Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սեփական զինվորից հրաժարվելը հանցագործություն է. Դավիթ Բաբայան
ԵՐԵՎԱՆ, 2 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից սեփական զինվորից հրաժարվելը հանցագործություն է: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նման կարծիք հայտնեց Արցախի նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը` անդրադառնալով ղարաբաղա-ադրբեջանական շփման գծում գրանցված դիվերսիոն գործողություններին և գերի ընկած զինվորից Ադրբեջանի իշխանությունների հրաժարվելու փորձերին:
«Սեփական զինվորից հրաժարվելը ոչ միայն հանցագործություն է, այլև ահաբեկչություն է սեփական ժողովրդի նկատմամբ: Այնպես են ներկայացրել այդ գերեվարված զինվորին, կարծես թե նա եկել է վիզա ստանալու կամ քաղաքական ապաստան գտնելու: Ահաբեկչական պետությունից ուրիշ բան չի կարելի սպասել»,- ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից իրականացված դիվերսիոն գործողություններին` Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ պաշտպանական բանակը վերահսկում է իրավիճակը և միշտ պատրաստ է արժանի հակահարված տալ:
«Արդյո՞ք պաշտպանական բանակի գործողությունները դաս կլինեն: Կարծում եմ, կլինեն, բայց ոչ անձամբ Ալիևի համար, քանի որ իր մերձավորներից որևէ մեկը չի զոհվում, հասարակ քաղաքացիների զոհերն իր համար դաս չեն: Նա ցանկանում է, որ նման գործողությունները շարունակվեն, որ հակահայկական մաղձի հերթական չափաբաժինը ներարկի իր ժողովրդի մեջ և իր իշխանությունը դրանով ամրապնդի: Հիմա փորձում է գերեվարված զինվորից հրաժարվել՝ ներկայացնելով բանակից զորացրված, կարգապահությունը խախտած: Ալիևին պետք են մահացած հերոսներ, որ կարողանա շահարկել, կամ Սաֆարովի պես աննորմալ հերոսներ, որոնք ամբողջությամբ կախված կլինեն իշխանություններից»,-ասաց Դավիթ Բաբայանը:
Նրա խոսքով, 2017 թվականը հայերի համար առանձնահատուկ տարի է, նշվում է Շուշիի, Բեր ձորի ազատագրման 25-ամյակը: Ադրբեջանն էլ փորձում է ստվեր գցել այդ ամենի վրա: Դավիթ Բաբայանն ընդգծեց, որ հակառակորդը չի փոխվել:
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե այս դիվերսիոն գործողությունն արդյոք կապվա՞ծ է ռազմական ոլորտում Իրան-Հայաստան համագործակցության զարգացման հետ, Դավիթ Բաբայանը նշեց, որ Իրանի հետ հարաբերությունները Հայաստանի համար հրամայական են: Ըստ նրա` Իրան-Հայաստան համագործակցության զարգացումն օբյեկտիվ գործընթաց է, որն ուղղված չէ որևէ պետության դեմ:
Փետրվարի 1-ին` ժամը 15:00-ի սահմաններում, Արցախի շփման գծի հյուսիսային (Թալիշ) ուղղությամբ հակառակորդը, օգտագործելով եղանակային մառախլապատ պայմանները, ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն ներթափանցման փորձ: ՊԲ առաջապահ ուժերը, նկատելով ադրբեջանական հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը, դիմել են կանխարգելիչ գործողությունների և, կորուստներ պատճառելով, հետ շպրտել նրանց: Այս մասին հայտնում է ՊԲ կայքը։ Կազմակերպված հակադիվերսիոն գործողության արդյունքում առաջնագիծը պաշտպանող հայկական ուժերին հաջողվել է գերեվարել ադրբեջանական բանակի զինծառայող, 1995թ. Բարդա քաղաքում ծնված Էլնուր Հյուսեին Զադեին: ՊԲ հաղորդագրության համաձայն՝ հակառակորդը տվել է նաև առնվազն 1 վիրավոր։ Ադրբեջանական լրատվամիջոցները տեղեկություն են տարածել այն մասին, որ իշխանությունները փորձում են հրաժարվել գերեվարված զինվորից:

Renouncing own soldier by Azerbaijani leadership is crime – NKR Presidential spox
YEREVAN, FEBRUARY 2, ARMENPRESS. Refusal of own soldier by Azerbaijani authorities is a crime, Davit Babayan, spokesman of the President of Nagorno Karabakh told ARMENPRESS, commenting on the recent sabotage actions of Azerbaijan in the line of contact and the attempts of the Azerbaijani authorities on renouncing their own soldier.
“Renouncing own soldier is not only a crime, it is also terrorism against its own people. They present this captured soldier in a way as if he came to get a visa or political asylum. You can’t expect anything else from a terrorist state”, Babayan said.
Commenting on the sabotage operations of Azerbaijan, Davit Babayan said the Nagorno Karabakh forces are in control of the situation and are always ready to deliver an adequate counter-blow.
“Will the actions of the Defense Army [NKR forces] serve as a lesson? I think, yes, but not personally for Aliyev, because no one close to him dies, the deaths of soldiers aren’t a lesson for him. He wants similar actions to continue, he wants to inject another portion of anti-Armenian venom  into his people and strengthen his leadership in that way. Now he tries to renounce the captured soldier, presenting him as decommissioned, violator of discipline. Aliyev needs dead heroes, in order to be able to speculate, or abnormal heroes like Safarov, who will completely depend on the leadership”, Babayan said.
According to him, 2017 is a special year for Armenians, the 25th anniversary of liberation of Shushi and Berdzor is marked. Azerbaijan tries to cast a shadow on this. Babayan stressed that Azerbaijan hasn’t changed.
Around 15:00, February 1, Azerbaijan tried to take advantage of the foggy weather conditions and attempted to make a sabotage-reconnaissance infiltration in the northern direction (Talish) of the Nagorno Karabakh-Azerbaijan line of contact.
NKR forces took countermeasures and repelled the Azerbaijani attack, inflicting losses. A 22 year old Azerbaijani soldier, Elnur Hussein Zade, a local of Barda city, was captured by NKR troops during the counter-operation.
Azerbaijan suffered at least one wounded in action, which was officially confirmed by the Azerbaijani defense ministry.