Ավելի շուտ Կուրը կթափվի Սեւ ծով, քան Ղարաբաղը կհայտնվի Ադրբեջանի կազմում. Շարմազանովի պատասխանն Ասկերովին
Ավելի շուտ Կուրը կթափվի Սեւ ծով, քան Ղարաբաղը կհայտնվի Ադրբեջանի կազմում.
Շարմազանովի պատասխանն Ասկերովին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է լուծվի Հելսինկյան երեք սկզբունքների հիման վրա` ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը, հանրապետության տարածքային ամբողջությունը եւ ուժի չկիրառումը: Հենց դա են պնդում միջազգային միջնորդներն ու հայկական կողմը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը` ի պատասխան Ադրբեջանի Մեջլիսի փոխնախագահ Զիաֆետ Ասկերովի, որը հայտարարել էր, թե ղարաբաղյան հիմնախնդիրը կարող է լուծվել բացառապես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում:
«Լեռնային Ղարաբաղի ստատուսն Ադրբեջանը չի որոշում, այլ միջազգային հանրությունը` հաշվի առնելով ու հիմնվելով Արցախի ժողովրդի կամքի վրա, եւ այստեղ երկրորդ կարծիք լինել չի կարող: Ի դեպ, այդ մասին նշում է ոչ միայն հայկական կողմը, այլեւ Մինսկի խմբի համանախագահները եւ համանախագահ երկրների ներկայացուցիչները: Ավելի շուտ Կուրը կթափվի Սեւ ծով, քան Ղարաբաղը կհայտնվի Ադրբեջանի կազմում»,- ասել է Շարմազանովը:

Armenian senior official says possibility of Kura River to enter Black Sea larger than Karabakh to appear inside Azerbaijan
Armenian senior official says possibility of Kura River to enter Black Sea larger than Karabakh to
appear inside Azerbaijan
YEREVAN, JULY 22, ARMENPRESS. Karabakh conflict must be solved based on the three principles of Helsinki: right of the nations to self-determination, territorial integrity of states and non use of violence. This is what the international mediators and the Armenian side insists on. “Armenpress” reports Vice President of the National Assembly of Armenia Eduard Sharmazanov told, responding to the Vice-Speaker of the Azerbaijani parliament Ziyafet Askerov, who had announced that Karabakh conflict can be solved based exclusively on the principle of Azerbaijan’s territorial integrity.
“Azerbaijan is not the one to decide the status for Nagorno Karabakh, but the international community should do that considering the will of the people of Artsakh and no other opinion is valid in this context. By the way, not only the Armenian side states this, but the Minsk Group Co-chairs and the representatives of the Co-chair states. Possibility of Kura River to enter Black Sea is larger than Karabakh to appear inside Azerbaijan”, Sharmazanov said.