիայի կառավարությանը:
Ադրբեջանական իշխանամետ «Թրենդ» լրատվական գործակալությունը հայտնել է, որ Ադրբեջանի ՊՆ-ը հերքել է Ադրբեջանում արտասահմանյան ռազմաբազա ստեղծվելու մասին տեղեկատվությունը:
Ադրբեջանի պաշտպանության փոխնախարար, ռազմաօդային ուժերի հրամանատար Ռամիզ Թահիրովը հայտարարել է, որ Ադրբեջանի նախագահի կողմից նախօրեին հաստատված արձանագրության համաձայն` «Գըզըլ Շյարգ» զինվորական ավանի տարածքում գտնվող շենքը, որն օգտագործվում էր դեռեւս 90-ական թվականներից, «վարձակալության է տրվելԱդրբեջանում Թուրքիայի ռազմական կցորդի աշխատակազմին»:

Азербайджан предоставил Турции военные базы
Президент Азербайджана Алиев 20-го июля подписал указ, утверждающий подписанный в Баку 3-го июня протокол о передаче зданий и строений в военном поселке «Гызыл Шярг», а также одного из терминалов военного аэродрома в поселке Зейналабдин Тадиев ВС Турции.
Как передает «Арменпресс», ссылаясь на газету «Азадлыг», этим указом МО Азербайджана было поручено обеспечить осуществление пунктво, предписанных вышеуказанным протоколом, МИД Азербайджана было поручено обеспечить оповещение властей Турции о необходимых внутригосударственных процедурах, обеспечивающих вступление в силу положений вышеуказанного протокола.
Провластное агентство Тренд сообщает, что МО Азербайджана опровергает слухи о создании иностранной военной базы в стране.
Замминистра обороны Азербайджана Рамиз Таиров заявил, что здание в военном поселке «Гызыл Шярг» передано в аренду военному атташе Турции в Азербайджане.