Շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմի ներդրումն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական կողմը երբեք չի խուսափել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված բանակցություններից և տարբեր հանդիպումներից: Նոյեմբերի 23-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն այս մասին ասաց ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Շավարշ Քոչարյանը:
«Միակ ակնկալիքը եղել է այն, որ նման հանդիպումները լինեն արդյունավետ: Իսկ արդյունավետության մասին մենք կարող ենք դատել այն տեսանկյունից, որ առ այսօր բանակցային գործընթացում առաջընթաց չկա: Ավելին, ներկա փուլում անհնար է սպասել առաջընթաց, քանի դեռ չեն իրականացվել Վիեննայում և Սանկտ Պետերբուրգում ձեռքբերված պայմանավորվածությունները»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ ասաց Քոչարյանը:
Նա հավելեց, որ անհնար է բուն բանակցային գործընթացում առաջընթաց արձանագրել, քանի դեռ կա պատերազմի վերսկսման սպառնալիքը, քանի դեռ կողմերի միջև չկա վստահություն, քանի դեռ կրակում են, շփման գծում սադրանքներ են կազմակերպվում: «Սա այն իրողությունն է, որն արձանագրվել է Վիեննայում ապրիլյան պատերազմից հետո և այդ ուղղությամբ են առաջին հերթին պետք բանակցություններ, որպեսզի 1994թ. զինադադարի անժամկետ համաձայնագիրը գործի: Հիշեցնեմ ձեզ, որ շփման գծում միջադեպերի հետաքննության մեխանիզմների ներդրման գաղափարը նորություն չէ: Դա Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է, որովհետև 1995թ. եռակողմ համաձայնագրում արդեն այդ մեխանիզմի մասին խոսվում էր: Ակնհայտ է, որ ցանկացած զինադադար պետք է պարունակի այդ տարրը, որպեսզի հրադադարը պահպանվի»,- մանրամասնեց Շավարշ Քոչարյանը:

Внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения является международным обязательством Азербайджана
Внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения является
международным обязательством Азербайджана
Армянская сторона никогда не избегала встреч в формате переговоров, направленных на урегулирование карабахского конфликта. Как передает «Арменпресс», об этом на встрече с журналистами 23-го ноября  сказал замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.
«Единственное ожидание состоит в том, чтобы эти встречи были результативными. А о результатах мы можем судить с той позиции, что на сегодня прогресса в переговорном процессе нет. Более того, на данном этапе невозможно ожидать прогресса, поскольку пока не осуществлены договоренности, достигнутые в Вене и Санкт-Петербурге»,- сказал замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.
С его слов, невозможно ожидать прогресса в переговорном процессе до тех пор, пока есть реальная возможность возобновления военных действий, пока между сторонами нет доверия, пока стреляют и на линии соприкосновения происходят провокации.
«Это реальность, зарегистрированная в Вене, и, в первую очередь, нужны переговоры по обеспечению действия соглашения о перемирии от 1994 года. Напомню, что внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения – не новинка. Это является международным обязательством Азербайджана, поскольку о внедрении механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения говорилось еще в 3-стороннем соглашении 1995 года. Очевидно, что внедрение механизмов расследования инцидентов на линии соприкосновения должно быть частью любого соглашения о перемирии, поскольку это обеспечивает сохранение соглашения о перемирии»,- сказал замминистра ИД Армении Шаварш Кочарян.