Հայաստանը եւ Ռուսաստանն ստորագրեցին երկու երկրների միավորված զորախմբի համաձայնագիրը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 ՆՈՅԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ռուսաստանի եւ Հայաստանի ռազմական գերատեսչությունները նոյեմբերի 30-ին ստորագրել են երկու երկրների միավորված զորախմբի մասին համաձայնագիրը: Ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, փաստաթուղթն ստորագրել են Հայաստանի պաշտպանության նախարար Վիգեն Սարգսյանը եւ ՌԴ ռազմական գերատեսչության ղեկավար բանակի գեներալ Սերգեյ Շոյգուն:
Ավելի վաղ՝ նոյեմբերի 14-ին, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հավանություն Էր տվել եւ հանձնարարել Էր Հայաստանի հետ ստորագրել հավաքական անվտանգության կովկասյան տարածաշրջանում երկու երկրների միավորված զորախմբի մասին համաձայնագրի նախագիծը, որը «համարժեք հակազդում կապահովի զինված հարձակմանը, ինչպես նաեւ կողմերի անվտանգության մյուս մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին»:
Ինչպես նշել Է Վիգեն Սարգսյանը զորախումբը կներառի Հայաստանի տարածքում տեղակայված 102-րդ ռուսական ռազմակայանը եւ Հայաստանի զինված ուժերի ստորաբաժանումներ:
Երկու երկրների պաշտապանության նախարարները նաեւ ստորագրել են 2017 թվականի համագործակցության պլանը, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

РФ и Армения подписали соглашение об Объединенной группировке войск двух стран
Военные ведомства РФ и Армении подписали в среду соглашение об Объединенной группировке войск двух стран. Подписи под документом поставили министр обороны РФ генерал армии Сергей Шойгу и глава военного ведомства Армении Виген Саргсян, сообщает Арменпресс со ссылкой на Тасс.
Ранее, 14 ноября, президент РФ Владимир Путин одобрил и поручил подписать проект соглашения с Арменией об Объединенной группировке войск двух стран в Кавказском регионе коллективной безопасности, которая обеспечит "адекватное реагирование на вооруженное нападение, а также на другие вызовы и угрозы безопасности сторон".
По словам Саргсяна, в группировку войдут 102-я российская военная база на территории Армении и подразделения Вооруженных сил Армении.