ՀՀ նախագահը Հայաստանում արևային էներգետիկայի զարգացման մեծ ներուժ է տեսնում
ԵՐԵՎԱՆ, 25 ՀՈՒՆՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Սերժ Սարգսյանը էներգետիկ ոլորտը համարում է Հայաստանի տնտեսության ամենակարևոր ճյուղերից մեկը: Նախագահի խոսքով` էներգետիկ բնագավառի զարգացման ռազմավարության առումով հատկապես կարևոր է վերականգնվող էներգետիկայի զարգացումը` արևային, հողմային, երկրաջերմային և հիդրոէներգետիկայի ուղղություններով: Հունվարի 25-ին Երևանում մեկնարկած «Էներգետիկայի շաբաթ 2017» միջոցառումների շրջանակներում տեղի ունեցած համաժողովում ՀՀ նախագահը իր ելույթում նշեց, որ երկարաժամկետ առումով կանաչ սկզբունքների վրա հիմնված տնտեսություններն ավելի հեռանկարային են և կայուն: «Բազմաթիվ փորձագիտական հետազոտությունների արդյունքների համաձայն՝ Հայաստանն ունի արևային էներգետիկայի զարգացման մեծ ներուժ: Ներդրողների համար գրավիչ դաշտ ստեղծելու նպատակներով վերջին շրջանում իրականացվել են մի շարք օրենսդրական բարեփոխումներ՝ կիրառելով համաշխարհային լավագույն փորձը: Հարկ է նշել, որ վերջին տարիների ընթացքում շուրջ 80%-ով նվազել է արևային ֆոտովոլտային կայանների տեխնոլոգիական արժեքը: Դրա շնորհիվ արդյունաբերական ծավալի արևային ֆոտովոլտային տեխնոլոգիան Հայաստանում առկա էլեկտրաէներգիայի արտադրության մյուս տեխնոլոգիաների նկատմամբ դարձել է մրցունակ»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` նշեց Սերժ Սարգսյանը:
Ըստ ՀՀ նախագահի` նախնական հաշվարկները ցույց են տալիս, որ այժմ այդ նորագույն տեխնոլոգիաների շնորհիվ հնարավոր է ստանալ ֆոտովոլտային կայանների համար մրցունակ սակագին, ինչն իր հերթին թույլ կտա բացառել բացասական ազդեցությունները վերջնական սպառողների համար սահմանված էլեկտրական էներգիայի սակագնի վրա:
Նախագահի խոսքով` համաշխարհային ճանաչում ունեցող ընկերությունների համար հնարավորություններ են ստեղծվում մասնակցելու Հայաստանում իրականացվող մրցույթներին և կառուցելու մեծ հզորությամբ ֆոտովոլտային կայաններ: Նա նշեց, որ  առաջիկա մի քանի տարիների ընթացքում նախատեսվում է զգալիորեն ավելացնել վերականգնվող էներգետիկայի բաժինն ընդհանուր էներգետիկ հաշվեկշռում՝ կառուցելով արևային, հողմային և երկրաջերմային էլեկտրակայաններ: «Այս համաժողովը շատ լավ հարթակ կարող է դառնալ քննարկելու Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում վերջին զարգացումներն ու ներդրումային հնարավորությունները: Մաղթում եմ Ձեզ արգասաբեր աշխատանք և վստահ եմ, որ արդյունքները չեն հապաղելու»,- ասաց Սերժ Սարգսյանը:
«Էներգետիկայի շաբաթ 2017» միջոցառումների եռօրյա շարքը իրականացվում է Հայաստանի վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության հիմնադրամի, «Էքսպոմեդիա» ցուցահանդեսների նախագծման կենտրոնի նախաձեռնությամբ: Միջոցառման շրջանակներում կներկայացվեն Հայաստանում էներգետիկայի և էներգախնայողության ոլորտում կատարված վերջին զարգացումներն ու առկա հիմնախնդիրները, ինչպես նաև՝ ոլորտում հավանական ներդրումների հեռանկարները:

Armenia has great potential for solar energy development – says President Sargsyan
YEREVAN, JANUARY 25, ARMENPRESS. Armenia’s President Serzh Sargsyan considers the energy sector as one of the most important branches of the country’s economy.
The President said the development of renewable energy at solar, wind, geothermal and hydropower directions is very important from the perspective of the energy field development strategy.
During a conference in Yerevan launched within the frames of the “Energy Week 2017” events on January 25, President Sargsyan said in his speech that from long-term perspective the economies based on the green principles are more prospective and sustainable.
“According to numerous expert research results, Armenia has a great potential for solar energy development. Recently a number of legislative reforms were carried out aimed at creating an attractive environment for investors, by using the best global practices. It is important to state that during the recent years the technological cost of solar power plants has been decreased by over 80%. This made the industrial-scale solar technology competitive towards other technologies of energy production existing in Armenia”, the President said.
According to the President, the preliminary calculations show that now due to the latest technologies it is possible to get a competitive tariff for solar power plants which in its turn will allow to prevent the negative consequences on the final energy tariff defined for consumers.
He said there are opportunities for world-companies to take part in the competitions in Armenia and construct solar power plants with large power. The President said it is planned to significantly increase the overall share of renewable energy in the energy balance in the upcoming years, by constructing solar, wind and geothermal power plants. “This conference can become a good platform to discuss the recent developments and investment opportunities in Armenia’s renewable energy field. I wish you a productive work and I am confident the results will not delay”, Serzh Sargsyan said.
The “Energy Week-2017” events and exhibition is being held in Yerevan January 25-27.
The events aim at presenting the latest developments in Armenia in energy efficiency and renewable energy, existing problems, investment opportunities and perspective projects.