Իրանը կփոխի արժույթի անվանումը եւ կանցկացնի դենոմինացիա
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ԴԵԿՏԵՄԲԵՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Իրանի իշխանությունները մտադիր են երկրում դենոմինացիա անցկացնել եւ փոխել ազգային արժույթի անվանումը: Այդ մասին հայտնել Է Associated Press գործակալությունը՝ վկայակոչելով IRNA իրանական պետական լրատվական գործակալությունը: Հաղորդագրության մեջ ասվում Է, որ նախարարների կաբինետն արդեն հավանություն Է տվել արժույթի անվանումը փոխելուն. ներկայիս ռիալին փոխարինելու կգա թումանը: Մեկ թումանը համարժեք կլինի 10 ռիալին, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
Իրանի ազգային արժույթը թուման Էր կոչվում մինչեւ 1930-ական թվականները: Այնուհետեւ երկրում անցկացվեց դրամական բարեփոխում, որի շրջանակներում մեկ թումանի դիմաց տալիս Էին 10 ռիալ: Բազմաթիվ իրանցիներ, սակայն, մինչեւ այսօր Էլ շարունակում են օգտվել հին տերմինաբանությունից, հաղորդել Է «Ինտերֆաքս» գործակալությունը:

Иран сменит название валюты и проведет деноминацию
Власти Ирана намерены провести в стране деноминацию и сменить название национальной валюты. Как передает Арменпресс, об этом сообщает Associated Press со ссылкой на иранское государственное информагентство IRNA. В сообщении говорится, что кабинет министров уже одобрил смену названия валюты - на смену нынешнему риалу придет туман. Один туман будет эквивалентен 10 риалам.
Национальная валюта Ирана называлась туманом до 1930-х годов. Потом в стране прошла денежная реформа, в рамках которой за один туман давалось 10 риалов. Многие иранцы, однако, продолжают пользоваться старой терминологией до сих пор.