Ապրիլյան պատերազմում հակառակորդի տանկերը փախուստի ժամանակ միմյանց էին կրակում
ԵՐԵՎԱՆ, 21 ՀՈԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: ՀՀ զինված ուժերի հրթիռահրետանային զորքերը փայլուն տիրապետում են զինատեսակներին: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսին նշեց ՀՀ ԶՈՒ Հրթիռային զորքերի եւ հրետանու վարչության շտաբի պետ, գնդապետ Արտավազդ Յաղմուրյանն` անդրադառնալով այն հարցադրումներին, թե որքանով են հայ մասնագետները տիրապետում «Իսկանդեր» հրթիռային համակարգին:
«Իսկանդեր համակարգերը ձեռքբերելուց առաջ, իրականացվել է ձևավորված ստորաբաժանումների վերապատրաստում: Նոր դրանից հետո պատրաստված անձնակազմը Հայաստանում ընդունել է տեխնիկան: Կիրառման համար ոչ մի բարդություն չկա: Ինչ վերաբերում է այն դիտարկումներին, թե որտեղ է կայացվում զենքի կիրառման որոշումը, ապա կարող եմ ասել, որ Երևանում»,-ասաց Արտավազդ Յաղմուրյանը:
Նա նշեց, որ հայկական Զինված ուժերում «Իսկանդեր»-ի առկայությունը հակառակորդին զսպող գործոն է: Ըստ նրա` հակառակորդն այս հանգամանքը պետք է հաշվի առնի, որևէ գործողություն սկսելուց առաջ:
«Իսկանդերի հասցրած ավերածությունների մասշտաբը պատկերացնելու համար ներկայացնեմ օրինակ. 152 մմ տրամաչափով հրանոթից արձակված մեկ արկը կշռում է 54 կգ, որով հնարավոր է  ավերել մի ամբողջ ինժեներական կառույց: «Իսկանդեր»-ի մարտական մասի քաշը կես տոննա է և կարող է ճշգրիտ հարված հասցնել 280 կմ հեռավորության վրա: Հիմա պատկերացրեք, թե ինչպիսի ավերածություններ կարող են լինել»,-ասաց Արտավազդ Յաղմուրյանն` ընդգծելով, որ «Իսկանդեր»-ը գործնականում հայտնաբերել ու խոցել հնարավոր չէ:
ՀՀ ԶՈՒ սպառազինության վարչության զրահատանկային ծառայության շահագործման եւ պլանավորման բաժնի պետ, գնդապետ Զորայր Գաբրիելյանը նշեց, որ պատերազմում հաղթելու կարևոր գործոններից է նաև այն, որ զինատեսակները ճշգրիտ են կիրառվում: Նրա խոսքով, հայ մասնագետները փայլուն տիրապետում են զինատեսակներին:
«Ամենակարևոր հանգամանքը զենքին լիարժեք տիրապետելն է, ամենօրյա մարտական պատրաստվածությամբ  զբաղվելն է: Մենք, ինչպես նաև մեր ենթականերն ամեն օր սովորում ենք: Ի դեպ, ապրիլյան պատերազմը նույնպես ինչ-որ առումով ուսանելի էր, դասեր քաղեցինք` անելով համապատասխան հետևություններ»,-ավելացրեց Զորայր Գաբրիելյանը:
Արտավազդ Յաղմուրյանն էլ ավելացրեց, որ ապրիլյան պատերազմի ժամանակ հակառակորդի տանկային խոշոր ստորաբաժանումների առաջխաղացումը կասեցնող հիմնական միջոցը մեր հրետանավորների հմուտ գործողություններն էին: Հակառակորդի որոշ տանկեր ոչնչացվեցին ելման դիրքերում:
«Ադրբեջանը տարիներ շարունակ ի լուր աշխարհի հայտնում էր, որ իր տանկերն արդիականացրել է իսրայելական տեխնոլոգիաներով, որ այդ տանկերն անխոցելի են: Ապրիլյան գործողություների ժամանակ հայկական Զինված ուժերի հակատանկային միջոցից մեկ օպերատորը մեկ մարտի ժամանակ խոցեց  5 տանկ: Այս փաստն իրենց լուրջ մտածելու տեղիք է տալիս: Հրետանային մեկ համազարկով իրենց տանկերը ոչ միայն հետ փախան, այլև անկանոն փախուստի ժամանակ միմյանց վրա կրակ բացեցին»,-հավելեց Արտավազդ Յաղմուրյանը:

Azerbaijani tanks fired at each other in panic during April war
YEREVAN, OCTOBER 21, ARMENPRESS. Armenian rocket forces and artillery have an excellent command of the weapons, Chief of the department of the Rocket Forces and Artillery of the Armenian Armed Forces Colonel Artavazd Yaghmuryan told at “Armenpress” media hall, referring to the question to what extent Armenian specialists have a command of “Iskander” systems.
“Before acquiring the “Iskander” systems, a training of relevant divisions had taken place, after which the already trained staff received the systems in Armenia. There are no complications for its use” Colonel Yaghmuryan said, assuring that Yerevan decides when to use the weapon.
He added that the presence of “Iskander” systems in the Armenian Armed Forces is deterrence factor for the adversary. According to him, the adversary should take into account this factor before making any hostile move.
“To describe the destruction scale of “Iskander” systems I will bring an example: A 152 mm projectile weights 54 kg, which can destroy an entire engineering building. The weight of “Iskander’s” warhead is half a ton with 280 km of high-precision targeting. Now imagine what kind of destruction it can inflict”, the Colonel said, adding that in practice it is impossible to detect and destroy the “Iskander”.
Head of the Operation and Planning Department of the Armored Services of the Weaponry Department of Armed Forces, Colonel Zorayr Gabrielyan noted that an important factor for defeating in a war is the right use of the weapons. According to him, the Armenian specialists have an excellent command of their weapons.
Artavazd Yaghrumyan added that the skillful activities of the Armenian artillerists were the main force to stop the advance of Azerbaijan’s major tank divisions during the April war. Some tanks of the adversary were destroyed in their initial locations.
“For years Azerbaijan had announced that it modernized its tanks by Israeli technologies, and that those tanks were invulnerable. During the April operations only one anti-tank operator of NKR army destroyed 5 tanks in one battle. They should ponder much over this fact. One anti-tank volley-fire made their tanks not only to flee, but fire at each other during an irregular retreat”, Artavazd Yaghmuryan added.