Արցախի վարչապետը հանդիպումներ է ունեցել Վաշինգտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 5-ին, ԱՄՆ իր աշխատանքային այցի շրջանակներում, Վաշինգտոնում հանդիպել է հայկական երկու կազմակերպությունների ղեկավարությանը և մասնակցել ՀՀ դեսպանատանը կազմակերպված ընդունելությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպելով Ամերիկայի հայկական համագումարի և Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավարներին՝ վարչապետը նրանց հետ քննարկել է համահայկական նշանակության և Արցախին վերաբերող հարցերում համագործակցության խորացման հեռանկարները: Ա. Հարությունյանը կարևորել է երկու կազմակերպությունների դերակատարումը Արցախի վերաբերյալ ԱՄՆ պետական մարմինների որոշումների կայացման և իրազեկվածության բարձրացման գործում: Կողմերը շեշտադրել են ԱՄՆ-ում հայկական շահերը ներկայացնելու և Արցախին համակողմանի աջակցություն ցուցաբերելու հարցում համակարգված աշխատանքների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Վարչապետն այնուհետև մասնակցել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատանը կազմակերպված ընդունելությանը, որին մասնակցում էին նաև հոգևոր դասի, հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև օտարերկրյա հյուրեր: ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը ողջունել է Արայիկ Հարությունյանին՝ կարևորելով նրա այցը Սփյուռքում և ԱՄՆ պետական շրջանակներում Արցախի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման գործում: Վարչապետն իր ելույթում համառոտակի ներկայացրել է ԼՂՀ պետականաշինության, տնտեսության զարգացման և անվտանգության ապահովման գործընթացները: Նա ընդգծել է Արցախի զարգացման և միջազգային ներկայացվածության գործում Սփյուռքի բացառիկ մասնակցության նշանակությունը՝ միջոցառման մասնակիցներին հորդորելով հնարավորինս աջակից լինել հայրենիքի խնդիրների լուծմանը: Ա. Հարությունյանը նաև պատասխանել է ներկաներին հուզող մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերում էին Արցախի տնտեսությանը, արտաքին քաղաքականությանը, պաշտպանության համակարգին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին և այլ ոլորտների:

YEREVAN, DECEMBER 7, ARMENPRESS. While on a working visit to the USA, Prime Minister of the Nagorno Karabakh Republic Arayik Harutyunyan on December 5 had a meeting with the leaderships of two Armenian organizations in Washington and took part in the reception organized in the Armenian Embassy, press service of the NKR Government told “Armenpress”.
In a meeting with the leaders of the Armenian Assembly of America and the Armenian National Committee of America the NKR Prime Minister discussed the prospects of deepening the cooperation on pan-Armenian and NKR-related issues.
PM Harutyunyan attached importance to the role of the two organizations on the decisions and raising the awareness of the US state bodies over Nagorno Karabakh. The sides highlighted the necessity of conducting coordinated works aimed at presenting the Armenian interests in the USA and providing comprehensive assistance to the NKR.
Thereafter, the NKR PM participated in the reception organized in the Armenian Embassy in the USA.
Clerics, Armenian community representatives, as well as foreign guests were taking part in the reception.
Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of Armenia to the USA Grigor Hovhannisyan welcomed the NKR PM and attached importance to his visit on raising awareness within the US state bodies and the Diaspora over the NKR.
The NKR PM briefly presented the NKR state-building, economic development and security provision processes. He emphasized the exclusive role of Diaspora over the NKR development and its international presentation by calling the participants of the event to support solving the NKR issues as much as possible.
PM Harutyuyan also answered the questions of the participants which related to the NKR economy, foreign policy, defense system, the Nagorno Karabakh conflict settlement process and etc.