Արցախի վարչապետը հանդիպումներ է ունեցել Վաշինգտոնում
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Արցախի Հանրապետության վարչապետ Արայիկ Հարությունյանը դեկտեմբերի 5-ին, ԱՄՆ իր աշխատանքային այցի շրջանակներում, Վաշինգտոնում հանդիպել է հայկական երկու կազմակերպությունների ղեկավարությանը և մասնակցել ՀՀ դեսպանատանը կազմակերպված ընդունելությանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ին տեղեկացրին ԱՀ կառավարության աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից:
Հանդիպելով Ամերիկայի հայկական համագումարի և Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբի ղեկավարներին՝ վարչապետը նրանց հետ քննարկել է համահայկական նշանակության և Արցախին վերաբերող հարցերում համագործակցության խորացման հեռանկարները: Ա. Հարությունյանը կարևորել է երկու կազմակերպությունների դերակատարումը Արցախի վերաբերյալ ԱՄՆ պետական մարմինների որոշումների կայացման և իրազեկվածության բարձրացման գործում: Կողմերը շեշտադրել են ԱՄՆ-ում հայկական շահերը ներկայացնելու և Արցախին համակողմանի աջակցություն ցուցաբերելու հարցում համակարգված աշխատանքների կազմակերպման անհրաժեշտությունը:
Վարչապետն այնուհետև մասնակցել է ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանատանը կազմակերպված ընդունելությանը, որին մասնակցում էին նաև հոգևոր դասի, հայկական համայնքի ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև օտարերկրյա հյուրեր: ԱՄՆ-ում ՀՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Գրիգոր Հովհաննիսյանը ողջունել է Արայիկ Հարությունյանին՝ կարևորելով նրա այցը Սփյուռքում և ԱՄՆ պետական շրջանակներում Արցախի վերաբերյալ իրազեկվածության բարձրացման գործում: Վարչապետն իր ելույթում համառոտակի ներկայացրել է ԼՂՀ պետականաշինության, տնտեսության զարգացման և անվտանգության ապահովման գործընթացները: Նա ընդգծել է Արցախի զարգացման և միջազգային ներկայացվածության գործում Սփյուռքի բացառիկ մասնակցության նշանակությունը՝ միջոցառման մասնակիցներին հորդորելով հնարավորինս աջակից լինել հայրենիքի խնդիրների լուծմանը: Ա. Հարությունյանը նաև պատասխանել է ներկաներին հուզող մի շարք հարցերի, որոնք վերաբերում էին Արցախի տնտեսությանը, արտաքին քաղաքականությանը, պաշտպանության համակարգին, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին և այլ ոլորտների:

Премьер-министр Арцаха провел встречи в Вашингтоне
Премьер-министр Республики Арцах Араик Арутюнян 5 декабря в рамках рабочего визита в США встретился в Вашингтоне с руководством двух армянских организаций и принял участие в приеме, организованном посольством РА. Об этом «Арменпресс» сообщили в пресс-службе правительства Арцаха.
Встретившись с руководителями армянского съезда Америки и Комитетом Ай Дата Америки, премьер-министр обсудил с ними вопросы всеармянского значения и перспективы углубления сотрудничества, касающиеся Арцаха.  Арутюнян подчеркнул важность роли двух организаций в деле принятия решений и повышения осведомленности государственных органов США относительно Арцаха. Стороны подчеркнули необходимость организации координированных работ в вопросе представления армянских интересов в США и оказания всестороннего содействия Арцаху.
Затем премьер-министр присутствовал на  приеме, организованном посольством Армении в США, в котором приняли участие представители духовенства, армянской общины, а также иностранные гости. Чрезвычайный и полномочный представитель РА в США Григор Ованнисян приветствовал Араика Арутюняна, подчеркнув важность его визита в деле повышения осведомленности относительно Арцаха в государственных кругах диаспоры и США. В своем выступлении премьер-министр кратко представил процессы государственного строительства, обеспечения экономического развития и безопасности. Он подчеркнул исключительную значимость диаспоры в деле развития и международного представления Арцаха, призвав участников мероприятия по возможности содействовать решению проблем родины. Арутюнян также ответил на ряд волнующих присутствующих вопросов касательно  экономики, внешней политики, оборонительной системы, урегулирования Карабахского конфликта и других сфер.