Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սեփական զինվորից հրաժարվելը հանցագործություն է. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սեփական զինվորից հրաժարվելը հանցագործություն է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում գրանցված դիվերսիոն գործողություններին և գերի ընկած զինվորից Ադրբեջանի իշխանությունների հրաժարվելու փորձերին:
«Սեփական զինվորից հրաժարվելը ոչ միայն հանցագործություն է, այլև ահաբեկչություն է սեփական ժողովրդի նկատմամբ: Այնպես են ներկայացրել այդ գերեվարված զինվորին, կարծես թե նա եկել է վիզա ստանալու կամ քաղաքական ապաստան գտնելու: Ահաբեկչական պետությունից ուրիշ բան չի կարելի սպասել»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն գործողություններին` Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ պաշտպանական բանակը վերահսկում է իրավիճակը և միշտ պատրաստ է արժանի հակահարված տալ:
«Արդյո՞ք պաշտպանական բանակի գործողությունները դաս կլինեն: Կարծում եմ, կլինեն, բայց ոչ անձամբ Ալիևի համար, քանի որ իր մերձավորներից որևէ մեկը չի զոհվում, հասարակ քաղաքացիների զոհերն իր համար դաս չեն: Նա ցանկանում է, որ նման գործողությունները շարունակվեն, որ հակահայկական մաղձի հերթական չափաբաժինը ներարկի իր ժողովրդի մեջ և իր իշխանությունը դրանով ամրապնդի: Հիմա փորձում է գերեվարված զինվորից հրաժարվել՝ ներկայացնելով բանակից զորացրված, կարգապահությունը խախտած: Ալիևին պետք են մահացած հերոսներ, որ կարողանա շահարկել, կամ Սաֆարովի պես աննորմալ հերոսներ, որոնք ամբողջությամբ կախված կլինեն իշխանություններից»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, 2017 թվականը հայերի համար առանձնահատուկ տարի է, նշվում է Շուշիի, Բեր ձորի ազատագրման 25-ամյակը: Ադրբեջանն էլ փորձում է ստվեր գցել այդ ամենի վրա: Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ հակառակորդը չի փոխվել:
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե այս դիվերսիոն գործողությունն արդյոք կապվա՞ծ է ռազմական ոլորտում Իրան-Հայաստան համագործակցության զարգացման հետ, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ Իրանի հետ հարաբերությունները Հայաստանի համար հրամայական են: Ըստ նրա` Իրան-Հայաստան համագործակցության զարգացումն օբյեկտիվ գործընթաց է, որն ուղղված չէ որևէ պետության դեմ:
Փետրվարի 1-ին` ժամը 15:00-ի սահմաններում, Արցախի շփման գծի հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ հակառակորդը, օգտագործելով եղանակային մառախլապատ պայմանները, ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ առաջապահ ուժերը, նկատելով ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը, դիմել են կանխարգելիչ գործողությունների և, կորուստներ պատճառելով, հետ շպրտել նրանց: Այս մասին հայտնում է ՊԲ կայքը։ Կազմակերպված հակադիվերսիոն գործողության արդյունքում առաջնագիծը պաշտպանող հայկական ուժերին հաջողվել է գերեվարել ադրբեջանական բանակի զինծառայող, 1995թ. Բարդա քաղաքում ծնված Էլնուր Հյուսեին Զադեին: ՊԲ հաղորդագրության համաձայն՝ հակառակորդը տվել է նաև առնվազն 1 վիրավոր։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություն են տարածել այն մասին, որ իշխանությունները փորձում են հրաժարվել գերեվարված զինվորից:

Отказ властей Азербайджана от собственного военнослужащего – преступление: Давид Бабаян
Отказ властей Азербайджана от собственного военнослужащего – преступление. Об этом в беседе с «Арменпресс»  сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, комментируя факт диверсионных действий и попытки властей Азербайджана отказаться  от собственного военнослужащего, попавшего в плен.
«Отказ властей Азербайджана от собственного военнослужащего не только преступление, но и терроризм по отношению к собственному народу. Они так представляют вопрос, будто их военнослужащий явился за визой или же просить политического убежища. Другого от террористического государства и нельзя было ожидать»,-  сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
По поводу диверсионных действий Азербайджана пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян сказал, что АО НКР контролирует ситуацию и всегда готова дать достойный ответ.
«Будет ли это уроком для них? Думаю, да, но не лично для Алиева, поскольку никто из его близких не гибнет, а гибель простых граждан не является для него уроком. Он желает продолжать подобные действия, чтобы впрыснуть очередную порцию антиармянской желчи своему народу, укрепляя тем самым свою власть. Сейчас они пытаются отказаться  от собственного военнослужащего, попавшего в плен, представляя его демобилизованным и нарушившим дисциплину. Алиеву нужны мертвые герои, чем он может спекулировать, или же такие ненормальные, как Сафаров, которые полностью зависят от его власти»,- сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян.
По его словам, 2017 год является для армян особым, поскольку отмечается 25-летие освобождения Шуши, Бердзора, и Азербайджан пытается набросить на это тень. Как сказал пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян, противник не меняется.
По поеоду вопроса, связана ли диверсионная попытка с развитием военного сотрудничества между Арменией и Ираном, пресс-секретарь президента НКР Давид Бабаян сказал, что отношения с Ираном являются для Армении прерогативными.
По его словам, развитие военного сотрудничества между Арменией и Ираном является объективным процессом, не направленным против какого-либо государства.
ВС Азербайджана совершили попытку разведывательно-диверсионного проникновения: армянская сторона взяла в плен военнослужащего противника
На северном участке карабахско-азербайджанских войск 1 февраля, в направлении Талиша, в районе 15:00, противник, пользуясь тем, что погода была туманная, совершил попытку разведывательно-диверсионного проникновения. Передовые отряды Армии обороны Нагорно-Карабахской Республики, вовремя заметив продвижения азербайджанских спецотрядов, обратились к действиям по предотвращению диверсии и отбросили противника назад.
В результате организованного антидиверсионного действия передовым отрядам АО НКР удалось взять в плен военнослужащего ВС Азербайджана Эльнура Гусейн Заде (родился в 1995 году в городе Барда). По достоверным данным, еще как минимум один азербайджанский военнослужащий получил ранение, что, кстати, уже подтвердило в своем заявлении МО Азербайджана.
В СМИ появились сведения о том, что наблюдаются попытки властей Азербайджана отказаться  от собственного военнослужащего, попавшего в плен.