Ավելի շուտ Կուրը կթափվի Սեւ ծով, քան Ղարաբաղը կհայտնվի Ադրբեջանի կազմում. Շարմազանովի պատասխանն Ասկերովին
Ավելի շուտ Կուրը կթափվի Սեւ ծով, քան Ղարաբաղը կհայտնվի Ադրբեջանի կազմում.
Շարմազանովի պատասխանն Ասկերովին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 ՀՈՒԼԻՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ղարաբաղյան հիմնախնդիրը պետք է լուծվի Հելսինկյան երեք սկզբունքների հիման վրա` ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքը, հանրապետության տարածքային ամբողջությունը եւ ուժի չկիրառումը: Հենց դա են պնդում միջազգային միջնորդներն ու հայկական կողմը: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ասել է Ազգային ժողովի փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը` ի պատասխան Ադրբեջանի Մեջլիսի փոխնախագահ Զիաֆետ Ասկերովի, որը հայտարարել էր, թե ղարաբաղյան հիմնախնդիրը կարող է լուծվել բացառապես Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակում:
«Լեռնային Ղարաբաղի ստատուսն Ադրբեջանը չի որոշում, այլ միջազգային հանրությունը` հաշվի առնելով ու հիմնվելով Արցախի ժողովրդի կամքի վրա, եւ այստեղ երկրորդ կարծիք լինել չի կարող: Ի դեպ, այդ մասին նշում է ոչ միայն հայկական կողմը, այլեւ Մինսկի խմբի համանախագահները եւ համանախագահ երկրների ներկայացուցիչները: Ավելի շուտ Կուրը կթափվի Սեւ ծով, քան Ղարաբաղը կհայտնվի Ադրբեջանի կազմում»,- ասել է Շարմազանովը:

Скорее Кура поменяет свое русло и будет впадать в Черное море, нежели Карабах окажется в составе Азербайджана: Шармазанов в ответ на заявление Аскерова
Скорее Кура поменяет свое русло и будет впадать в Черное море, нежели Карабах
окажется в составе Азербайджана: Шармазанов в ответ на заявление Аскерова
Карабахский конфликт должен быть урегулирован на основе трех Хельсинкских принципов  - право народов  на самоопределение, территориальная целостность государства и неприменение силы, как на том настаивают международные посредники и армянская сторона. Как сообщает Арменпресс, об этом заявил вице-спикер Национального Собрания Армении Эдуард Шармазанов в ответ своему азербайджанскому коллеге Зияфету Аскерову, который заявил, что карабахский конфликт может быть урегулирован исключительно на основе территориальной целостности Азербайджана.
«Статус Нагорного Карабаха определяет не Азербайджан, а международное сообщество с учетом и на основе воли народа Карабаха, и второго мнения здесь быть не может. Кстати об этом говорит не только армянская сторона, но и минские посредники и представители стран-сопредседателей (Минской группы ОБСЕ – ред.). Скорее Кура поменяет свое русло и будет впадать в Черное море, нежели Карабах окажется в составе Азербайджана в каком-либо статусе»,- заявил Шармазанов.