Էներգետիկայի փոխնախարարը վստահեցնում է` ՀԱԷԿ-ի հետ կապված որևէ խնդիր չկա
ԵՐԵՎԱՆ, 23 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի հետ կապված որևէ խնդիր չկա, բնակիչները կարող են հանգիստ լինել: Այս մասին «Արմենպրես»-ի մամուլի սրահում հրավիրված ասուլիսում նշեց ՀՀ էներգետիկ ենթակառուցվածքների և բնական պաշարների նախարարի տեղակալ Հայկ Հարությունյանն` անդրադառնալով վթարային անջատման հետևանքով Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 110 կՎ առաջին հաղորդաձողերի դիֆերենցիալ պաշտպանության աշխատանքին:
«Դա ատոմակայանի խնդիրը չի եղել: Իրականում բարձրավոլտ էլեկտակայանների ցանցերի գծերի վրա առաջացած սովորական խնդիր էր: Այն առաջացել էր սառույցների կուտակումից: Այդ դեպքը ցույց տվեց, որ ատոմակայանի պաշտպանական համակարգերն աշխատում են: Կարճ ժամանակում խնդիրը վերացվել է, համակարգային ոչ մի վթար չի եղել: Ուզում եմ կրկին շեշտել՝ դա ատոմակայանի խնդիր չէր»,-ասաց Հայկ Հարությունյանը:
Փոխնախարարն ընդգծեց, որ այս պահին ատոմակայանում որևէ խնդիր չկա: Ոչ մի քաղաքացի խնդիրը չի զգացել, որովհետև համակարգն արդյունավետ աշխատում է, տեխնիկական ապահովվածությունը բարձր մակարդակի վրա է:
Բարձրավոլտ (110 կՎ) էլեկտրահաղորդման գծերում հունվարի 21-ին տեղի ունեցած վթարային անջատման հետևանքով աշխատել է  Հայկական ատոմային էլեկտրակայանի 110 կՎ առաջին հաղորդաձողերի դիֆերենցիալ պաշտպանությունը: Արդյունքում՝ 110 կՎ երկրորդ  հաղորդաձողերի դիֆերենցիալ պաշտպանությամբ  ամբողջությամբ հոսանքազրկվել է ՀԱԷԿ-ի 110 կՎ-ի ենթակայանը և առաջին բլոկի էլեկտրասնուցումը: ժամը 16.05-ին բլոկ-գեներատոր-տրանսֆորմատոր դիֆերենցիալ պաշտպանությամբ  անջատվել է նաև Տ-3 բլոկային տրանսֆորմատորը, ինչի հետևանքով ատոմակայանը մասամբ բեռնաթափվել է: Խնդրի վերացումից հետո համակարգի էներգամատակարարումն իրականացվում է ամբողջ ծավալով:

YEREVAN, JANUARY 23, ARMENPRESS. There are no problems with Armenia’s Nuclear Power Plant, citizens have no reason to be alarmed, Hayk Harutyunyan, deputy minister of energy infrastructures and natural resources told a press conference in ARMENPRESS, commenting on the recent initiation of the 110kV first network differential protection.
“That wasn’t a problem of the nuclear plant. It was actually an ordinary problem of the high-voltage electricity network lines. It happened due to ice accumulation. This case shows that the protection systems of the nuclear plant are working perfectly. The problem was eliminated in a short period of time, there was no problem in the systems. I would like to once again emphasize that this wasn’t a problem of the nuclear plant”, Harutyunyan said.
The deputy minister stressed that the nuclear power plant is operating perfectly. The technical equipment is on a high level.
The 110kV first line differential protection system of the nuclear power plant was initiated on January 21 due to a power outage in high-voltage (110kV) electricity lines.  The problem has been fully eliminated and the nuclear power plant is operating normally.