Մոսկվայում Սիթիբանկի բաժանմունքը գրաված Պետրոսյանն ընդունել Է իր մեղքը
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՕԳՈՍՏՈՍԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ձեռնարկատեր Արամ Պետրոսյանը, որը պատանդներ Էր վերցրել Մոսկվայի Բոլշայա Նիկիտսկայա փողոցում Սիթիբանկի բաժանմունքում, հարցաքննության ընթացքում լիովին ընդունել Է իր մեղքը: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, «Ինտերֆաքս»-ին հայտնել Է ՌԴ Հետաքննչական կոմիտեի մայրաքաղաքի գլխավոր վարչության ղեկավարի ավագ օգնական Յուլյա Իվանովան:
Նրա խոսքով՝ ձեռնարկատեր Արամ Պետրոսյանն իրեն մերկացնող ցուցմունքներ Է տվել: Իվանովան հավելել Է, որ զգալի ծավալով հետաքննչական գործողությունների կապակցությամբ պլանավորվում Է, որ Պետրոսյանի ձերբակալման խնդրով դատարանին միջնորդություն կներկայացվի օգոստոսի 26-ին:
Ավելի վաղ հաղորդվել Է, որ Պետրոսյանը բաց Է թողել բոլոր չորս պատանդներին եւ հանձնվել իշխանություններին: Պատանդառուն պահանջել Է «ֆիզիկական եւ իրավական անձանց սնանկացումը պետական մակարդակով ճանաչել հիվանդություն», ինչպես նաեւ ստեղծել նոր ինստիտուտ այդ խնդիրների լուծման համար:
55-ամյա Պետրոսյանը հարձակումից առաջ տեսագրել Է Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինին ուղղված տեսաուղերձ եւ տեսահոլովակը զետեղել YouTube-ում:
Պետրոսյանը նախազգուշացրել Է, որ 2016 թվականի օգոստոսի 24-ին  ինքը «կդիմի ՌԴ-ի Քրեական օրենսգրքի խիստ խախտման»: Նրա խոսքով՝ իր արարքի մասին կխոսեն ոչ միայն Ռուսաստանում, այլեւ արտասահմանում:
Նա իր քայլը բացատրում Է ֆիզիկական եւ իրավական անձանց սնանկացման հիմնախնդրով, որը նա համեմատում Է «ժանտախտի» հետ: Նա գանգատվում Է բանկերի եւ կոլեկտորների գործողություններից:
Ավելի վաղ զանգվածային լրատվամիջոցները, վկայակոչելով իրավապահ մարմինների, հայտնել են, որ Պետրոսյանը պարտքերի տակ Է հայտնվել անհաջող գործարարության պատճառով: Մի քանի տարի նա առաջարկում Էր գործարարության օժանդակման զանազան նախաձեռնություններ: Իրավապահ մարմիններում «Ինտերֆաքս»-ի աղբյուրը հաղորդել Է, որ գործարարն իր առաջարկությունների պատասխան չի ստացել եւ որոշել Է այս կերպ ուշադրություն հրավիրել իր վրա:

YEREVAN, AUGUST 25, ARMENPRESS. A man detained for seizing a bank in downtown Moscow and taking several people hostage on August 24 evening has told investigators he admits his guilt, senior aide of the head of the Main Investigative Department in Moscow Yulia Ivanova told Interfax.
She said the man gave incriminating testimony. Ivanova said a motion over his arrest will be submitted to the Court on August 26.
Earlier TASS reported the Citibank office located at 15 Bolshaya Nikitskaya Street 800 meters from the Kremlin was seized at about 18:30 Moscow Time on Wednesday. The man who called himself Aram Petrosyan, born in 1961, threatened to blow the office up.
On his neck was a box wrapped in yellow sticky tape with wires inside. He told hostages to call the police and asked them to spread information about what was happening by means of social networks. He demanded that the current law on personal bankruptcy be canceled and that "a personal bankruptcy institution" be established to address the problems of bankrupt businessmen.
The hostage taker said he was an entrepreneur and had been manufacturing first aid kits but went bankrupt. He presented the kits to bank employees and visitors who became his hostages.
The man was saying he had 2 million rubles ($30,700) worth of loans, but not in Citibank, and that he had no complaints about that lending institution. He explained that he had chosen Citibank as an international bank to attract the maximum attention.
When the man entered the bank, there were six people inside: three clients, two cashiers and a security guard. A female employee was the first to be freed: she told the hostage taker that she is pregnant and could suddenly feel bad, and he let her go. After that, the security guard fled the building.
By 22:00 Moscow Time, the perpetrator freed all hostages and surrendered to police.
Law enforcers said the perpetrator had no real explosive device. The box was a mockup.
A law enforcement source said the hostage taker demanded that his address be shown on television, after which camera crews of federal TV channels approached him. "After that, he said he had no explosive device, the box contained salt, and he handed it over, saying he was surrendering," the source said.
The man was behaving calmly and apologized for what happened. "He explained that he would not have resorted to that measure should he have settled financial issues with the authorities earlier," law enforcement agencies said.