Հայաստանը կարևորում է ՀԱՊԿ կիբերանվտանգության ռազմավարության ընդունումը
ԵՐԵՎԱՆ, 15 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի համար տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտի զարգացումն առաջնահերթություն է: Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, նման հայտարարությամբ  ՀԱՊԿ անդամ երկրների տեղեկատվության անվտանգության ապահովման հարցերով համաժողովին հանդես եկավ ՀՀ ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը` շեշտելով, որ ՏՏ ոլորտը Հայաստանի տնտեսության ամենաարագ աճող ճյուղերից մեկն է:
«Տեղեկատվական անվտանգության ոլորտի դերը դժվար է գերագնահատել: 2009թ-ի հունիսի 26-ին ընդունվել է Հայաստանի տեղեկատվական անվտանգության հայեցակարգը, որում սահմանվել են Հայաստանի ազգային առաջնահերությունները տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում: Սահմանված են տեղեկատվական անվտանգության հիմնական սպառնալիքները, դրա ապահովման հայասատանյան առանձնահատկությունները»,- նշեց Խաչատուրովը:
Անվտանության խորհրդի քարտուղարն ընդգծեց, որ Հայաստանը գիտակցում է, որ կիբերանվտանգությունը ոչ միայն առանձին պետությունների, այլև միջազգային անվտանգության հիմնախնդիր է, ուստի կարևորում է ՀԱՊԿ պետությունների կիբերանվտանգության խնդիրների քննարկումն ու կազմակերպության կողմից կիբերանվտանգության ռազմավարության ընդունումը:

YEREVAN, OCTOBER 15, ARMENPRESS. Armenia prioritizes the development of technological sphere, “Armenpress” reports Armenia’s National Security Council Secretary Yuri Khachaturov announced at CSTO conference on cyber security, stating that the IT sector is the fastest growing branch of the Armenian economy.
“The role of cyber security is hard to be overestimated. Armenia adopted cyber security concept on June 26, 2009 defining Armenia’s priorities in IT sphere. The main threats for cyber security are defined, as well as the characteristics of Armenia in ensuring this security”, Khachaturov mentioned.
The National Security Council Secretary stated that Armenia acknowledges that cyber security is an issue of concern not only for states, but also for the international security, therefore he highlights the discussion of cyber security issues by CSTO member states and the adoption of cyber security strategy by the Organization.