Ապրիլյան պատերազմում հակառակորդի տանկերը փախուստի ժամանակ միմյանց էին կրակում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ զինված ուժերի հրթիռահրետանային զորքերը փայլուն տիրապետում են զինատեսակներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց ՀՀ ԶՈՒ Հրթիռային զորքերի եւ հրետանու վարչության շտաբի պետ, գնդապետ Արտավազդ Յաղմուրյանն` անդրադառնալով այն հարցադրումներին, թե որքանով են հայ մասնագետները տիրապետում «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգին:
«Իսկանդեր համակարգերը ձեռքբերելուց առաջ, իրականացվել է ձևավորված ստորաբաժանումների վերապատրաստում: Նոր դրանից հետո պատրաստված անձնակազմը Հայաստանում ընդունել է տեխնիկան: Կիրառման համար ոչ մի բարդություն չկա: Ինչ վերաբերում է այն դիտարկումներին, թե որտեղ է կայացվում զենքի կիրառման որոշումը, ապա կարող եմ ասել, որ Երևանում»,-ասաց Արտավազդ Յաղմուրյանը:
Նա նշեց, որ հայկական Զինված ուժերում «Իսկանդեր»-ի առկայությունը հակառակորդին զսպող գործոն է: Ըստ նրա` հակառակորդն այս հանգամանքը պետք է հաշվի առնի, որևէ գործողություն սկսելուց առաջ:
«Իսկանդերի հասցրած ավերածությունների մասշտաբը պատկերացնելու համար ներկայացնեմ օրինակ. 152 մմ տրամաչափով հրանոթից արձակված մեկ արկը կշռում է 54 կգ, որով հնարավոր է  ավերել մի ամբողջ ինժեներական կառույց: «Իսկանդեր»-ի մարտական մասի քաշը կես տոննա է և կարող է ճշգրիտ հարված հասցնել 280 կմ հեռավորության վրա: Հիմա պատկերացրեք, թե ինչպիսի ավերածություններ կարող են լինել»,-ասաց Արտավազդ Յաղմուրյանն` ընդգծելով, որ «Իսկանդեր»-ը գործնականում հայտնաբերել ու խոցել հնարավոր չէ:
ՀՀ ԶՈՒ սպառազինության վարչության զրահատանկային ծառայության շահագործման եւ պլանավորման բաժնի պետ, գնդապետ Զորայր Գաբրիելյանը նշեց, որ պատերազմում հաղթելու կարևոր գործոններից է նաև այն, որ զինատեսակները ճշգրիտ են կիրառվում: Նրա խոսքով, հայ մասնագետները փայլուն տիրապետում են զինատեսակներին:
«Ամենակարևոր հանգամանքը զենքին լիարժեք տիրապետելն է, ամենօրյա մարտական պատրաստվածությամբ  զբաղվելն է: Մենք, ինչպես նաև մեր ենթականերն ամեն օր սովորում ենք: Ի դեպ, ապրիլյան պատերազմը նույնպես ինչ-որ առումով ուսանելի էր, դասեր քաղեցինք` անելով համապատասխան հետևություններ»,-ավելացրեց Զորայր Գաբրիելյանը:
Արտավազդ Յաղմուրյանն էլ ավելացրեց, որ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հակառակորդի տանկային խոշոր ստորաբաժանումների առաջխաղացումը կասեցնող հիմնական միջոցը մեր հրետանավորների հմուտ գործողություններն էին: Հակառակորդի որոշ տանկեր ոչնչացվեցին ելման դիրքերում:
«Ադրբեջանը տարիներ շարունակ ի լուր աշխարհի հայտնում էր, որ իր տանկերն արդիականացրել է իսրայելական տեխնոլոգիաներով, որ այդ տանկերն անխոցելի են: Ապրիլյան գործողություների ժամանակ հայկական Զինված ուժերի հակատանկային միջոցից մեկ օպերատորը մեկ մարտի ժամանակ խոցեց  5 տանկ: Այս փաստն իրենց լուրջ մտածելու տեղիք է տալիս: Հրետանային մեկ համազարկով իրենց տանկերը ոչ միայն հետ փախան, այլև անկանոն փախուստի ժամանակ միմյանց վրա կրակ բացեցին»,-հավելեց Արտավազդ Յաղմուրյանը:

Во время побега в ходе апрельской войны танки противника стреляли друг в друга
Ракетно-артиллерийские войска ВС Армении прекрасно владеют военной техникой. Об этом на пресс-конференции в конференц-зале ИА «Арменпресс» сказал заместитель начальника штаба управления ракетных войск и артиллерии, полковник Артавазд Ягмурян, коснувшись вопроса о том, насколько армянские специалисты владеют ракетными системами «Искандер».
«Перед приобретением систем «Искандер» была проведена подготовка формированных подразделений. Только после этого подготовленный состав принял в Армении технику. Нет никаких сложностей в применении. Что касается вопроса о том, где принимается решение о применении оружия, то могу сказать, что в Ереване», - сказал полковник.
Он отметил, что наличие «Искандеров» в армянских ВС является сдерживающим противника фактором. Противник должен учесть данный фактор перед тем, как начать какое-либо действие.
По его словам, снаряд 152-мм орудия весом 54 кг при точном попадании может разрушить целое инженерное сооружение. «Представьте, к каким разрушениям может привести удар высокоточной ракеты «Искандера» с 500-килограммовой и дальностью действия в 280 км и более», - сказал Ягмурян.
Начальник отдела эксплуатации и планирования бронетанковой службы управления вооружения ВС Армении, полковник Зорайр Габриелян отметил, что важным фактором победы является то, чтобы вооружение использовалось точно и четко. По его словам, армянские специалисты блестяще владеют оружием.
Полковник Ягмурян отметил, что Азербайджан много лет сообщал миру, что его танки модернизированы израильскими технологиями, что эти танки неуязвимы. «В ходе апрельских действий один оператор противотанкового средства ВС Армении в ходе одного боя поразил 5 танков. Этот факт дает много места для размышлений азербайджанцам. После одного артиллерийского залпа их танки не только разбежались, но и во время беспорядочного побега начали обстреливать друг в друга», - добавил полковник.